TYT Coğrafya Konuları 2019

TYT 2019 coğrafya konuları hangileridir, temel yeterlilik testinde coğrafya kısmında hangi konulara ait sorular çıkmaktadır sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

TYT 2019 coğrafya konuları hangileridir, temel yeterlilik testinde coğrafya kısmında hangi konulara ait sorular çıkmaktadır, TYT’ye kimler girebilir, TYT içindeki coğrafyadan kimler sorumludur, TYT kaç sorudan ve hangi derslerden oluşmaktadır ve bunun kaç tanesi coğrafyadır, TYT coğrafya hangi puan türlerini etkilemektedir gibi soruların cevapları ile TYT’de çıkan coğrafya konularını sizin için yazımızda derlemeye çalıştık.

TYTyani Temel Yeterlilik Testi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bir kısmını oluşturmaktadır. 120 sorudan oluşan TYT türkçe, matematik (içinde geometri),sosyal bilimler (tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi) ve fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji) derslerini içermektedir. TYT’ye herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş ve üniversiteye girmeyi düşünen bireyler girebilir.

TYT COĞRAFYA KONULARI 2019

TYT coğrafya konuları 120 sorudan oluşan TYT’nin 20 sorunu kapsayan sosyal bilimler testinin 5 sorusunu kapsamaktadır. Sosyal bilimler testi ve coğrafya soruları her puan türüne etki etmektedir bu yüzden sınava giren tüm adaylar için önemlidir fakat etki oranı göz önünde bulundurulursa sözel ve eşit ağırlık programlara girmeyi düşünen adaylar için daha fazla önem taşımaktadır.

TYT planlandığı ilk yıl olan 2018’de sadece türkçe ve matematik kısımlarından oluşmak üzere tasarlanmıştı fakat yapılan değişiklik ile bahsedilen dersler de testin içine girdi. 2019 yılında buna dair değişiklik yapılabilecek olsa da 2018 yılı sınavına göre planlama yapmak faydalı olacaktır.

*Sınavlar,puan türleri ve konular ile ilgili verdiğimiz bilgiler ÖSYM, YÖK, MEB ve sınav hazırlık kaynaklarından bilgiler ışığında derlenmiştir. Sınav sisteminde,konularda, puan türlerinde veya bunları ilgilendiren herhangi bir konuda yapılacak değişikliklerde bu kurumların yapacağı duyurular dikkate alınmalıdır.

TYT coğrafya konuları 2019 için hazırladığımız listemiz aşağıdadır. Yapılacak değişikliklerde güncelleme yapılacaktır fakat yazıyı yayımladığımız tarihteki en güncel hali bu şekildedir.

Coğrafyanın Bölümleri

Doğa ve İnsan

Dünyanın Şekli Ve Hareketleri

Paralel-Meridyen Özellikleri

Harita Bilgisi

İklim Bilgisi

Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri

Yerin Şekillenmesi

Dış ve İç Kuvvetler

Toprak Tipleri

Nüfus ve Yerleşme ( Beşeri Yapı, Göç, Ekonomi, Nüfus Dağılımı ve Gelişimi)

Ulaşım Yolları

Geçmişten Günümüze Ekonomik Faaliyetler

Ortak Payda: Bölge

Doğal Afetler

Üniversite sınavları konuları, tercihler, ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar, üniversite bölümleri, taban puanları gibi konular hakkında merak ettiklerinizi danışmak ve sorular sormak için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Forum sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

Tüm YKS ve TYT derslerinin konularına da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

2019 TYT Matematik Konuları, Soru Dağılımı ve 2018 TYT Matematik soru ve cevapları için TIKLAYINIZ.

2019 TYT KONULARI

2019 YKS KONULARI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.