Uzman yardımcısı maaşları 2018 Temmuz Ayında Kaç TL Oldu?

Kamu kurumlarında çalışan uzman yardımcısı maaşları 2018 temmuz ayında kaç lira? Uzman yardımcısı 2018 temmuz maaşı ve özlük haklarına ilişkin detayları yazıda.

A+
A-

Uzman Yardımcısı Maaşları 2018

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve kariyer meslek olarak sayılan kadrolardan biri de uzman yardımcısı kadrosudur. Uzman yardımcısı ne iş yapar konusunu daha önce yazmıştık ancak uzman yardımcısı 2018 temmuz maaşı ne kadar şeklinde forum tercihiniyap adresinde sürekli sorulunca konuyu yeniden kaleme almak şart oldu.

Bildiğiniz üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman yarımcısı, uzman ve müfettiş maaşları 666 sayılı KHK ile eşitlendi. Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı sonrasında 6704 sayılı yasanın 30. maddesi ile aynı hüküm tekrar getirilmiştir.  Şu an hangi kamu kurumu olduğuna ve ne iş yapıldığına bakılmaksızın merkez uzman yardımcısı maaşları birbirine eşittir.

Yeni başlayan uzman yardımcısı 2018 temmuz maaşı 4.860 TL olarak belirlenmiştir. Eş yardımı, çocuk yardımı, asgari geçim indirimi ve dil tazminatı eklendiğinde 5.000 ile 5.100 TL arasında bir maaş oluşmaktadır. Merkez uzman yardımcıları çalıştığı kurum imkânları kapsamında lojman olanağına da sahiptir.

Taşra Uzman Yardımcısı Maaşı 2018 Temmuz Ayında Kaç TL Oldu?

Taşra uzman yardımcısı merkez uzman yardımcısı ayrımı KPSS sürecine ilk kez dahil olan adayların genellikle gözden kaçırdığı bir husustur. Aynı kurumun taşra uzman yardımcısı ve merkez uzman yardımcısı arasında 600 TL civarında maaş farkı vardır. Kariyer meslek kadrolarına yakın zamanda bir özlük hakkı iyileştirmesi yapılması beklenmemektedir.

 Diğer taraftan iki farklı kadrodur ve yaptıkları iş, mesleğe giriş sınavları, almaları gereken KPSS puanları birbirinden tamamıyla farklıdır. Örneğin Gelir uzman yardımcısı,il göç uzman yardımcısı birer taşra kadro iken hazine uzman yardımcısı, SPK uzman yardımcısı, gümrük uzman yardımcısı gibi kadrolar merkez kadro olarak geçmektedir. Aralarında maaş haricinde Ankara (kurum merkezinin bulunduğu il)dışında çalışmama zorunluluğu da vardır.  

Kadrolar, maaşları, kariyer olanakları, yüksek lisans ve diğer konularda forum tercihiniyap.net adresinde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.