YKS

TYT Türkçe Konuları 2019

TYT türkçe konuları 2019 nelerdir, TYT türkçe kısmında hangi konular gelmektedir, TYT türkçe bölümünden kimler sorumludur, TYT türkçe kaç sorudan oluşmaktadır, TYT kaç sorudan oluşmaktadır ve hangi derslerin konularını içermektedir gibi soruların cevapları ile 2019 yılında yapılacak temel yeterlilik testi içindeki türkçe konuları listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) eski sisteme göre adlandırırsak ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan ve düzenlenen bir üniversiteye giriş sınavıdır. TYT toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 sorunun dağılımı ise matematik (ve geometri), tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, türkçe, fizik, kimya, biyoloji arasında olmaktadır.

TYT TÜRKÇE KONULARI 2019

TYT türkçe konularından işin aslı herkes sorumludur çünkü az veya çok tüm puan türlerine etki etmektedir. Fakat en çok etkilediği puan türleri noktasında değerlendirirsek eşit ağırlık ve sözel alanlardan tercih yapacak adayların daha fazla yoğunlaşmasında fayda var diyebiliriz.

120 soruluk TYT içinde türkçe kısmı bu sınavın 40 sorusunu oluşturmaktadır.

Buraya ek olarak bir bilgi düşmek gerekirse TYT 2018 yılında ilk olarak belirlendiğinde sadece türkçe ve matematikten oluşması üzerine hesap yapılmıştı. Yıl içinde yapılan değişiklikler ile 2018’e özel olarak diğer dersler de eklendi. 2019 yılında bizi nasıl bir süreç beklediğini tam olarak bilemesek de 2018’deki düzenin aynısı üzerine plan yapmakta fayda var.

*Yukarıdaki bilgiler ile türkçe konuları listesi ÖSYM,MEB,YÖK ve farklı kaynaklar kullanılarak derlenmiştir. Burada bahsedilen bilgilerde bir değişiklik olması halinde özellikle Yükseköğretim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM’nin yapacağı duyurular esas olacaktır. Bu kurumların web sitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

2019 TYT türkçe konuları listesinin tamamı aşağıdaki gibidir. Liste yayımladığımız tarihteki en güncel haldedir. Değişiklik olması halinde güncellenecektir.

Sözcük ve Söz Öbeklerinde Anlam ve Yorum

Cümlede Anlam ve Yorum

Cümlenin Ögeleri ve Türleri

Deyimler – Atasözleri

Ses Bilgisi

Dil Bilgisi (Sözcük Yapısı, Grupları ve Türleri, Zamir,Sıfat, Edat-Ünlem-Bağlaç, Zarf, Fiil, Ekfiil, Filimsi, İsim, Çatı )

Yazım Kuralları

Noktalama İşaretleri

Anlatım Bozukluğu

Paragrafta Yapı

Paragrafta Anlatım Teknikleri

Paragraf Yardımcı Düşünce

Paragraf Ana Düşünce

Türkçe veya diğer TYT konuları, ÖSYM sınavları, tercihler, takıldığınız sorular ve konular ile ilgili olarak destek almak için sitemize ait forum sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Forum sayfalarımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu