kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Telefon Dökümanı Nasıl Çıkarılır? Eski Telefon Kayıtları Nasıl Bulunur?

Telefon dökümanı nasıl çıkarılır, telefon görüşmeleri nasıl bulunur, arama kayıtları ne kadar süre saklanır, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone telefon dökümü nasıl çıkarılır, bu şebekelere ait arama geçmişi nereden elde edilir, sms yani kısa mesajlar kaydına nereden ulaşılır, sms kaydı ne kadar süre saklanır gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. Telefon Dökümanı Nasıl Çıkarılır? Eski Telefon Kayıtları Nasıl Bulunur?

A+
A-

Telefon dokümanı nasıl çıkarılır, eski telefon kayıtları nasıl bulunur gibi merak edilen soruların cevaplarını sizler için yazımızda ayrıntılı bir şekilde verdik.

Tercihini Yap ekibi olarak internet kullanıcılarını bilgilendirmek, onların meraklarını gidermek ve yardımcı olabilmek adına pek çok konuda yazılar yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda da mobil telefon ve internet kullanıcılarının birçoğunun merak ettiği telefon dokümanı nasıl çıkarılır ve bununla paralel sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

TELEFON DÖKÜMANI NASIL ÇIKARILIR? ARAMA GEÇMİŞİ NASIL ELDE EDİLİR?

İnternet ve mobil veya sabit telefon kullanıcısı pek çok kişi bu sorunun cevabını çeşitli nedenlerle aramaktadır. Sevgilinin, eşin veya çocuğun kimlerle konuştuğunu, ne kadar süre ve ne zaman konuştuğunu bulabilmek; kendi hayatında yaşanan bir olay sonucu kimi ne zaman aradığını öğrenmek; yanlış ve yüksek ücretlendirilmiş faturaya itiraz edebilmek gibi nedenlerle bu konuda araştırma yapılabilmektedir. Fakat baştan şunu söyleyelim ki eşinizin, sevgilinizin arama geçmişini, çocuğunuzun telefon kayıtlarını araştırmak hem kişisel yaşama müdahaledir hem de etik olmayan bir davranış biçimidir. Biz burada bu bilgiyi verirken sizlere yardımcı olma amacı güdüyoruz ve bunun yanlış amaçlarla kullanılmamasını talep ediyoruz.

Telefon dokümanı çıkarmak için birkaç yöntem bulunmaktadır ama açıklamak gerek ki bunların hepsinde kullanılan operatör ile iletişime geçmek veya o operatöre özel şifre kullanmak gerekmektedir.

Yöntemlerden bir tanesi kullanılan operatörün müşteri hizmetlerini arayarak bunu mail yoluyla talep etmektir. Buna her zaman yanıt alamayabilirsiniz fakat genellikle müşteri hizmetlerinde size yardımcı olunacaktır.

Diğer bir yöntem internetten ilgili operatörün online işlemler sayfasına ulaşarak, telefona ait şifre ile giriş yaptıktan sonra arama geçmişi bölümünden özel bir dönem seçilmesi sonucu arama geçmişine ulaşmaktır.

Üçüncü ve en net bilgi alabileceğiniz yöntem ise yine kullanılan operatöre ait yetkili bayiye giderek telefon dokümanı talebinde bulunmaktır. Onlar size daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

Burada bir noktanın altını çizmemiz gerekiyor, tüm yapılacak bu işlemleri hattın sadece yasal sahibi yapabilmektedir. Müşteri hizmetlerinde istenecek kişisel bilgiler de yetkili bayideki işlemler sırasında istenecek kimlik de sadece hattın sahibinin sahip olduğu bilgiler veya nesnelerdir. Bu yüzden başkasının telefon dokümanı nasıl çıkarılır, bulunur sorusuna cevap arıyorsanız muhtemelen size verilebilecek bir cevabımız yok. Hat sahibinin telefonunu kullanarak yapabileceğiniz her eylem de sizin günün birinde yasal olarak sıkıntı yaşamanıza neden olabilecektir.

SMS KAYDINA, KISA MESAJ KAYDINA NASIL ULAŞILIR?

Sms kaydından kastedilen atılan mesajlara ulaşmak ise size üzülerek bildiriyoruz ki böyle bir yöntem bulunmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile ancak ne zaman ve ne kadar mesaj atıldığını detaylarıyla görebilirsiniz fakat mesaj içerikleri herhangi bir operatör tarafından kayıt altında tutulmamaktadır ya da en azından gizli bir biçimde yapılıyorsa bunun da bilgisine sahip değiliz. Bu biraz komplo teorisi peşinde koşmak olacaktır.

KISA MESAJ VE ARAMA KAYITLARI NE KADAR SÜRE SAKLANIR? OPERATÖRLER BU BİLGİLERİ NE KADAR SÜRE SAKLAMA YETKİSİNE SAHİPTİR?

Zaman içerisinde birkaç kez değişikliğe gidildiği için bu konuda değişik karmaşalar bulunmaktadır. Operatörler daha önceki süreçlerde 5 yıl gibi bir süre bu kayıtları saklamaktaydı fakat Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından yapılan bir açıklamada bu sürenin bir yıl olduğu, olması gerektiği duyuruldu. Sanıyoruz ki kayıtlara istenilmesi halinde daha eski sürelere ait olmak üzere ulaşılabilir fakat resmi olarak yapılan açıklamayı dikkate alırsak arama kayıtları bir yıl süre saklı tutulur diyebiliriz.

TURKCELL TELEFON DÖKÜMANI NASIL ÇIKARILIR? TURKCELL KISA MESAJ VE ARAMA KAYDI NASIL BULUNUR?

turkcell telefon dokumani nasil cikarilir

Yukarıda bahsettiklerimizi operatörlere göre ayırmak gerekirse Turkcell telefon dokümanına nasıl ulaşılırdan başlayabiliriz.

Bulunduğunuz il ve ilçede muhtemelen bir tane yetkili bayi bulunmaktadır. Tercih olarak o bayiye gidebilirsiniz. Bunun dışındaki diğer yöntemlere bakacak olursak Turkcell’in müşteri hizmetleri numarasına 532 veya 0532 532 00 00 numaralarını çevirerek ulaşabilirsiniz. Bu numaralardan faturanız ile ilgili olarak müşteri temsilcisine bağlanabilir ve telefon dökümünüzü e-mail veya belge olarak talep edebilirsiniz.

Diğer bir yöntem olan online işlemler için de ww.turkcell.com.tr adresinde sağ üst köşede yer alan giriş butonunu tıklayarak numaranızı ve şifrenizi girerek online işlemler sayfasına girebilir orada bulunan tarife, kullanım detayları gibi kısımlara tıkladıktan sonra istediğiniz (kısıtlı) tarihi girerek telefon görüşmeleri bilgisine ulaşabilirsiniz.

TÜRK TELEKOM TELEFON DÖKÜMANI NASIL ÇIKARILIR? TÜRK TELEKOM KISA MESAJ VE ARAMA KAYDI NASIL BULUNUR?

turk telekom telefon dokumani nasil cikarilir

Türk Telekom için de bahsettiğimiz yöntemler geçerlidir, burada farklı olan numaralar ve internet adresidir.

Yine Türk Telekom yetkili bayisine giderek bilgi alabileceğiniz gibi Türk Telekom müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz. Türk Telekom müşteri hizmetleri numaraları olan 444 1 444 veya 444 1 500 numaralı hatları arayarak fatura ile ilgili işlemlerle ilgilenen müşteri temsilcisine bağlanabilir ve telefon dökümünüzü mail olarak veya posta yoluyla doküman olarak talep edebilirsiniz.

Online olarak yapılan işlemlere bakacak olursak www.ttmobil.com.tr adresine girdikten sonra numaranızı ve bireysel şifrenizi ilgili alanlara girip çıkan ekranda bulunan fatura, kullanım detayları gibi linklere tıklayarak arama kayıtlarınıza ulaşabilirsiniz. Kısıtlı bir dönemde olsa geçmiş dönem kayıtlarına da yine oradan ulaşabilirsiniz.

VODAFONE TELEFON DÖKÜMANI NASIL ÇIKARILIR? VODAFONE KISA MESAJ VE ARAMA KAYDI NASIL BULUNUR?

vodafone telefon dokumani nasil cikarilir

Vodafone’a geldiğimiz de ise diğer iki şebekede olduğu gibi benzer yöntemlerin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Size en yakın Vodafone yetkili bayisine giderek yaptırmak istediğiniz işlem (yazımıza özel olarak arama dökümü) hakkında bilgi alabilir ve dileğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerini arayarak da yine e-mail veya doküman olarak telefon geçmişi dökümü almak istediğinizi ilgili müşteri temsilcisine bildirebilirsiniz. Vodafone müşteri hizmetleri numarası da 542 veya 0542 542 00 00 olarak belirlenmiştir.

Online işlemlerde de yine diğer iki şebeke de olduğu gibi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Vodafone self servis adını taşıyan web sitesine online.vodafone.com.tr adresinden ulaşabilir ve yine cep telefonu numaranız ve bireysel şifreniz ile giriş yapabilir, giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda kullanım detayları, geçmiş kullanım detayları kısımları tıklayarak seçeceğiniz tarihteki (son 6 ay) arama kaydına ulaşabilirsiniz.

Girişte de belirttiğimiz gibi bunlara ancak hattın sahibi olan kişi kendi isteği ile ulaşabilir. Öyle ben eşimin, dostumun, çocuğumun bilgisine ulaşayım dediğiniz anda yasal olarak kişisel hakları ihlal ettiğiniz için bir nevi suç işlemiş olursunuz. Lütfen bu konuda olabildiğince dikkatli olun.

Yazdıklarımız dışında iki şeyi daha belirtmekte fayda var. Bunlardan ilki internette biz size arama geçmişini, telefon dökümünü buluruz gibi şeyler diyen insanlara sakın aldanmayın çünkü bahsettiğimiz yöntemler dışında, operatörlerden talep etmek dışında herhangi bir yol bulunmamaktadır. Bu tip kişiler dolandırıcılardır, en iyi ihtimalle de hava atmaya çalışan saf, cahil insanlardır. Bu yüzden lütfen böyle insanlara prim vermeyin, para kaptırmayın ve yasal yollardan şaşmayın.

Belirtilmesi gereken ikinci yöntem ise savcılık aracılığıyla da telefon görüşmelerine ulaşılabileceği gerçeğidir fakat bu telefon görüşmesi dediğimiz şey ses kaydı veya mesajların içeriği değil yine arama geçmişi dökümüdür. Aslında savcılık da yukarıdaki yöntemlerde olduğu gibi ilgili operatörden bilgi temin etmektedir fakat yasal bir konu varsa (herhangi bir şey için savcılık bununla uğraşmaz, uğraştırılamaz) savcılığa başvuruda bulunarak da bu telefon dökümü temin etmek mümkündür. Altını tekrar çizmek gerek ki legal olarak sadece dökümlere ulaşılmaktadır, kimle ne konuştu, kime ne yazdı gibi konularda bilgi sahibi olmak mümkün değildir veya bu konuda kişilerin rızası olmadan kayıt altında tutulan sesler, mesajlar kesinlikle yasadışıdır.

telefon dokumani nasil cikarilir

Yorumlar

 1. iPhone Avatar iPhone dedi ki:

  3 gün önce telefonda tehdit edildim. telefon kaydını çıkartmam lazım ne yapmalıyım?

 2. iPhone Avatar iPhone dedi ki:

  3 gün önce telefonda tehdit edildim. telefon kaydını çıkartmam lazım ne yapmalıyım?

 3. iPhone Avatar iPhone dedi ki:

  3 gün önce telefonda tehdit edildim. telefon kaydını çıkartmam lazım ne yapmalıyım?

 4. derya Avatar derya dedi ki:

  Babam telefon geçmişime bakıcanı söyledi swvgilimle yazışmalarımı bulurmu yada onun numarasını

  1. cabbar Avatar cabbar dedi ki:

   bulamaz numarayı belki

 5. ÖZKAN EROĞUL Avatar ÖZKAN EROĞUL dedi ki:

  Telefonumun dokümanını nasıl çıkartırım
  Bilgi almak istiyordum