kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Yabancı Dil Tazminatı 2017 Ne Kadar?

Dil Tazminatı 2017 Ne Kadar? 2017 yılında dil tazminatı ne kadar oldu? 2017 yılının ilk 6 altı aylık döneminde dil tazminatı ne kadardı? 2017 yılının ikinci 6 aylık döneminde dil tazminatı ne kadar? Dil Tazminatı nedir? Dil tazminatından kimler yararlanır?

A+
A-

Yabancı Dil Tazminatı Nedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında ve bazı özel şirketlerde personellerin bildiği yabancı dil sayısı ve seviyesine göre almaya hak kazandıkları paraya yabancı dil tazminatı denir.

Yabancı Dil Tazminatından Kimler Yararlanır?

Maaşlarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine bağlı olarak alan kamu personellerine/memurlara 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2’nci maddesi uyarınca yabancı dil tazminatı ödenmektedir. kamu haber

Yabancı Dil Tazminatı Ne Zaman Yapılır? Kaç Yılda Bir Yapılır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Rusça, İngilizce, Arapça, Fransızca, Almanca dilleri için yılda iki kez, diğer diller için ise senede bir kez yapılmaktadır.

Yabancı Dil Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Yabancı dil tazminatı nasıl hesaplanır? Yabancı dil tazminatının miktarı nasıl belirlenir? Yabancı dil tazminatı almak isteyen veya yabancı dil tazminatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bazıları bunlardır. Öncelikle Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslar’da belirlenen ve kamuoyu ile paylaşılan maddeler uyarınca Yabancı Dil Tazminatı gösterge rakamlarının aylık katsayıları ile çarpılması şeklinde hesaplanmaktadır. Hesaplanan tutardan yalnızca damga vergisi kesilmektedir.

Yabancı Dil Tazminatının miktarının belirlenmesinde en önemli etkenlerden biri de personelin yabancı dil bilgisinden görevi esnasında ne kadar yararlandığıdır. Personelin yabancı dil bilgisinden görev esnasında ne kadar yararlandığını amiri tarafından belirlenmektedir.

Ayrıca belirtilmesi gerekir ki Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde olan subaylar, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan meslek memurları/personelleri, daire başkanları ve üst yönetim görevine sahip olan personeller, öğretmenler, tercümanlar ve üniversitelerde görev yapan öğretim elemanları amirlerinin onayına ihtiyaç duymadan görevlerinde yabancı dil bilgilerinden faydalanır sayılmaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

3189 1 c66cc900f9015704d7ee652398aaadff

Dil tazminatı kaç yılda düşer?

YDS / e-YDS’de alınacak puanlar 5 yıl süreyle geçerlidir. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.