kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Arabulucu Ücretleri 2023 Ne Kadar?

Arabulucu ücretleri 2023 ne kadar? Arabulucu ücret tarifesi 2023 nedir? Arabulucular 2023 yılında ne kadar para kazanır? Arabulucular maaş alır mı? Arabulucunun görevleri nelerdir?

A+
A-

Türk adalet sistemi kısa süre önce “arabuluculuk sistemi” ile tanıştı. Batılı ülkeler uyuşmazlıkları çözmek için yıllardır arabulucuk sistemini kullanıyor. Aralarında anlaşmazlık, uyuşmazlık olan kişiler konu mahkemeye taşınmadan önce ilk olarak arabulucuya gider. Arabulucu eşliğinde taraflar karşılıklı olarak müzakere eder. Müzakereler ile anlaşmanın yargıyı meşgul etmeden sağlanması amaçlanır. Arabulucuk sisteminin merkezinde arabulucular bulunmaktadır. Peki arabulucu nedir? Arabulucunun görevleri nelerdir? Arabulucu ne iş yapar? Arabulucu ücretleri 2023 ne kadar? Arabulucu tarifesi 2023 nedir?

Arabuluculuk Eğitimi

Arabulucu Nedir? Kimdir?

Türkiye’de her gün binlerce kişi yaşadığı sorunların, anlaşmazlıkların ve uyuşmazlıkların çözümü için yargı yoluna gitmektedir. En ufak uyuşmazlıktan kan davasına kadar binlerce dava dosyası mahkemelere ulaşmaktadır. Bu durumda adalet sistemi üzerinde büyük bir yük oluşturmaktadır. Bu nedenle alınan kararla geçtiğimiz dönemde Türkiye’de arabuluculuk sistemi başladı. Sorun yaşayan, uyuşmazlık yaşayan kişiler mahkemeden önce arabuluculara başvurmaya başladı. Böylece sorun yaşayan kişiler sorunlarının çözümü için arabuluculara gitti. Arabulucular da anlaşmazlıkların çözümü için tarafları bir araya getirmiş oldu.

Sorun yaşayan kişiler bazen mahkeme ataması ile bazen de mahkemeden önce sorunlarını çözmek için arabuluculara başvurmaktadır. Yani kısaca arabulucular hukuki sorunları, uyuşmazlıkları herhangi bir öneri veya teklif sunmadan tarafların kendi çözüm önerileri doğrultusunda ortadan kaldırmaya çalışan kişilerdir.

Arabulucunun Görevleri Nelerdir?

2012 yılında başlayan arabuluculuk sistemi sayesinde binlerce uyuşmazlık mahkemelere taşınmadan çözüme kavuşmuştur. Arabulucular yıllar süren mahkeme süreçlerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca sorun yaşayan taraflarda daha az masraflı olan ve kısa süren arabulucuk sistemine sıcak bakmaktadır. Peki arabulucuların görevleri nelerdir? Arabulucular ne iş yapar?

Arabulucular sorun yaşayan, aralarında anlaşmazlık bulunan ve uyuşmazlık yaşayan kişileri bir araya getirir.

Arabulucular sorun yaşayan tarafları aynı masada toplar ve aynı masada tutarak sorunlarını iletişimle çözüme kavuşturmaya yardımcı olur.

Arabulucunun görevi anlaşamayan taraflı mahkemeye gitmeden önce uzlaştırmaktır.

Arabulucu sorunların çözümünde taraf tutmaz ve bağımsız bir tutum sergiler. Taraflardan biriyle ya da ikisiyle ilişkisi bulunanlar arabuluculuk yapamaz.

Arabulucu sorunların kısa sürede çözümünü sağlar. Mahkeme süreçlerinden daha ekonomktir. Ayrıca bu süreçte gizlilik esastır.

Arabulucu Ücretleri 2023 Ne Kadar?

Arabulucularla ilgili pek çok konu merak edilmektedir. Özellikle arabulucuların maaş alıp almadığı merak konusudur. Ancak arabulucular her ay düzenli olarak maaş almamaktadır. Arabulucular görev yaptıkları dosyalardaki uyuşmazlıklara göre belirli bir miktarda veya oranda ücret almaktadır. Arabulucular kaç tane uyuşmazlıkta görev yaparsa o kadar fazla para kazanırlar. Peki arabulucu ücretleri 2023 ne kadar? Arabulucular 2023 yılında ne kadar para kazanır?

Arabulucuk ücret tarifesi iki başlıkta birbirinden ayrılmaktadır. Uyuşmazlık konusu para olmayan ya da parayla değerlendirilmeyen hukuki uyuşmazlıkların arabulucular aracılığı ile çözüme avuşmasında arabuluculara ödenecek ücretler aşağıda listelenmiştir. İşte arabulucuk ücret tarifesi 2023

Arabulucular Aile Hukuku ile ilgili uyuşmazlıklarda görev yaptıklarında taraf başına bir saati ilk üç saatlik dilim içerisinde 780 Türk Lirası ücret alırlar. Daha sonraki süreçte, takibindeki her saat başına 500 Türk Lirası ücret alırlar. Uyuşmazlığın üç veya üçten fazla tarafı bulunması durumunda ise taraf başına bir saati ilk 3 saate dek 1000 Türk Lirası ücret alırlar. Takibindeki her saat için ise ücret 170 TL olarak belirlenmiştir.

Arabulucular ticari uyuşmazlıklarda taraf başına bir saati ilk 3 saate kadar 270 Türk Lirası ücret alırlar. Takibindeki her saat için ise 210 Türk Lirası ücret alırlar. Uyuşmazlığın üç veya üçten fazla tarafı bulunması durumunda taraf başına bir saati ilk 3 saate kadar 210 Türk Lirası, takibindeki her saat için ise 140 TL ücret alırlar.

Arabulucular ticari uyuşmazlığın taraflarının tümü sermaye şirketi ise taraf başına ilk 3 saatle sınırlı olmak üzere bir saatlik ücreti 330 Türk Lirasıdır. Takibindeki her saat için ise 250 TL ücret alınır. Tarafların tümü sermaye şirketi olması durumunda ve uyuşmazlığın 3 veya daha fazla tarafı bulunması durumunda taraf başına bir saati (ilk üç saate dek) 250 TL ödeme alırlar. Takibindeki her saat için 170 TL ücret alırlar.

Arabulucular işçi ve işveren uyuşmazlıklarında taraf sayısı gözetilmeden bir saati ilk üç saate dek 140 TL ücret alırlar. Takibindeki her saat için 100 TL ödeme alınır.

Arabulucu ücretleri tüketici uyuşmazlıklarında taraf başı için bir saat (ilk 3 saate dek) 140 TL olarak belirlenmiştir. Takibindeki her 1 saat için 100 TL ödeme alınır. Uyuşmazlıkta üç veya üçten fazla taraf varsa taraf başına bir saat için 100 TL ücret ödenir. Takibindeki her saat için 70 TL ödeme alınır.

Arablucu ücretleri diğer uyuşmazlıklarda taraf başına bir saat için 170 TL ödeme alırlar. Takibindeki her saat için 130 TL ödeme alırlar. Uyuşmazlıklarda üç ve üçten fazla taraf bulunursa taraf başına arabulucu ücretleri bir saat için 130 TL ödeme alırlar. Takibindeki her saat için 90 TL ödeme alırlar.

arabulucu ucretleri

Arabulucu Ücret Tarifesi 2023

Arabulucular konusu para olan veya parayla değerlendirilen hukuki uyuşmazlıklarda farklı bir ücret tarifesi uygularlar. Bu hukuki uyuşmazlıkların arabulucu aracılığı ile çözüme kavuşturulması için ödenecek ücretleri sizin için inceledik.

Arabulucular üzerinde anlaşılan miktarın ilk 35 bin TL’si için tek arabulucu görev yaparsa %6 birden fazla arabulucu görev yapması halinde %9 ücret alırlar.

Hakim Savcı Mülakatlarında En Sık Sorulan Sorular

Sonrasında gelecek 45 bin TL için bir arabulucu görev yaparsa %5 birden fazla arabulucu görev yapması durumunda %7,5 ücret alınır.

Daha sonra gelen 80 bin TL için bir arabulucu görev yaparsa %4 birden fazla arabulucu görev yaparsa %6 ücret ödenir.

Sonraki 240 bin TL için bir arabulucu için %3 birden fazla arabulucu için %4,5 ücret ödenir.

arabulucu tarifesi

Daha sonra gelen 600 bin TL için bir arabulucu görev yaparsa %2 birden fazla arabulucu görev yapması halinde %3 ücret ödenir.

Sonra gelen 750 bin TL için bir arabulucu görev yaparsa %1,5 birden fazla arabulucu görev yaparsa %2,5 pay ödenir.

Sonra gelen 1 milyon 250 bin TL için bir arabulucu görev yaparsa %1 birden fazla arabulucu için %1,5 ödeme yapılır.

Arabulucular 3 milyon TL’den yukarısı için bir arabulucu görev yaparsa %0,5 birden fazla arabulucu için %1 ödeme yapılmaktadır.

arabulucu ucret tarifesi

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Arabulucu taraf tutar mı?

Tarafları bir araya getiren arabulucu, tarafları yönlendiremez ve onlara hukuki bilgi veremez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.