kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Teknik Direktör Maaşları Ne Kadar?

Teknik direktör maaşları ne kadar? Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig teknik direktör maaşları ne kadar? Milli takım teknik direktör maaşları ne kadar? Dünyada ve Türkiye teknik direktör maaşları ne kadar? İşte teknik direktör maaşları…

A+
A-

Spora olan ilginin artmasıyla birlikte en çok merak edilen sorulardan biri de Teknik direktör maaşları ne kadar sorusudur. Teknik direktör maaşları ne kadar, teknik direktör olmak için gerekenler ve dünyadaki teknik direktörlerin maaş ücretleri gibi birçok sorunuza aradığınız cevabı sizler için bu yazımızda derledik.

Futbol uzun yıllardır dünyadaki en popüler spor branşlarının başında gelmektedir. Futbol ile yatıp futbol ile kalkan onlarca ülke ve milyonlarca kişi bulunmaktadır. Futbol söz konusu olduğu zaman “teknik direktör” olarak çalışan kişilerden söz etmemek olmaz. Teknik direktörlük mesleği başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada en popüler meslek gruplarından biridir. Hem yerel ligler hem de uluslararası turnuvalarda teknik direktörler tüm dünyada adından söz ettirir. Öyle ki bazı teknik direktörler var ki tüm dünyada bilinir hale gelmiştir. Türkiye’de Fatih Terim, Almanya’da Joachim Löw örnek olarak gösterilebilir.

Futbol küresel bir endüstri haline geldikten sonra sektör içinde büyük paralardan bahsedilmeye başlandı. Futbolcuların yıllık gelirleri 100 milyon dolara ulaştı. Tam da bu noktada teknik direktör maaşları da merak edilir hale geldi. Teknik direktörler ne kadar maaş alır? Peki teknik direktör maaşları ne kadar? Teknik direktör maaşı ne kadar? Süper Lig teknik direktör maaşları ne kadar? 1. Lig, 2. Lig teknik direktör maaşları ne kadar? Milli Takım teknik direktör maaşları ne kadar? Teknik direktör nedir? Futbol antrenörleri maaşları ne kadar? Premiere Lig teknik direktör maaşları ne kadar? La liga teknik direktör maaşları ne kadar? Dünyada teknik direktör maaşları ne kadar? Türkiye’de teknik direktör maaşları ne kadar?

Hakem Maaşları Ne Kadar Olmuştur?

Teknik Direktör Nedir? Ne Demek?

Teknik direktör sporcunun babası, annesi, abisi, kardeşi, antrenörü, strateji uzmanı yani kısacası her şeyidir. “Teknik direktör nedir?” sorusuna binlerce cevap verilebilir. Teknik direktör sporcuların futbolcuların komutanıdır. Bir santranç ustasıdır. “Teknik direktör ne demek?” sorusu da sık sık sorulmaktadır. Bu iki kritik soruya da “futbol takımının oyuncularını seçen, analiz eden, belirli bir strateji ve taktik doğrultusunda sahaya süren ve oynatan kişidir. Teknik direktör oyuncular, teknik heyet ve kulüp yönetimi arasında ilişkileri kuran ve yöneten kişidir.” cevabı verilebilir. Teknik direktör bir futbol takımının vazgeçilmezidir. Futbol tarihini düşünelim. Başarılı olan her futbol takımının başında özel bir teknik direktör bulunmaktadır. Öyle ki futbol tarihindeki başarılı takımları ve ilgili sezonları düşündüğünüzde teknik direktörleri hatırlayacaksınızdır. Teknik direktör mücadele öncesi strateji belirleyen, rakibi ve kendi takımını analiz eden ve bu doğrultuda oyuncularını sahaya süren ve yöneten kişidir. Dünyada teknik direktörler ülke liderleri kadar bilinir ve onlara saygı duyulur. Peki teknik direktör nasıl olunur? Teknik direktör olmak için gerekenler nelerdir?

Teknik Direktör Olmak İçin Gerekenler

Türkiye’de futbol hayatın merkezindedir. Pek çok kişi futbol ile ilgili meslekleri icra etmek ister. Özellikle de teknik direktör olmak milyonlarca kişinin hayalidir. Gerek futbolcular, gerek beden eğitimi öğretmenliği eğitimi alanlar, BESYOCULAR, spor hocaları teknik direktör olma hayali kurar. Peki teknik direktör nasıl olunur? “Teknik direktör nasıl olunur ?”, “Teknik direktör olmak için ne yapmak gerekir?” soruları internette en çok sorulan sorular arasındadır.

Teknik direktör olmak istiyorsunuz. Ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. İlk olarak şunu bilmelisiniz ki teknik direktör olmak için bir dizi belgeyi temin etmeniz gerekmektedir. “Türkiye’de teknik direktör olmak için” öncelikle “İlk yardım sertifikası” almalısınız. Bulunduğunuz şehirlerdeki Kızılay merkezlerine veya Sağlık Müdürlüklerine giderek bu belgeyi temin edebilirsiniz.

Türkiye’de teknik direktör olmak için ikinci aşama ise Türkiye Futbol Federasyonuna kayıt yaptırmaktır. Kaydınızı yaptırdıktan sonra “Grassroots Gönüllü Lider Kursu” eğitimini tamamlayıp sertifikanızı almalısınız. Bu sertifika amatör takımlarda teknik direktör olmak için işinize yarayacaktır.

Teknik direktör olmak için tecrübelerinizi ve başarılarınızı artırmayı unutmayın. Özgeçmişinizde ne kadar çok başarı ve tecrübe olursa şansınız o kadar artar. Ayrıca oyuncularla ve yönetimle ilişki kurabilecek bir iletişim yeteneğiniz olmalı. Futbol bilginiz üst düzey olmalı. Teknik bilgi ve donanımızı artırmanız gerekir. Teknoloji ile barışık olmanız gerekir. Unutmayın futbol artık taş devri futbolu değil. A’dan Z’ye futbol ile ilgili her şey değişiyor. Sizin de bu yeniliğe kucak açmanız gerek.

Amatör spor kulüplerinde teknik direktör olmak için gereken işlemleri yerine getirdiniz. Peki ya Türkiye’de üst liglerde teknik direktör olmak için ne yapmanız gerekir? Bu durumda da klasman eğitimlerini almanız gerekir. Klasman klasman eğitim ve sertifika alarak üst liglerde teknik direktör olabilirsiniz.

Teknik direktör olmak için yapılması gereken bir dizi işlem vardır. www.tercihiniyap.net ailesi olarak “nasıl teknik direktör olunur?” sorusuna cevap aradık. Ancak unutmamanız gereken bir diğer husus da bağlantılardır. Mesela ünlü bir futbolcunun oğlu veya ünlü bir teknik direktör ve spor yorumcusunun oğlu akrabası olmalısınız. Bu durumda bağlantılarınız sayesinde teknik direktör olabilirsiniz.

Teknik Direktör Maaşları

Teknik direktör maaşları özellikle 2000’li yılların başından itibaren kademeli olarak artış gösterdi. 2000’li yıllardan önce teknik direktör maaşları hem ülkemizde hem yurt dışında oldukça düşüktü. Ancak futbol endüstrisinin gelişimiyle teknik direktör maaşları artış gösterdi. Teknik direktör maaşları yılında da büyük oranda arttı. Peki teknik direktör maaşları ne kadar? Teknik direktör maaşı ne kadar? Türkiye’de teknik direktör maaşları ne kadar? Dünyada teknik direktör maaşları ne kadar Süper Lig’de teknik direktör maaşları ne kadar? En çok kazanan teknik direktör maaşları ne kadar? Milli takım teknik direktör maaşları ne kadar?

Türkiye’de Teknik Direktör Maaşları

Türkiye’de teknik direktör maaşlarının yelpazesi oldukça geniştir. Amatör liglerde ve alt liglerde maaşlar komik denecek kadar azken Süper Lig’de teknik direktör maaşları dudak ısırtacak kadar yüksektir. Özellikle Süper Lig’de kovulan teknik direktörlere ödenen maaşlar ve tazminatlar kamuoyunda büyük haberlere konu olmaktadır. Örneğin Fenerbahçe son olarak Philip cocu ile yollarını ayırmıştır. Sarı lacivertliler Cocu ile birlikte 1 yıl içinde 3 ayrı teknik direktöre 45 milyon Türk Lirası ödeme yapacaktır. Ayrıca Fenerbahçe Aykut Kocaman’a 1.5 milyon euro tazminat ödemiştir. Cocu ile birlikte yardımcılarına da 3 milyon euro tazminat ödenmiştir. Fenerbahçe teknik direktörü Cocu’nun maaşı yıllık 2.5 milyon Euro olarak belirtilmişti.

Süper Lig Teknik Direktör Maaşları

Türkiye’de Süper Lig’de görev alan teknik direktörü maaşları oldukça yüksektir. Yerli ve yabancı hocalar Süper Lig’de çalıştırdıkları takımlardan yüklü miktarda maaş alırlar. Süper Lig teknik direktör maaşları sizi çok şaşırtacak. İşte Süper Lig teknik direktör maaşları…

Fenerbahçe Vítor Pereira’nın yıllık kazancı 6.4 Milyon TL

Galatasaray Fatih Terim yıllık 3.5 Milyon Euro

Şenol Güneş Beşiktaş yıllık 4.8 Milyon Türk Lirası

Fenerbahçe Ersun Yanal yıllık 2 Milyon Euro

Başakşehir Abdullah Avcı yıllık 2.7 Milyon Türk Lirası

Kasımpaşa Mustafa Denizli yıllık 5 Milyon Türk Lirası

Cihat Arslan yıllık 1.2 Milyon Türk Lirası

Ümit Özat yıllık 1.6 Milyon Türk Lirası

İbrahim Üzülmez yıllık 1.7 Milyon Türk Lirası

Samet Aybaba yıllık 1.7 Milyon Türk Lirası

Rıza Çalımbay yıllık 1.8 Milyon Türk Lirası

Hikmet Karaman yıllık 1.9 Milyon Türk Lirası

Mustafa Reşit Akçay yıllık 1.9 Milyon Türk Lirası

Tolunay Kafkas yıllık 2.1 Milyon Türk Lirası

Okan Buruk yıllık 2.4 Milyon Türk Lirası

Milli Takım Teknik Direktörleri Maaşları

Teknik direktör kazandığı kupalarla, imza attığı başarılarla hatırlanır. Ancak teknik direktörlerin de bir sıralaması vardır. Örneğin Şampiyonlar Liginde mücadele eden takımların teknik direktörleri daha saygındır. Ancak Milli Takım çalıştırmak bambaşka bir seviyedir. Milli takım teknik direktörleri oldukça zorlu bir işin altına girerler. Ancak kazandıkları kupalar ve imza attıkları başarılarla isimlerini unutulmaz isimlerin arasına yazdırırlar. Milli takım teknik direktör maaşları oldukça merak konusudur. Pek çok kişi milli takım teknik direktörlerinin ne kadar kazandığını merak eder. Özellikle Türkiye’de teknik direktör maaşları oldukça merak edilen konular arasındadır.  İşte milli takım teknik direktör maaşları… İşte en çok kazanan milli takım teknik direktörleri…

Portekiz Milli Takım Teknik Direktörü Fernando Santos yıllık 2.2 Milyon Euro

İtalya Milli Takım Teknik Direktörü Roberto Mancini  yıllık 2.5 Milyon Euro

Kolombiya Milli Takım Teknik Direktörü Reinaldo Rueda  yıllık 3.5 Milyon Euro

Avusturya Milli Takım Teknik Direktörü Franco Foda yıllık 1.5 Milyon Euro

Fransa Milli Takım Teknik Direktörü Didier Deschamps yıllık 3.45 Milyon Euro

İran Milli Takım Teknik Direktörü Dragan Skočić yıllık 1.9 Milyon Euro

ABD Milli Takım Teknik Direktörü Gregg Berhalter yıllık 2.4 Milyon Euro

Brezilya Milli Takım Teknik Direktörü Tite 3.9 Milyon Euro

Almanya Milli Takım Teknik Direktörü Hansi Flick yıllık 6.5 Milyon Euro

Türkiye Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz yıllık 1.5 Milyon Euro

Macaristan Milli Takım Teknik Direktörü Marco Rossi yıllık 980 Bin Euro

İngiltere Milli Takım Teknik Direktörü Gareth Southgate yıllık 3.5 Milyon Euro

İspanya Milli Takım Teknik Direktörü Luis Enrique yıllık 1.15 Milyon Euro

İrlanda Milli Takım Teknik Direktörü Stephen Kenny yıllık 1.3 Milyon Euro

Dünyada en çok kazanan Milli Takım Direktörü ise Çin Milli Takım Teknik Direktörü Li Tie yıllık 18 Milyon Pound

Futbolda Hak Mahrumiyeti Cezası Nedir? Ne Demek? Ne Kadar?

Dünyada Teknik Direktör Maaşları

Türkiye’de ve Milli Takım nezdinde dünyada teknik direktör maaşları oldukça yüksek. Ancak bu paralar gözünüzü korkutmasın. Çünkü dünyada daha fazla kazanç elde eden teknik direktörler bulunmaktadır. www.tercihiniyap.net ailesi olarak teknik direktör maaşlarını inceledik. “Teknik direktörler ne kadar maaş alır?” sorusuna cevap aradık. Manchester United, MAnchester City, Real Madrid, Barcelona ve daha niceleri… İşte dünyada teknik direktör maaşları…

Eski Real Madrid Teknik Direktörü Zinedine Zidane yıllık 4.6 Milyon Pound

Atletico Madrid Teknik Direktörü Diego Simeone yıllık 5.1 Milyon Pound

Tottenham Hotspur Teknik Direktörü Mauricio Pochettino yıllık 5.4 Milyon Pound

Eski Everton Teknik Direktörü Ronald Keoman yıllık 6 Milyon Pound

Chelsea Teknik Direktörü Antonio Conte yıllık 6.5 Milyon Pound

Liverpool Tenik Direktörü Jurgen Klopp yıllık 7 milyon Pound

Eski Arsenal Teknik Direktörü Arsene Wenger yıllık 8.9 Milyon Pound

Jiangsu Sunin Teknik Direktörü Fabio Capello yıllık 9 Milyon Pound

Shanghai SIPG Teknik Direktörü Andre Villas-Boas yılık 11 Milyon Pound

Eski Bayern Münih Teknik Direktörü Carlo Anceltti yıllık 12.6 Milyon Pound

Manchester United Teknik Direktörü Jose Morinho yıllık 15 Milyon Pound

Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola yıllık 15.3 Milyon Pound

Teknik Direktörler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Teknik direktörlerin kazançlarını sizin için inceledik. Türkiye’de, dünyada kulüp ve milli takım bazlı teknik direktör maaşları dudak uçuklatacak cinsten. Teknik direktörler oldukça büyük bir kitleye hitap ediyorlar. Bu nedenle omuzlarında büyük bir sorumluluk var. Bu nedenle alt liglerden üst liglere çıktıkça teknik direktör maaşları artıyor. Rakamlardan gördüğünüz üzere teknik direktör maaşları adeta bir servet olmuş durumda.

En iyi teknik direktör kim?

Listenin zirvesinde otoriteler tarafından dünyanın en iyi menajeri olarak gösterilen Manchester City’nin hocası Pep Guardiola yer aldı.

Yorumlar

  1. Solbek Avatar Solbek dedi ki:

    Teknik direktör maaşları 2018 ile teknik direktör maaşları 2019 arasında çok bir fark yok. Milyonlarca dolar kazanıyorlar. Üstelik kulüp tesislerini ve imkanlarını kullanıyorlar. Bir de kovulma korkusu yok. Hatta kovulmak isterler. Milyonlarca dolar tazminat da cebe gelir böylece.

  2. Solbek Avatar Solbek dedi ki:

    Teknik direktör maaşları 2018 ile teknik direktör maaşları 2019 arasında çok bir fark yok. Milyonlarca dolar kazanıyorlar. Üstelik kulüp tesislerini ve imkanlarını kullanıyorlar. Bir de kovulma korkusu yok. Hatta kovulmak isterler. Milyonlarca dolar tazminat da cebe gelir böylece.

  3. Solbek Avatar Solbek dedi ki:

    Teknik direktör maaşları 2018 ile teknik direktör maaşları 2019 arasında çok bir fark yok. Milyonlarca dolar kazanıyorlar. Üstelik kulüp tesislerini ve imkanlarını kullanıyorlar. Bir de kovulma korkusu yok. Hatta kovulmak isterler. Milyonlarca dolar tazminat da cebe gelir böylece.