kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

İktisat bölümü mezunu ne iş yapar? İktisat bölümünü okuyanlar hangi mesleklerde çalışabilir? İktisat okumanın, meslek bulma konusunda avantajları ve dezavantajları nelerdir? İktisat bölümü mezunları kamuda hangi mesleklerde çalışabilir? İktisat mezunlarının özel sektörde yapacakları işler nelerdir? Bu soruların cevabını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

En çok tercih edilen bölümlerden biri de iktisat bölümüdür. Peki tercih edilen bu bölüm hakkında neler biliyoruz? İşte size iktisat mezunu ne iş yapar, bölüm dersleri nelerdir, hangi mesleklerde çalışabilir gibi pek çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İktisat bölümü İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde okutulan bölümlerden bir tanesidir. Ülkemizde bulunan üniversitelerin büyük bölümünde iktisat bölümü yer almaktadır. Son yıllarda yapılan üniversite yerleştirme sonuçlarına göre iktisat bölümüne ait kontenjanların yıldan yıla arttığı görülmektedir. Kontenjanların artmasıyla birlikte eski önemini çok fazla korumayan iktisat bölümünü tercih etmeyi düşünen arkadaşlarımız için mezuniyet sonrası ne iş yapacakları konusunda bilgi vermek istiyoruz.

İktisat Bölümü Dersleri Nelerdir?

İktisat bölümüne ait en temel dersler: Mikro iktisat, makro iktisat ve para politikası olarak bilinir. Bu derslerle birlikte iktisat bölümünde: Matematik, istatistik, işletme, uluslararası iktisat, maliye ve ekonometri gibi temel derslerde okutulmaktadır. Özüne bakıldığında bu derslerin her biri üniversiteler için ayrı birer bölüm değeri taşımaktadır. Bu nedenle iktisat bölümü, mezunlarına çok geniş bir iş yelpazesi sunmaktadır. İktisat bölümünde, bu derslerin içeriği çok kapsamlı öğretilmese de dersleri gören mezunlar meslek tercihleri konusunda kendilerine bir yol haritası çizmektedir.

İktisat Bölümü Mezunları Kamuda Hangi Mesleklerde Çalışabilir?

İktisat bölümü mezunlarının kamuda çalışabilecekleri en uygun kurumlar: Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’dır. Bu bakanlıklarda da meslek olarak, Hazine Uzman Yardımcılığı, Hazine Kontrolörlüğü ve Dış Ticaret Uzman Yardımcılığı meslekleri iktisat mezunları için mesleki tatmin açısında en uygun yerlerdir. Bu meslekler dışında iktisat mezunları: Kaymakam, İdari Hakim ve Sayıştay Denetçisi olabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında uzman, denetçi, denetmen ve müfettiş olabilirler. Bir iktisat mezunu, Gümrük müfettişi olabileceği gibi, TBMM yasama uzmanı da olabilir. Bu mesleklere atanmak isteyen iktisat mezunlarının KPSS a kadro puanlarının iyi olması ve kurumlar tarafından açılacak olan kurum sınavlarını kazanması gerekmektedir.

İktisat Bölümü Mezunları Memur Olabilir Mi?

İktisat bölümü mezunları için bir diğer alternatifte kamu personeli seçme sınavından aldıkları KPSS P3 puanı ile memur olmaktır. Çift yıllarda yapılan KPSS P3 puanının geçerlilik süresi 2 yıldır ve bu puan ile dört merkezi atamada tercih yapılabilmektedir İktisat mezunları da bazı kamu kurum ve kuruluşların iktisat bölümü için açtıkları kadrolara başvuru yapma hakkını elde etmektedir. İktisat mezunları o yıla ait merkezi atama sonuçlarına göre: Memur, vhki, bilgisayar işletmeni, DHMİ apron görevlisi gibi mesleklere atanabilmektedir. Bununla birlikte iktisat mezunları çift yılda aldıkları P3 puanını kamu kurum ve kuruluşların açıktan personel alım ilanları içinde kullanabilmektedir.

İktisat Bölümü Mezunları Özel Sektörde Ne İş Yapabilir?

Üniversitelerin iktisat bölümleri kapsamlı bir ders programına sahip olduğundan, bölüm mezunlarının özel sektör yelpazesi oldukça geniştir. Bankacılık, ekonomistlik, borsa uzmanlığı, finans direktörü, dış ticaret sorumlusu, istatistikçi, işletme yöneticisi gibi bir çok mesleği icra eden iktisat mezunu mevcuttur. Bununla birlikte, kendi işletmesini açan, uluslararası finans ve ticaret sektöründe çalışan, gümrük müşavirliklerinde ve serbest mali müşavirlikte çalışan iktisat mezunlarına da rastlayabilirsiniz. 

Özetlemek gerekirse, iktisat bölümünü hakkıyla okuyan kişiler için gerek kamu da gerekse de özel sektörde yapabilecek bir çok meslek vardır. Özellikle, iktisat bölümünde kendi markasını yaratan üniversitelerden mezun olanlar için her iki sektörde de kapılar ardına kadar açıktır.

İktisat Bölümünün Meslek Bulma Konusunda Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İktisat bölümünün en büyük dezavantajı: Bu bölümün her yıl çok sayıda mezun vermesidir. Doğadaki kıt kaynakların sınırsız insan isteklerini karşılaması için çözüm arayan iktisat bölümü, kendi mezunlarına meslek bulma konusunda yeterince çözüm bulamamaktadır. Bölümün en büyük avantajı ise: Bölüm ders içeriklerinin gerek kpss/kurum sınavı formatına gerekse de özel sektör çalışma alanlarına çok uygun şekilde belirlenmiş olmasıdır. İİBF ve SBF bölümleri içerisinde ders içeriği açısından en avantajlı bölümlerden biri iktisat bölümüdür. Üniversite Rehberi

Üniversite Tercihlerinde Bize Sormak İstedikleriniz İçin TIKLAYINIZ. 

Bizi Sürekli Takip Edebilmek İçin TIKLAYINIZ.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.