kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Özel Sektörde ve Devlette Şoför Maaşları 2023 Ne Kadar?

Özel Sektörde ve Devlette Şoför Maaşları 2023 Ne Kadar? Şoför Nedir? Ne Demek? Kimdir? Şoför Ne İş Yapar? Şoför Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023 Nasıl? Şoför Maaşları 2023 Ne Kadar? Devlette Şoför Maaşları 2023Ne Kadar? Özel Sektörde Şoför Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında farklı kadro ve pozisyonlarda binlerce devlet memuru, kamu personeli çalışmaktadır. Ayrıca genç yaşlı binlerce kişi hem kendileri hem de aile yakınları için de memurluk hayali kurmaktadır. Öğretmen, hemşire, subay, astsubay, polis gibi mesleklerin yanı sıra devlette en popüler mesleklerden biri de ‘şoförlük’ mesleğidir. Kamuda şoför olarak çalışan binlerce devlet memuru bulunmaktadır. Türkiye’nin farklı şehirlerinde, farklı kurum ve kuruluşlarında çalışan bu personellerle ilgili pek çok kon merak konusu olmaktadır. Özellikle de devlette şoför maaşları 2023 ile ilgili sık sık araştırma yapılmaktadır. Peki şoför nedir? Ne demek? Kimdir? Şoför ne iş yapar? Şoför çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Devlette şoför maaşları 2023 ne kadar? Özel sektörde şoför maaşları 2023 ne kadar?

Devlette ve Özel Sektörde Şoför Maaşları Ne Kadar?

Şoför Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Şoför Fransızca kökenli bir sözcüktür. Orjinal hali ‘chauffeur’ kelimesidir. Kelime ilk etapta ‘ısıtan kişi’ anlamında kullanılmıştır. Kullanıldığı tarihte ilk kez gemi ve lokomotifteki kazana kömür atan, ateşi harlayan bu sayede aracın çalışmasını sağlayan kişiler için kullanılmıştır. Şoför kelimsinin Türkçe’de karşılığı sürücü kelimesidir. Sürücü, mesleği araba, otomobil, taşıt kullanmak olan kişidir. Bu mesleği icra eden kişiler bisiklet, motorsiklet, araba, otomobil, kamyon, kamyonet, traktör, tır, otobüs, minibüs gibi motorlu veya motorsuz kara taşıtları kullanabilir. Bu araçların kontrolünü sağlayan, genelde bir yolcu veya yük taşıyan kişidir. 

Şoför Ne İş Yapar? 

Personellerin yaptıkları görevler çalıştıkları kurum, kişi, şehir ve birime göre değişiklik gösterebilir. Örneğin VIP şoförlük yapan kişiler taşıdıkları kişinin talimatları ve istekleri doğrultusundah hareket eder. Şehir içi ve şehir dışı görev yapması beklenebilir. Şehirler arası yolcu ve yük taşımacılığı yapması istenebilir. İşte belli başlı örneklerle şoför görevleri…

  • Şoför şehir içi veya şehir dışı yolcu, yük, paket taşımacılığı ve teslimatı yapabilir.
  • Plasiyer olarak şehir içi ve şehir dışı ürün teslimatı, satışı yapabilir.
  • Özel kurye olarak çalışabilir. Bu kapsamda şehir içi, şehir dışı paket teslimatı yapabilir.
  • Uzun yol şoförlüğü yapması istenebilir. Ülkeler arası bile seyahat edebilir.
  • Trafiğe takılmayarak, kaza yapmadan, trafikte sorun yaşamadan, güvenli ve hızlı bir şekilde hedefe ulaşması istenir.

Şoför Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023 Nasıl?

Şoför ve sürücü olarak devlette veya özel sektörde çalışan personeller genellikle bir araçla çalışırlar. Sürdükleri bir araç, otomobil, minibüs, VIP araç, otobüs, kamyon/kamyonet veya tır bulunmaktadır. Bu kapsamda kapalı bir ortamda veya açık bir ortamda çalışsa da kendini emniyete alabileceği bir araç bulunur. Personel bu araçtan, bu aracın güvenliğinden sorumludur. Genellikle çalıştığı yerlerde kendilerine ait bir oda veya kulübe bulunur. Çalıştıkları kurum tarafından yemek, çay, tuvalet vb. ihtiyaçları karşılanır. Saatlerce, günlerce hatta haftalarca evinden uzak olmaları, yollarda olmaları istenebilir. Şehir içinde veya şehir dışında görev yapmaları istenebilir. Ayrıca taşıdıkları yolcu ve yükün önemine bağlı olarak sorumlulukları ve görev riski artabilir. Bu kapsamda personellerin çalışma şartları son derece zorludur.

Devlette çalışan personeller diğer devlet memurları gibi sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında 9 saatlik mesai yaparlar. Ancak iş yoğunluğuna ve üstlerinden gelen talimatlara göre daha uzun çalıştıkları, farklı saatlerde çalıştıkları da mümkün olabilmektedir. Vardiya ve nöbet sisteminin var olduğu yerlerde personeller geceye yarısına kadar veya sabaha kadar çalışabilir. Özel sektörde ise hem çalışma şartları hem de çalışma saatleri daha ağırdır. Personeller sabah, akşam veya gece yarısı en az 9 saat çalışır. Personellerin 12 saate kadar çalıştığı görülmektedir. Üstelik kendilerine bazen sigorta, bazen yemek, bazen bir kulübe bile verilmez. Benzin ve maaş ödemelerinde sıkıntılar yaşanabilir. Her türlü yolcu ve yük taşımacılığı yapmaları istenebilir. Bu kapsamda sabah saat 06.00’dan akşam saat 18.00’e kadar çalışmaları istenebilir.

Şoför Maaşları 2023 Ne Kadar?

Türkiye’de şoför maaşları oldukça değişkendir. Devlette ve özel sektörde çalışan personellerin aldığı aylıklar birbirinden farklılıklar göstermektedir. Kamudaki personellerin evli olup olmamasına, çocuk sahibi olup olmamasına, derece kıdemine, hizmet yılına, sürdüğü araca fazla mesai ücretine göre maaşları değişebilir. Devlette şoför maaşları 13 bin 500 ile 14 bin 500 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde ise tecrübesine, başarısına, hizmet kalitesine, çalıştığı firmaya, kullandığı araca göre yine maaşlar değişebilmektedir. Genelde maaşlar asgari ücret seviyesindedir. Ancak VIP hizmet veren, özel ve kaliteli hizmet veren şoförler 15 bin TL’ye kadar kazanabilmektedir.

Devlette ve Özel Sektörde Proses İşçisi Maaşları Ne Kadar?

Devlette Şoför Maaşları 2023 Ne Kadar?

Personellerin eğitim durumu, derece ve kıdemi, görev yaptığı hizmet yılı, çalıştığı bölge ve kurum, evli ve çocuk sahibi olup olmamasına göre maaşları değişebilmektedir. Ayrıca sigorta, BES kesintileri de burada önemli bir etkendir. Bu kapsamda devlette şoför maaşları şu şekildedir;

9/1 derecesinde ve mesleğe yeni başlayan şoför maaşı 2023 13 bin 600 TL civarındadır.

Özel Sektörde Şoför Maaşları 2023 Ne Kadar?

Özel sektörün maaş politikası son derece düşük ücretlerden oluşmaktadır. Pek çok firma sigortasız personel çalıştırmakta ve asgari ücretten düşük maaşlar vermektedir. Ayrıca çoğu firma araç sahibi sürücüler istihdam etmekte ve yakıt masraflarını ilk etap da sürücülerden almaktadır. Daha sonra maaş ve yakıt masraf ödemesi yapmaktadır. Ancak bu durum çoğu kişinin durumunu zorlamaktadır. Özel sektörde bu kadar kötü şartları olmayan firmalar ise genellikle personellere araç vermekte ve ücret olarak da asgari ücret ödemesi yapmaktadır. Ancak kurumsal firmalar, kaliteli hizmet aldıkları personellere 14-15 bin TL civarında ücretler verebilmektedir. Özel sektörde şoför maaşları 2023 en az 12 bin 500 TL seviyesindedir. En yüksek maaş ödemesi ise 15 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Uzun yol şoförü nasıl olunur?

Tır şoförü olabilmek için öncelikle C sınıfı ehliyete başvurmak gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.