Güncel Teğmen Maaşları

Teğmen maaşları Teğmen maaşları ne kadar olacak? Teğmen maaşı. TSK personeli maaşları rütbelere göre.

05.02.2018
A+
A-

Güncel Teğmen maaşları ne kadar sorusunu sizler için en güncel haliyle derledik. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan binlerce subay bulunmaktadır. Peki subay nedir? Subay ne iş yapar? Subay maaşları ne kadar? Subay maaşı ne kadar? Subay maaşı ve maaşları ne kadar? Orgeneral maaşı ne kadar? Albay maaşı ne kadar? Teğmen maaşı ne kadar?  Yüzbaşı maaşı ne kadar? Binbaşı maaşı ne kadar? General maaşı ne kadar? Astsubay kıdemli başçavuş maaşı ne kadar? Astsubay çavuş maaşı ne kadar? Rütbelerine göre subay asker maaşları ne kadar? İşte merak edilen soruların cevapları…

Yeni başlayan Teğmen maaşı kaç TL? Astsubay maaşı ne kadar? Orgeneral maaşı ne kadar?

Teğmenlik ülkemizde bugün birçok gencin hayalidir. Yalnızca yapılan işin önemi değil giyilen şerefli üniforma, yükselme ihtimali, alınan eğitimin kalitesi vs bunda elbette etkilidir. Para için yapılacak bir iş olmamakla birlikte diğer mesleklerde olduğu gibi teğmenlik mesleğinde de merak edilen konuların başında Teğmen maaşları gelmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) personelinin maaşları Türkiye şartlarında diğer mesleklere göre daha iyi olsa dahi hak edilen maaşın verildiği söylenemez .   Teğmen maaşları okulda alınan eğitim kalitesi ve zorluğu, mesleğe girişte çekilen zorluklar, meslek içerisinde yaşanan yıpranma düşünüldüğünde kesinlikle yetersizdir .

Güncel Teğmen Maaşları

TSK’da görevli teğmen maaşları rütbelerinde yükselme oldukça artmakta bu sebepten rütbelere göre  önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Öyle ki yeni başlayan teğmen maaşı ile orgeneral maaşları arasında binlerce TL fark oluşmaktadır. Teğmen maaşları doğuda görev yapması veya batıda vazife ifa ediyor olması gibi sebeplerden dolayı farklılık arz etmez. Rütbeleri aynı olan teğmen maaşları da aynıdır yalnızca doğu bölgelerde görev yapan personel görev tazminatı olarak ciddi miktarda fark alacaktır. Bu sebepten de aynı rütbelerde teğmen maaşları aynıdır ancak ek ödemeler sebebiyle ele geçen meblağ farklıdır.

Somut hale getirmek için örneklendirmek gerekirse Kara Kuvvetleri Komutanlığında vazifede bulunan  teğmen, Ankara’nın doğusu yani üst düzey riskli vilayetlerde (Şırnak, Hakkari, Tunceli, Mardin gibi)  ,en az 1.271 TL, aldıkları maaşlarına ek olarak tazminat ödemesi de alırlar.

Yeni mezun olmuş ve görevine yeni başlamış  Teğmen maaşı 6000-7000 TL arasıdır.  Şunun altını çizmemiz gerekir ki burada belirtilen rakam sadece maaş adı altında yapılan ödemeyi içermektedir. Dil tazminatı, çocuk yardımı, asgari geçim indirimi ve ordu personeline sağlanan diğer olanaklar dahil değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde  görev yapan subayların, alanı far etmeksizin, rütbe ve kıdemleri de yükseldikçe maaşları da artmaktadır.

TSK’da görevli olan subaylar 657 sayılı devlet memurları kanuna sınırlı olarak tabii olmalarından dolayı subay maaşları memur maaşlarına uygulanan zam oranında etkilenmektedir. En çok merak edilen rütbelerine göre Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev icra eden subay maaşları ne kadar:

·        Orgeneral Rütbesinde: 14 bin TL

·        Albay Rütebesinde: 10 bin TL

·        Teğmen Rütbesinde: 7 bin 500 TL

·        Astsubay KDM. BÇVŞ: 5 bin 607 TL

·        Astsubay Çavuş: Rütebesinde: 5 bin 998 TL

·        Uzman Çavuş: 5.601 bin TL

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. suleyman dedi ki:

    Teğmen maaşları için teşekkürler