kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Uzman doktor maaşları ne kadar? Cerrah maaşları kaç tl?

A+
A-

Uzman Doktor Maaşları

Tıp fakültelerinde verilen 6 yıllık eğitimin ardından lisans mezunlarının önünde iki seçenek bulunmaktadır. Birinci seçenek pratisyen hekim olarak aile sağlığı merkezlerine veya hastanelerin acil servislerine atanmak. İkinci seçenek ise Tıpta uzmanlık sınavına girip bir alanda uzmanlaşmak. Uzman doktor maaşları 2023 itibariyle kaç Türk Lirası?

Kadın Doğum Uzmanı-Doktoru Maaşları Ne Kadar?

Yeni göreve başlayan uzman

doktor maaşı 2023 Ocak ayında 26.041 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İkinci altı aylık periyotta yapılacak zamdan sonra ise uzman doktor maaşları 2023 Temmuz’da 26.218 Türk Lirası olacaktır.

Bahsi geçen rakamlar yalnızca maaş adı altında yapılan ödemeleri kapsamaktadır. . Tüm sağlık çalışanlarının yararlandığı hastane döner sermaye ödemeleri, nöbet ücretleri, yoğun bakım acil servis sebebiyle ödenen paralar dahil edilmemiştir. İhtisas alanına göre baktığı hasta sayısı değişmekle birlikte kamuda ortalama uzman doktor maaşları 33-34 bin Türk Lirası aralığındadır (Tüm ödemeler dahil edildiğinde).

2023 Cerrah Maaşları Ne Kadar?

Cerrah yani operasyon yapma yetki ve görevine sahip olan doktorlar, maaşlarının yanı sıra yaptıkları operasyon başına ek ödeme almaktadırlar. Tam gün yasasının 2009 yılında yürürlüğe girmesinden itibaren,özel muayene hane açma yetkisi kamuda çalışan doktorların ellerinden alındı.

Yine aynı yasa ile yapılan ameliyat başına cerrah maaşları haricinde ek ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler maaş, döner sermaye, sabit ücret, fazla mesai kalemlerinden oluşur.  2023 ocak itibariyle:

Uzman doktor maaşı veya cerrah maaşı şu şekilde hesaplanır:

 • 23420 TL maaş ödemesi
 • 22.000 TL çalıştığı hastane tarafından yatırılan sabit ücret
 • Maksimum 8.300 TL döner sermaye ücreti
 • Yapılan operasyonlar sonucu yatırılan hasta başı ücret ortalama 1.200 TL

Bütün bu sayılan ödemelerin toplamı  ile oluşan , Kamu hastanelerinde çalışan ortalama bir cerrah maaşı 30-40 bin Türk Lirası seviyesindedir(Tüm ek ödemeler dahil edildiğinde elde edilen miktar). 2023 ocak döneminde tam olarak bu miktar ele geçen net miktardır ancak temmuz ayında üst vergi dilimine girildiği için yukarıda belirtilen toplam ücret aylık  bin TL civarında düşecektir. Ek ödemeler dahil edilmediğinde cerrah maaşları ile uzman doktor maaşları arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

 

3801 1 f027150529a1f65e36407755ba4ca963

Doktor Maaşları Ne Kadar?

Uzman cerrah nasıl olunur?

Üniversitelerin altı yıllık eğitim veren Tıp Fakültelerinden lisans derecesi ile mezun olmak gerekir.

Yorumlar

 1. Asilay Avatar Asilay dedi ki:

  Anlamadim

 2. Asilay Avatar Asilay dedi ki:

  Anlamadim

 3. Asilay Avatar Asilay dedi ki:

  Anlamadim