kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Makine Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Makine mühendisi ne iş yapar, makine mühendisi maaşı kamuda 2023 yılı için ne kadar, özel sektörde makine mühendisi maaşları 2023 ne kadar oldu, adayların makine mühendisi olabilmesi için ne yapmaları gerekmektedir, makine mühendisi çalışma saatleri ne kadardır, makine mühendisi çalışma şartları nasıldır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

Mesleklere dair maaşlarından çalışma saatlerine kadar bilgilendirici yazılar yayımlamaya devam ediyoruz. Alan alan mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda sizlere makine mühendisi hakkında bu tip bilgiler vermeye çalışacağız.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

NASIL MAKİNE MÜHENDİSİ OLUNUR? MAKİNE MÜHENDİSİ KİMDİR? MAKİNE MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Makine mühendisi olabilmek için bir adayın makine mühendisliği veya benzeri bir bölüm mezunu olması gerekmektedir. Tabi ki sadece mezun olmak bir mesleği yapmaya yetmemektedir. Kamuda makine mühendisi olmak isteyen adaylar kamu personeli seçme sınavına (KPSS) girerek atanmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak istiyorlarsa da şirketlerin aradıkları kriterleri yerine getirmelidirler.

Makine mühendisi kimdir sorusunun cevabını da makine mühendisi ne iş yapar içinden cevaplayabiliriz. Makine mühendisi ne iş yapar kısmını açacak olursak;

  • Mekanik ve termal cihazlarda yaşanan problemleri analiz etmek ve nasıl çözüleceği konusunda yardımcı olmak,
  • Mekanik ve termal cihazların dizaynı için AutoCAD ve Solidworks gibi bilgisayar destekli programları kullanmak,
  • Tasarladıkları makinelerin prototipinin geliştirmek ve test etmek,
  • Test sonuçlarını analiz ederek değişiklik gerekiyorsa yapmak,
  • Makinenin çalışma anındaki kontrollerini gerçekleştirmek.
 

KAMUDA MAKİNE MÜHENDİSİ MAAŞI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis Maaşı           20650-20750 Türk Lirası

Yukarıda yer alan tabloda kamuda çalışan mühendislerin ortalama olarak aldıkları maaşlar görülmektedir. Bu rakamlara aile yardımı, ek mesailer, duruma göre yurtdışı görevlendirmelerinden elde edilen gelirler gibi ek ücretler eklenebilir fakat genel olarak kamu personeli olarak göreve yeni başlayan bir makine mühendisi 20700 TL dolaylarında maaş almaktadır diyebiliriz.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 MAKİNE MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Makine mühendisi olarak çalışma noktasında özel sektör ile kamuyu kıyaslayacak olursak kamunun bariz bir biçimde önde olduğunu görebiliriz. Özel sektörde firmalar genellikle yeni başlayan mühendislerine asgari ücret civarlarında maaş vermektedir. Yeni başlayan bir makine mühendisi de özel sektörde 9700 TL civarlarında maaş almaktadır. Tabi ki özel sektörde bu durum firmadan firmaya değişebileceği için bunu ortalama rakam olarak almak doğru olacaktır çünkü yeni başlayan mühendislerine asgari ücret veren şirketler olduğu gibi 10000-10500 TL dolaylarında maaş veren firmalar da bulunmaktadır.

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

 

MAKİNE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA OLANAKLARI, ORTAMI NASILDIR? MAKİNE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ HAFTALIK NE KADARDIR?

Makine mühendisliğine dair çalışma saatleri ve çalışma şartları bilgisini kamu ve özel sektör diye ikiye ayırmak doğru olacaktır.

Kamuda personeli olarak görev yapan makine mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine tabiidir. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vb. zamanlarda ek mesaiye kalabiliyor olsalar da genellikle çalışma saatleri aşağı yukarı bu kadardır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaştan dolayı hem de beyaz yakalı bir meslek mensubu olmaları hasebiyle makine mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma ortamları da uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte mühendisler zaman zaman ofiste, zaman zaman sahada zaman zaman da laboratuvar ortamında çalışabilmektedirler.

Özel sektör personeli olan makine mühendisleri ise kamudaki kadar rahat olamayabilmektedirler çünkü özel sektörde (özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında) hem oldukça düşük ücretler elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Makine mühendisi kaç saat çalışır?

Haftalık çalışma süresi ara dinlenmeleri hariç en fazla 45 saattir. Kısmi süreli (part time) çalışma ise haftada ortalama 25 saattir.

Yorumlar

  1. okan bilir Avatar okan bilir dedi ki:

    baylana hizmet etmek çok isterim