kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

CRM Nedir? Ne Demek? Ne İş Yapar? Ne İşe Yarar?

CRM Nedir? Ne Demek? Ne İş Yapar? Ne İşe Yarar? CRM Açılımı Nedir? CRM'nin Faydaları Nelerdir? Güncel CRM Yazılımı Fiyatları Ne Kadar? CRM Yazılımı ile ilgili merak edilen her türlü konuyu sizler için inceledik.

A+
A-

Yeni tip Koronavirüs salgını sonrasında ticaret hayatında pek çok olumsuz gelişme oldu. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de iş hacmi zayıfladı. İşletmeler kapandı, ticaretin şekli ve kuralları değişti. Ancak değişmeyen tek bir şey kaldı. O da müşteri memnuniyeti ve müşteri ilişkilerinin vazgeçilmez derece önemli olması… Bu kapsamda işletmelerin, firmaların müşterilerle ilişkilerini geliştirmek için başvurduğu her yöntemin kıtmeti arttı. Özellikle de bu noktada karşımıza ‘CRM’ çıkıyor. Şirket yönetiminin, reklamcıların, müşterilerin, pazarlamacıların sık sık sorduğu “CRM nedir? Ne işe yarar?” gibi sorulara sizler için cevap aradık.

CRM Nedir? Ne Demek? CRM Açılımı

CRM, İngilizce bir deyimin kısaltmasıdır. Açılımı Customer Relationship Management yani Müşteri İlişkileri Yönetimi şeklindedir. Firmaların, işletmelerin müşterileri ile olan ilişkilerini daha iyi bir seviyeye getirmek, kar ve verim oranını artırmak için kullanılan yöntemlerin tamamını karşılar. Daha da açmak gerekirse işletme veya firma ile müşteri arasındaki ilişkinin verimini artırmak, ilişkiyi daha karlı hale getirmek için yapılacak tüm faaliyet ve uygulamalar CRM başlığı altında listelenebilir.

Girişimciler, küçük işletmeler, orta veya büyük ölçekli firmalara kadar tüm oluşumlar CRM yazılımına ve yöntemlerine başvurur. Çünkü bu sayede müşteri ile ilişkiler daha iyi bir hale gelir ve ihtiyaçlara yönelik işlem geliştirilir. Ürünlerin geliştirilmesi, müşteriye ulaşımı, fiyatın doğru belirlenmesi, ürünün doğru yerde sunulması bu şekilde ayarlanır. Örneğin bir berber dükkanında ayakkabı satmak yerine fön makinesi satmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca bu yöntem yeni müşterilerin bulunması gibi cazip bir seçeneğin de kapısını açabilir.

CRM Ne İş Yapar? Ne İşe Yarar? CRM Faydaları

Müşteri İlişkileri Yönetimi uygulamaları ve yazılımlarının faydaları saymakla bitmez. Günümüzde eski kafalı yöneticilerin ve zamana ayak uyduramayan firmaların hayat kurtarıcısı haline gelmektedir. Firmalar ve müşteriler için oldukça faydalı olan CRM’nin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Müşteriye iyi deneyim yaşatılır, memnuniyet sağlanır.
  • Müşterilerin yeni müşteriler getirmesini sağlar.
  • Rekabette öne çıkmanıza yardımcı olur.
  • Satış işleminin öncesi-anı-sonrası olmak üzere tüm süreçlerde verim artırır.
  • Yüksek satış rakamlarına ulaşmanızı kolaylaştırır.
  • Veri analizi yaparak doğru kararlar almanızı sağlar.
  • Firmanın karlılığını yükseltir.
  • Müşterinin sorunlarının dinlenmesine ve ihtiyaçlarına cevap verilmesine katkı sağlar.
  • Satış ve pazarlama personelinin işini kolaylaştırır.

Güncel CRM Yazılımı Fiyatları

Bu konuda net rakamlar paylaşmak olanaksızdır. Her yazılım firması veya her satış noktası farklı fiyatlar sunabilir. Bu noktada araştırma yapmanızı ve en doğru fiyat ile en doğru uygulamayı satın almanızı öneriririz. Bir fikir oluşturmak için size yaptığımız araştırma doğrultusunda edindiğimiz fiyat bilgilerini sunuyoruz.

Tiger          Enterprise Plus
CRM Business Pro                                9.150 TL    9.150 TL
CRM Business Pro +5 Kullanıcı            3.200 TL    3.200 TL
CRM Business Pro +10 Kullanıcı          5.700 TL    5.700 TL
CRM Business Pro +20 Kullanıcı         10.500 TL    10.500 TL
CRM Business Pro +50 Kullanıcı         23.000 TL    23.000 TL
CRM Business Pro +100 Kullanıcı       41.600 TL    41.600 TL
CRM Business Pro +200 Kullanıcı       70.500 TL    70.500 TL
CRM SOAP Server Kullanım Lisansı   1.600 TL      1.600 TL
Notifier Basic                                        790 TL           790 TL
Notifier Pro                                              .290 TL      1.290 TL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.