kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

TYT Türkçe Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM – YÖK – MEB)

​​​​​​​TYT türkçe konuları nelerdir, temel yeterlilik testine kimler girebilir, TYT’de türkçe alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, TYT türkçe sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

TYT Türkçe Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM – YÖK – MEB)
YKS
A+
A-

Üniversiteye yerleşmeyi düşünen adaylar birkaç farklı yöntem ile üniversite öğrencisi olabilirler ve bunlardan en bilineni ve en fazla talep olanı YKS yani yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında birçok konuda merak sahibidirler ve bu meraklarından biri de sınavda hangi derslerden hangi konuların çıktığıdır. Bizler sizlere fikir vermesi amacıyla YKS ve içindeki TYT ile AYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda TYT türkçe konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını bulacaksınız.

TÜRKÇE TYT KONULARI 2020 NELERDİR?

TYT türkçe konuları listesini vermeden önce TYT ile ilgili birkaç bilgi vermek yerinde olacaktır diye düşünüyoruz. TYT YKS isimli üniversiteye giriş sınavının ilk basamağıdır ve ortaöğretim kurumu mezunu her aday bu sınava girebilir. TYT’ye girerek elde edilen TYT puan türü 2 yıllık bölümlerin tercihinde kullanılır ve isteğe bağlı olarak TYT puanının geçerlilik süresi 2 yıldır.

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak TYT içindeki türkçe dersinden çözülen sorular tek puan türü olan TYT puan türünün hesaplanmasına katkıda bulunur.

TYT türkçe konuları 2020 listesi aşağıdaki gibidir.

Sözcük ve Söz Öbeklerinde Anlam

Sözcük ve Söz Öbeklerinde Yorum

Cümlede Anlam

Cümlede Yorum

Cümlenin Ögeleri

Cümle Türleri

Deyimler – Atasözleri

Ses Bilgisi

Dil Bilgisi (Sıfat, Edat-Ünlem-Bağlaç, Sözcük Yapısı, Grupları ve Türleri, Zamir, Zarf, Fiil, Ekfiil, Filimsi, İsim, Çatı )

Yazım Kuralları

Anlatım Bozukluğu

Noktalama İşaretleri

Paragrafta Yapı

Paragrafta Anlatım Teknikleri

Paragrafta Yardımcı Düşünce

Paragrafta Ana Düşünce

Sözel Mantık

TYT, YKS yani üniversite sınavı, tercihler vs. ile ilgili kafanızı kurcalayan her türlü soruyu sormak için forum sayfalarımızı ziyaret edebilir ve deneyimli yöneticilerimizden faydalanabilirsiniz. Forum için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

**Elimizden geldiğince en güncel hali ile yayımlama çalışsak da dönem içinde yapılabilecek değişiklikler olabilmektedir ve TYT türkçe konuları ile ilgili değişikliği yapacak kurum ÖSYM, YÖK veya MEB olacağı için bu kurumların websitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Burada verdiğimiz bilgiler fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.