kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TBMM Memur Maaşları 2023

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılan personel alımının çalışma şartlarına ilişkin detaylara ulaşmaya çalıştık.

A+
A-

TBMM memur maaşı 2023. TBMM Personel maaşı ne kadar? Meclis şoför maaşı ne kadar?

TBMM yakın zaman önce 29 farklı kadroya 192 personel almak için personel alım ilanına çıktı. Uzun yıllardır yeni personel almayan Meclisin personel alımı yapması sevinç ve heyecan yaratırken, bir soruyu da akıllara getirdi. TBMM memur maaşı ne kadar ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yeni başlayan memur maaşının tespiti ve öğrenilmesi pek kolay değil çünkü yıllardır göreve yeni kimse başlamıyor. Ancak çalışanlardan öğrenebildiğimiz bilgilere göre 2023 itibariyle maaşların şu şekilde olması gerekiyor.

HSK Üyeliği İçin TBMM’ye Başvuran İsimler Belli Oldu

TBMM sekreter maaşı 2023 itibariyle  24 bin 205, TBMM şoför maaşı da 16bin 676 TL olarak belirlendi. TBMM memur maaşları diğer kamu kurumlarından hali hazırda daha iyi durumdayken, siyasi parti grupları ile diğer birimlerde çalışan personelin maaşları arasında ciddi farklar oluştuğu öğrenildi.

Siyasi parti gruplarında görev yapan en az ilkokul mezunu hizmetlinin maaşı net 110.000 TL olarak belirlendi. Meclis’te siyasi parti grupları haricinde diğer birimlerde aynı işi yapan hizmetliler ise 9.147 TL alıyor. 6523 sayılı TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu ile maaş aralıklarında değişiklik yapıldığı da gelen diğer bilgiler arasındadır.

TBMM memur, şoför, ziyaret ve kabul memuru gibi kadroların maaşları kamudaki diğer eş kadroların maaşlarına göre oldukça iyi durumda. Ancak şunu da mutlaka belirtmek gerekir ki öncelikle KPSS’den yüksek bir puan almak sonrasında sözlü veya uygulama sınavını geçmek ve Meclis gibi zor kararların alındığı stresli bir çalışma ortamında vazife yapmak hiç ama hiç kolay değil.

Hakim ve savcı maaşları

3332 1 8b6ee6085507cb548d87bde43236943b

Memur zamlı maaşı ne zaman alacak?

Memurlar normal şartlarda zamlı maaşlarını 15 Ocak‘ta alıyorlar.

Yorumlar

  1. BEDRIYE  Akın Avatar BEDRIYE Akın dedi ki:

    Temizlik yaparım iş bulamıyorum çok ihtiyacım var