kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ticaret Denetmenliği ve Denetmen Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığı tarafından alımı gerçekleştirilen Ticaret Denetmen Yardımcılığı mesleği maaşı ne kadar? Ticaret Denetmeni maaşı ne kadar?

A+
A-

Ticaret Denetmenliği ve Denetmen Yardımcılığı, bakanlığa bağlı olarak hizmet yürüten bir meslek grubudur. Kendilerine bu mesleği edinmek isteyenlerin merak ettiği konu ise Ticaret Denetmenliği ve Denetmen Yardımcılığı Maaşıdır. Aklınıza takılan soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı tarafından alımı gerçekleştirilen ve Bakanlığın merkez dışında görev yapan denetim ve kontrol ile görevli kariyer meslek grubu olan Ticaret Denetmen Yardımcılığı mesleği nedir? Kimler Ticaret Denetmen Yardımcısı olabilir? Ticaret Denetmen Yardımcılarının görev yerleri nerelerdir? Ticaret Denetmen Yardımcılığı özlük hakları nelerdir? Ticaret Denetmen Yardımcılığı maaşı ne kadar? Detayları haberimizde inceleyebilirsiniz.

DENETÇİLİK / DENETMENLİK Meslekleri

Ticaret Bakanlığı Denetmen Yardımcılığı Mesleği Nedir? Ticaret Denetmen Yardımcıları Ne İş Yaparlar?

Ticaret Bakanlığı tarafından alımı gerçekleştirilen Ticaret Denetmen Yardımcılığı mesleği Ticaret Bakanlığı’nı teşekkül ettiren iki eski Bakanlığın bünyesinde bulunan iki eski meslek mensuplarının bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir kariyer meslek grubudur.

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın bir araya gelmesiyle oluşturulan Ticaret Bakanlığı’nda görev yapan Ticaret Denetmen Yardımcıları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda görev yapan eski Ticaret Denetmen Yardımcıları ve Denetmenleri ile Ekonomi Bakanlığı’nda görev yapan eski Ürün Denetmenlerinin bir araya gelmesiyle oluşan Ticaret Denetmen Yardımcılığı mesleği bir taşra denetim mesleği olarak varlığını sürdürmektedir.

Ticaret Bakanlığı Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur?

Ticaret Bakanlığı Ticaret Denetmen Yardımcılığı mesleği bir kariyer meslektir. Dolayısıyla bu mesleğe girmek isteyen adayların A Grubu kariyer mesleklere girişin şartlarını sağlıyor olmaları lazımdır. Bu şartların başında elbette memurluk genel koşullarını sağlıyor olmak gelmektedir. Bunu izleyen diğer şartlar ise yaş şartı, KPSS puanı şartı ve belirlenmiş alanlardan mezun durumda olmak gibi mesleğe özgü şartlardır.

Ticaret Denetmen Yardımcısı olarak görev yapmak isteyen adaylardan KPSS puanlarına göre belirlenmiş olan belirli sayıda adayın Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir ki Ticaret Denetmen Yardımcısı olarak mesleğe adım atabilsinler.

Ticaret Bakanlığı Ticaret Denetmen Yardımcılarının Görev Yerleri Nerelerdir?

Ticaret Bakanlığı Ticaret Denetmen Yardımcılığı meslek mensupları taşrada görev yapan diğer denetmenlik meslek mensuplarından (SGK Denetmenleri, Milli Emlak Denetmenleri vb.) il müdürlüklerinde değil oluşturulmuş grup başkanlıklarında görev ifa etmektedirler. Bu bağlamda daha rahat bir denetim mekanizmasına sahip oldukları söylenebilir. Yaklaşık 40 tane grup başkanlığına dağılmış olan Ticaret Bakanlığı Ticaret Denetmen Yardımcıları bu görevlerini grup başkanlıklarına bağlı olarak yerel etkilerden sıyrılmış vaziyette sürdürmek imkanına sahiplerdir.

Ticaret Bakanlığı Ticaret Denetmen Yardımcılarının Özlük Hakları Nasıldır?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde görev yapan Ticaret Denetmenleri ve Ticaret Denetmen Yardımcılarının statüleri taşra denetim mesleği statüsüdür. Bu noktada diğer unvandaşları gibi 2200 ek göstergeye Ticaret Denetmeni olarak ulaşmak imkanına sahiptirler. Bu bağlamda merkezi denetim birimlerinin gerisinde olduklarını söylemek mümkündür.

Ticaret Denetmen Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar? Ticaret Denetmeni Maaşı Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sınav süreçlerini başarılı bir biçimde geride bırakarak Ticaret Bakanlığı Ticaret Denetmen Yardımcısı olarak atanmaya hak kazanmış olan bir meslek mensubunun maaşı yaklaşık olarak 15700 Türk Lirasıdır. Meslekte belirli bir süre görev yapmış ve bu süreç sonunda gerçekleştirilen Ticaret Denetmenliği yeterlik sınavlarında da başarılı olmuş olan bir Ticaret Denetmeninin maaşı yaklaşık olarak 16250 Türk Lirasıdır.

SGK Denetmen Yardımcılığı Alımı Yazılı Sınav Konuları Nelerdir?

Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur?

35 yaşını doldurmayan ve KPSS’de yeterli puana sahip olan kişiler Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı unvanı için giriş sınavına başvurabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.