Tasdikname Nedir?

Tasdikname Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl ve Nereden Alınır? Tasdikname Örneği nereden alınır? Nasıl bulunur? Tasdikname Diploma Mı? Diploma Yerine Geçer Mi? Tasdikname Örneği,Tasdikname Dilekçe Örneği nereden ve nasıl bulunur?

20.12.2019
A+
A-

Pek çok kişi tasdiknamenin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl alındığını merak etmektedir. Bizlerde sizlere tasdikname nedir ve tasdikname örneği nasıl olur bilgi verdik.

Türkiye’de çocuk, genç, yaşlı her bireyin en önemli gündem maddesi eğitimdir. Bu nedenle öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin eğitimle ilgili her konu dikkatini çekmektedir. Dünyada genç nüfus oranının en fazla olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de eğitimle ilgili her konuda merak konusu olmaktadır. Örneğin son zamanlarda merak edilen en önemli konu ‘tasdikname’ ile ilgilidir. Pek çok kişi tasdiknamenin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl alındığını ve verildiğini merak etmektedir. Peki tasdikname nedir? Ne işe yarar? Nasıl ve nereden alınır? Tasdikname örneği nereden bulunur? Tasdikname sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Tasdikname Nedir? Ne Demek?

Tasdikname kelimesi ‘tasdik’ ve ‘name’ olmak üzere iki kelimenin birleşmesinden oluşur. Tasdik, Arapça kökenli bir kelimedir. Onaylama, onay verme anlamına gelir. Name kelimesi ise Farsça kökenli bir kelimedir. Mektup, belge anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle oluşan tasdikname kelimesi ise onay verildiğini gösteren belge anlamına gelir. Türkiye’de eğitimle ilgili bir kelimedir. Okulunu bitirmeden okuldan ayrılan, okulu terk eden, okuldan atılan öğrenciye yönetim tarafından onaylanarak verilen ve son öğretim durumunu gösteren resmi belgeye denir.

Tasdikname Ne İşe Yarar?

Bu belge yıllardır varlığını koruyan ve işlevini sürdüren bir belgedir. Belgenin birden fazla kullanım amacı olabilir. İlk olarak öğrencinin başka bir okula geçmesi durumunda eski okulu tarafından onaylanarak verilen ve öğretim durumunu, öğrenim düzeyini gösteren belgedir. Ayrıca okulu bitirmeden okuldan ayrılan öğrenciye de bu belge verilir. Bu sayede öğrencinin ilgili okulla ilişkisinin kesildiği resmiyet kazanmış olur. Bu sayede okulu terk eden öğrenci okula geri dönmek istediğinde veya okul değiştirmek istediğinde bu belge kullanılır. Bu belge sayesinde öğrenci bıraktığı, ayrıldığı okulda aldığı dersleri de yeni okuluna gösterir ve o dersleri almak zorunda kalmaz. Daha önce başarılı olduğu derslerden muaf olur.

Tasdikname Nasıl ve Nereden Alınır?

Milyonlarca kişi farklı zamanlarda “Tasdikname nasıl verilir?” sorusunu sormaktadır. Bu belgeyi almak için eğitim gördüğünüz okul yönetimine giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Tasdikname almak istediğinize dair dilekçe yazarak okul yönetimine başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra noterden onaylatmak şartı ile vekil ilan ettiğiniz kişiden de başvuru yapmasını isteyebilirsiniz. Bu noktada 18 yaşını doldurmanız yani reşit olmanız önemlidir. Çünkü 18 yaşını doldurmayan, reşit olmayan kişiler ne kendileri ne de vekilleri aracılığı ile belge alamaz. Belge almak için anne ve babaları ile yani velileri ile başvuru yapmaları zorunludur. Ayrıca şunu unutmamak gerekir ki tasdikname belgesi sadece öğrenci olan, eğitim hayatı aktif ve güncel olan kişilere verilir. Eğitim durumu dondurulan, kaydını sildiren kişilere bu belge verilmez.

Tasdikname Diploma Mı? Diploma Yerine Geçer Mi?

Diploma ile tasdikname sık sık birbirine karıştırılsa da ikisi aynı şey değildir. Başka bir deyişle tasdikname, diploma değildir. Diploma okuldan mezun olduğunuzda verilir. Ancak tasdikname okuldan ayrıldığınızda, okulu bıraktığınızda, başka bir okula geçtiğinizde verilir. Bu nedenle bazı durumlarda tasdikname diploma yerine de geçebilir. Bu belge kaybedilirse yeniden çıkartılabilir. Böyle bir durumda tekrar okul yönetimine başvuru yaparak durumu anlatabilir ve yeniden çıkartabilirsiniz. Belgenin kayıtlı olduğu kurumdan bu belge temin edilebilir.  Bir sınırlama yoktur.

tasdikname ornegi

Tasdikname Ne Zaman Verilir? Kaç Gün İçinde Verilir?

Bu belgeyi almak isteyen kişiler belgenin ne zaman verileceğini, kaç gün ve kaç saat içinde verileceğini merak etmektedir. Tasdikname almak için başvuru yaptıktan sonra en fazla birkaç saat içerisinde gereken işlemler yapılır. Genellikle başvurunun yapıldığı gün belge teslim alınabilir. Ancak başvurunuzu öğleden sonra geç saatte yapmanız durumunda belgeyi almak için 1 gün beklemeniz gerekebilir.

Tasdikname Örneği, Tasdikname Dilekçe Örneği

Tercihiniyap ailesi olarak tasdikname örneği ve tasdikname almak için istek dilekçesi örneklerini sizler için inceledik. Bu iki önemli belge örneklerini de sizlerle paylaşıyoruz. İşte tasdikname örneği ve tasdikname istek dilekçe örneği…

TASDİKNAME DİLEKÇE ÖRNEĞİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

tasdikname dilekcesi ornegi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Atılıyordum dedi ki:

    İlkokulda çok korkuturlardı bununla bizi. Settirname vardı bi de. Hiçbişey alamayınca öyle diyolardı. eeeey gidi.