kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TYT Matematik Konuları 2018

TYT matematik konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi matematik konuları nelerden oluşmaktadır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT matematik konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi matematik konuları nelerden oluşmaktadır, TYT matematik konuları hangi puan türünde kullanılmaktadır, TYT matematik kaç sorudan oluşmaktadır, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın TYT matematik konularından kimler sorumludur gibi sorulara sizin için cevaplar hazırladık.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına yerleşmek için kullanılacak puan türlerini almak amacıyla girilen sınavdır. TYT toplamda 4 farklı test grubundan oluşmaktadır. Bunlar Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimlerdir.

TYT MATEMATİK KAÇ SORUDAN OLUŞMAKTADIR VE HANGİ PUAN TÜRLERİNİ ETKİLEMEKTEDİR?

TYT matematik 120 soruluk TYT’nin 40 sorusunu kapsamaktadır. YKS sisteminde farklı puan türleri bulunmaktadır. Bunların en genel hali MF, TM, TS ve DİL puan türleridir. TYT YKS sistemindeki ilk basamağa denk geldiği için hem TYT puanlarının hesaplanmasında hem de TM, TS, MF ve DİL puan türlerinin hesaplanmasında az veya çok etki etmektedir. Bu yüzden TYT matematik tüm puan türlerini etkilemektedir diyebiliriz.

TYT MATEMATİK KONULARI 2018

TYT matematik konuları matematik testinin ortalama olarak 30-32 sorusunu kapsamaktadır ve matematiği kullanma gücü ve matematik bilgisine dayanmaktadır. Konu başlıkları farklı kaynaklarda farklı biçimde geçebilir fakat birçok kaynağı inceleyerek çıkardığımız liste temelde aşağıdaki gibidir.2018 sistem değişikliği sebebiyle bazı belirsizliklere gebe olsa da konu başlıkları size ışık tutacaktır. TYT 2018 matematik konuları aşağıdaki gibi oluşmaktadır. YKS

·        Sayılar

·        OBEB – OKEK

·        Basit Eşitsizlikler

·        Rasyonel Sayılar

·        Bölme İşlemleri

·        Mutlak Değer

·        Üslü Sayılar

·        Köklü Sayılar

·        Denklemler

·        Oran Orantı

·        Çarpanlara Ayırma

·        Problemler

·        Grafik Problemleri

·        Fonksiyonlar

·        Kümeler

·        Permütasyon, Kombinasyon, Binom, Olasılık, İstatiksik

·        2. Dereceden Denklemler

·        Parabol

·        Polinom

*TYT matematik konuları farklı kaynaklardan düzenlenmiştir ve yol gösterici olması amacıyla yayımlanmıştır. Yapılacak değişiklikler veya farklı kaynaklarda bulunan farklı konu dağılımları için MEB’in uyguladığı müfredatı incelemenizi öneririz.

Yorumlar

  1. Anonim Avatar Anonim dedi ki:

    Hocam bu konular 2018-2019 yks sınavında çıkacak dimi?