kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

TYT Fizik Konuları 2019

2019 temel yeterlilik testindeki fizik kısmı hangi konulardan oluşmaktadır, TYT fizik konuları nelerdir, TYT’ye kimler girebilir sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

2019 temel yeterlilik testindeki fizik kısmı hangi konulardan oluşmaktadır, TYT fizik konuları nelerdir, TYT’ye kimler girebilir, TYT içindeki fizik konuları hangi puan türlerinde kullanılmaktadır, TYT kaç sorudan ve hangi derslerden oluşmaktadır, TYT fizik konularından kimler sorumludur gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. Ayrıca TYT fizik konuları listesini de yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) adayların bir yükseköğrenim kurumuna girişte başvurmak için kullandıkları puanları almalarına yardımcı olan üniversiteye giriş sınavının ilk basamağıdır. Adaylar TYT puan türü ile 2 yıllık bölümleri tercih edebildiği için hem 2 yıl hem de TYT ile birleşerek oluşan diğer puan türlerini alarak 4 yıl ve üzeri eğitim veren yükseköğrenim kurumlarına başvurabilmek için bu sınava girebilirler. Yani bu amacı taşıyan ve herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olan adaylar TYT’ye girebilir. YKS

TYT toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 soru türkçe, matematik, fen bilimleri (biyoloji, fizik,kimya) ve sosyal bilimler ( coğrafya, tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi) testlerini içermektedir. Bu testlerde yer alan derslerin konularının listelerini sınava hazırlık sürecinde yardımcı olması amacıyla sizler için hazırlamaya devam ediyoruz.

TYT FİZİK KONULARI 2019

TYT fizik konularından sınava girecek herkes sorumludur. Bunun nedeni fen bilimleri testinin sınav sonrası belirlenecek 5 puan türü olan DİL, SAY (Sayısal), SÖZ (Sözel), EA (Eşit Ağırlık) ve TYT puan türlerinin hepsi içinde az veya çok etkisinin olmasıdır.Tabi ki sayısal puan türüne etkisi daha fazla olduğu için özellikle sayısal programları tercih edecek adayların daha fazla yoğunlaşmasında fayda var diyebiliriz.

TYT içindeki 120 sorunun 20 tanesi fen bilimleri testinden oluşmaktadır. Bu 20 sorunun da 7 tanesi fizik dersi ile ilişkilidir. TYT fizik konuları içindeki başlıklardan toplam TYT içinde 7 soru gelmektedir.

TYT fizik konuları 2019 yılı listesi aşağıdaki gibidir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak bir değişiklikte liste güncellenecektir, listenin yazının yayımlandığı tarihteki en güncel hali bu şekildedir.

·        Fizik Bilimine Giriş

·        Vektör, Kuvvet Dengesi

·        Basit Makineler

·        Madde ve Özellikleri

·        Basınç (Katı, Sıvı, Gaz) ve Kaldırma Kuvveti

·        Isı ve Sıcaklık

·        İş – Enerji

·        Genleşme

·        Doğrusal Hareket

·        Temel Dalga Bilgileri

·        Yay Dalgaları

·        Su Dalgaları, Ses ve Deprem Dalgaları

·        Aydınlanma (Lamba ve Parlaklık)

·        Gölge

·        Optik

·        Düz Ayna

·        Küresel Aynalar

·        Kırılma

·        Renk

·        Mercekler

·        Prizmalar

·        Elektrostatik

·        Elektrik ve Manyetizma

·        Mıknatıs

·        Elektrik Akımı ve Devreler

* Yukarıda verdiğimiz bilgiler ve fizik konuları listemiz Yükseköğretim Kurulu (YÖK), MEB, ÖSYM ve sınav hazırlık kaynaklarının bilgileri ışığında derlenmiştir. Yapılacak herhangi bir değişiklikte bahsettiğimiz resmi kurumların yapacakları duyuru bağlayıcı olacaktır. Bu yüzden zaman zaman bu kurumların internet sitelerini ziyaret etmeniz yararlı olacaktır.

Üniversite sınavları, üniversite bölümleri, üniversite tercihleri, fizik ve diğer sınav konuları ve soruları, ÖSYM ve bunlar gibi sizin için önemli konularda takıldıklarınızı, merak ettiklerinizi birçok bilgi sahibi üyenin olduğu forum sayfamıza girerek sorabilirsiniz. Forum sayfamıza yönlenmek için TIKLAYINIZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.