kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TMSF Açılımı Nedir? Ne Demek? Nereye Bağlı?

TMSF Açılımı Nedir? Ne Demek? Nereye Bağlı? TMSF Başkanı Kim? TMSF'nin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir? Şirketin TMSF'ye Devredilmesi Ne Demek? Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Ne İş Yapar?

A+
A-

Son yıllarda adını sık sık duyduğumuz TMSF’nin ne olduğu, açılımının ne olduğu bilinmemektedir. Genelde şirketlere, kurum ve kuruluşlara el koymasıyla gündeme gelen bu kuruluş hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Özellikle son yıllarda haberlerde sık sık adını duyuran bu kuruluşun ne zaman kurulduğu, başkanının kim olduğu, nereye bağlı olduğu sorulmaktadır. Bu nedenle www.tercihiniyap.net ailesi olarak sınavlarda sorulması muhtemel olan bu kuruluş hakkında önemli bilgileri sizler için derledik.

TMSF Açılımı Nedir? Ne Demek?

TMSF’nin açılımı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu şeklindedir. Devlet tarafından el konulan şirketler bu fonun kontrolüne girmektedir. 22 Temmuz 1983 yılında 79 sayılı KHK ile kurulan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yolsuzluk ve usulsüzlükleri engellemeye yönelik faaliyet gösteren bir devlet kurumudur.

TMSF Nereye Bağlı?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile ilgili sorulan soruların başında “Nereye bağlı?” sorusu gelmektedir. Başlangıçta Merkez Bankası bünyesinde hizmet veren bu kurum daha sonra Başbakanlık’a bağlanmıştır. Ancak başbakanlık kurumunun da ortadan kalkmasıyla tekrar bu soru gündeme gelmiştir. TMSF artık Cumhurbaşkanlığı çatısı altında faaliyet yürütmektedir.

TMSF Başkanı Kim?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu başkanlığı görevini Muhiddin GÜLAL yürütmektedir. Kurul üyesi olarak Fatih Sultan Mehmet Yıldırım ve Fatih Rüştü Karakaş görev yapmaktadır.

TMSF’nin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Tasarruf sahibi olan kişilerin haklarını ve menfaatlerini korur.
  • Bu amaçla mevduat ve katılım fonlarını sigortalar.
  • Yolsuzluk ve suçla mücadele eder.
  • Fon bankalarını yönetir.
  • Fon bankalarının mali yapılarını güçlendirir, yeniden yapılandırır, devir işlemini yürütür, birleştirme, satış ve tasfiye görevlerini üstlenir.
  • TMSF alacaklarının takibini ve tahsilini yapar.
  • Varlık ve kaynakları yönetir.
  • OHAL kapsamında kendisine verilen görevleri yapar.

Şirketin TMSF’ye Devredilmesi Ne Demek?

Söz konusu şirketin yönetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na geçmesi demektir. TMSF’ye devredilen herhangi bir şirketin yönetimi tamamen TMSF‘ye aittir. Kuruma kayyum atanır. Mevcut yönetim düşer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.