kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ticaret Bakanlığı Gümrük Memuru 2023 Maaşları Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığı merkez teşkilatı ve taşra teşkilatı içerisinde çalışan gümrük memurlarının 2023 yılı maaşları ne kadardır? Gümrük ve dış ticaret bölge müdürlükleri ve bunlara bağlı gümrük müdürlüklerinde istihdam edilen gümrük memurlarının maaşı ne kadardır? Mesai, yolluk ve ek5000 alınan gümrük müdürlüklerinde çalışan gümrük memurları 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle ne kadar maaş almaktadır? İşte detaylar…

A+
A-

Ticaret Bakanlığı gümrük personeli olarak çalışan gümrük memurlarının 2023 maaşları ne kadardır? Ticaret Bakanlığı merkez teşkilatı ile Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatı içerisinde yer alan Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri ile bu bölge müdürlüklerine bağlı müdürlüklerde çalışan gümrük memurları ne kadar maaş almaktadır? Birbirinden farklı bölgelerde çalışan gümrük memurları maaş, mesai, yolluk ve ek5000 dahil olmak üzere aylık ne kadar kazanmaktadır? Gümrük memurlarının çalışma şartları nasıldır? Kariyer imkanları nasıl oluşmaktadır? İşte detaylar…

Ticaret Bakanlığı Uzman Yardımcısı ve Uzman Maaşı Ne Kadar?

Gümrük Memuru Kimdir?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan merkez teşkilatı ve taşra teşkilatı içerisinde iş ve işlemlerin yürütülmesi noktasında gerekli yazışmaları yapmak, sınıflandırmak, dosyalamak, tasnif etmek ve amirlerine bu dosyalarla ilgili bilgileri raporlamakla sorumlu kişilere gümrük memuru denilmektedir. Muayene memurlarının yapmış oldukları işlemlerden sonra dosyanın akıbeti ile ilgili gelişmeleri takip etmekte olan görevlilerdir. Ticaret Bakanlığı merkez teşkilatı içerisinde ve taşra teşkilatı içerisinde yer alan gümrük ve dış ticaret bölge müdürlükleri ve bunlara bağlı müdürlükler bünyesinde de çalışmaktadırlar. Gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerinde farklı servislerde çalışmaktadırlar. Antrepo servisi, ithalat servisi ve ihracat servisi gibi. Her servis kendi alanıyla ilgili konulardaki işlemleri yerine getirmektedir.

Gümrük Memurlarının Kariyer İmkanları ve Çalışma Şartları Nasıldır?

Ülkemizde yer alan bütün müdürlüklerde gümrük memuru çalışmaktadır. Iğdır Dilucu Gümrük Müdürlüğünde de Balıkesir Ayvalık Gümrük Müdürlüğünde de gümrük memurları çalışmaktadır. 5 bölgeden oluşan gümrüklerde her memur emekli oluncaya kadar rotasyona tabi olacak şekilde her bölgede çalışmaktadır. Bölgelerdeki görev süreleri farklıdır. Bu durum gümrük memurlarının sınır kapılarında da çalışabilecekleri anlamına gelmektedir. Bölge sayısının 3’e düşürülmesiyle ilgili çalışmalar olduğu bilinmektedir. Çok yoğun gümrükler dışında gümrük memuru mesai saatleri içerisinde hafta içi çalışırlar. Yoğun olan gümrüklerde çalıştıkları pozisyona göre mesaiye kalmaları da mümkündür. Özellikle tescil işlemlerini gerçekleştiren gümrük memurları mesaili olarak çalışırlar. Bu nöbetler, 12/12, 12/24, 12/36, 24/24 ve 24/48 şeklinde olabilmektedir. Gümrük memurları göreve başladıktan 3 yıl sonra gümrük şefi olabilmektedir. Şeflik görevinde 3 yıl çalışanlarda gümrük müdür yardımcısı olabilmektedir. Sonraki sınavda gümrük müdürlüğü sınavıdır. Aynı şekilde gümrük memurları kolluk birimi olan kısım amirliği sınavına da 3 yılın sonunda girebilmektedir. Daha sonra bölge amirliği ve kaçak istihbarat müdürü olabilmektedir. Gümrük memurlarının bölge müdürü olmalarının önünde de herhangi bir engel söz konusu değildir.

Ticaret Bakanlığı KPSS A Grubu Kadroları

Gümrük Memur Memurları 2023 Maaşları Ne Kadardır?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde çalışan gümrük memurlarının maaşları belirtilirken ek ücretlerini de ifade etmemiz gerekmektedir. Gümrük memurlarının aylık ellerine geçen parayı belirleyen kalemler: Cari aylık maaşları, aylık mesai gelirleri, yolluk olan müdürlüklerde yolluk gelirleri ve ek5000 olan yerlerde ek5000 gelirleri olarak sıralanmalıdır. Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerine bağlı müdürlüklerde gümrük memuru olarak çalışanların bütün bu ek gelirleri de hesaba katılarak 2023 ocak ayı aylık gelirleri şöyle olacaktır:

 • Gümrük memurunun 2023 aylık maaşı : 12.450-12.600 TL arası. (Taşrada yer alan bütün müdürlüklerde alınmaktadır.)
 • Gümrük memurunun 2023 aylık mesai ücreti : 2.550-2.700 TL arası. (Taşrada yer alan bütün müdürlüklerde alınmaktadır.)
 • Gümrük memurunun 2023 aylık yolluk ücreti : 1.400-2.000 TL arası. (Yolluk olan müdürlüklerde gümrük memurları yolluk almaktadır. Müdürlükler nezlinde dağıtılan yolluk miktarı değişmekte olduğundan aralık biraz geniş tutulmuştur. Her müdürlükte yolluk olmadığı da bilinmelidir.
 • Gümrük giriş kapılarında çalışan personele ek500 adı altında bir ek gelir de verilmektedir. Limanlarda ve sınır kapılarında ek5000 verilmektedir. İç gümrüklerde ek5000 yoktur. 2023 yılı için ek5000 ücreti 550 TL civarında olacaktır.

Bütün bunları hesaba katarak yapmış olduğumuz hesaba göre: Ticaret Bakanlığında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan gümrük memurları 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle aylık en az 15.000 TL civarında bir gelir elde edecektir. Yollukların yüksek olduğu ve ek5000 alınan müdürlüklerde bir gümrük memurunun aylık maaşı 17.000 – 17.750 TL civarlarına çıkabilecektir.

Gümrük memurlarının 2023 temmuz ayında ek gelirlerle birlikte maaşlarının en az 15.250 TL ve en fazla 17.750 TL arasında olacağı bilinmelidir

 • Ticaret Bakanlığı merkez teşkilatı bünyesinde çalışan gümrük memurları bütün ek gelirler dahil olmak üzere 2023 ocak ayı maaşları 13.850 TL civarında olacaktır.
 • Bölge müdürlüklerinde çalışan gümrük memurlarının, bölge müdürlüklerine bağlı müdürlüklerdeki memurlardan daha az mesai ve yolluk aldıkları da bilinmektedir.

Gümrük memuru silah taşır mı?

Eşyanın gümrük işlemlerinin yapılmadan yurda girişine ya da yurttan çıkışına engel olurlar. Silah taşıma ve kullanma yetkileri vardır.

Yorumlar

 1. Meryem Avatar Meryem dedi ki:

  Ben onlisans dış ticaret mezunuyum atanirsam alacağım maaş ne kadar olur acaba çünkü başka bir şehirde gecinmeme katkı sağlayacak mi alacağım maaş

 2. karanfil Avatar karanfil dedi ki:

  Rakamları kim yazmış bilmem ama teknik hizmetlerde mühendisim. Haziran maaş bordrom 11700. Memurlarda en fazla 9-10 bin civarı. Mesai ve yolluk rakamları da tamamen tahmini yazılmış. Şu rakamları alıyorum diyen tek memur bulamazsınız.