Kamu Haber

Toplu Taşıma Araçlarında Klima Açmamak Suç Mu? Cezası Ne Kadar?

Günümüzde milyonlarca kişi büyükşehirlerde yaşamaktadır. Yalnızca İstanbul’da 15 milyondan fazla kişinin yaşadığı düşünülmektedir. Büyükşehirlerde yüksek nüfus nedeniyle ulaşım sorunları da had safhaya çıkmaktadır. Nüfus arttıkça, ulaşım imkanları kısıtlanmakta ve toplu taşıma araçlarının önemi iki katına çıkmaktadır. Ancak toplu taşıma araçlarında da pek çok sorun vardır. Örneğin pek çok araçta kalabalık nedeniyle havasızlık sorunu yaşanır. Şoförler veya muavinler de zaman zaman yolcuları düşünemeyerek klima açmamaktadır. Sürücülerle yolcular arasında bu durum büyük kavgalara neden olmaktadır. Peki toplu taşıma araçlarında klima açmamak suç mu? Yasak mı? 2023 toplu taşıma araçlarında klima açmamanın cezası nedir? Ne kadar? Klima açmayan şoför nereye ve nasıl şikayet edilir?

Gereksiz Sis Farı Yakmak Yasak Mı? Cezası Ne Kadar?

Toplu Taşıma Araçlarında Klima Açmamak Suç Mu? Yasak Mı?

Özellikle yaz aylarında toplu taşıma araçlarında havasızlık nedeniyle zor anlar yaşanır. Vatandaşlar sıcak havalarda bunalmalarına rağmen araçlarda bir türlü klimayı açtıramaz. Bu nedenle şoförler şikayet edilir veya tartışmalar çıkar. Şoförlerin araç klimalarını keyfi olarak açmamaları, bozuksa tamir etmemeleri, istekleri geri çevirmeleri suçtur. Vatandaşları mağdur eden bu tutum para cezasıyla cezalandırılmaktadır.

2023 Toplu Taşıma Araçlarında Klima Açmamanın Cezası Nedir? Ne Kadar?

Toplu taşıma araçlarında, şehir içi ulaşımlarda, otobüslerde, minibüslerde, metrolarda yaz aylarında klima açmamak, gerektiğinde klima açmamak kabul edilemez. Vatandaşları mağdur eden, olumsuz etkileyen bu tutum karşısınca para cezası kesilir. Toplu taşımada klima açmayan sürücülere 208 TL para cezası verilir. Hava sıcaklığı 25 derecesi aşarsa klima açmak gerekmektedir. Peki sürücü uyarılara rağmen klima açmazsa vatandaş ne yapmalıdır? Bu sürücü nereye ve nasıl şikayet edilir?

Klima Açmayan Şoför Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

Hava sıcak olmasına rağmen, uyarılara rağmen ısrarla klima açmayan şoförü ilgili belediyeye şikayet edebilirsiniz. Belediyelerin Mavi Masa birimlerine veya ulaşım dairesi başkanlığı birimine telefonla veya elle başvuru yaparak şikayette bulunabilirsiniz. Bu nedenle otobüsün plakasını, otobüs hattını, sürücünün adını veya şikayete konu olan olayın yaşandığı saati not almayı unutmayın. kamu haber

Seyahat Yasağına Uymama Cezası Nedir? Seyahat Yasağı Cezası Ne Kadar?

Toplu taşıma ve esnafların denetimini kim yapar?

Belediye başkanı, belediyenin teşkilatında yer alan en üst düzeyde görev almış olan amir olarak bilir. Belediyeyi temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu