YDS Kaynak Kitap Önerileri

YDS kaynak önerileri uzun süredir sorulan bir konuydu. YDS kaynak kitap önerileri kişiden kişiye değişmekle birlikte en fazla yarar sağlayan kaynakları listeledik.

A+
A-

YDS Kitap tavsiyeleri 2018  – 2019 hazırlık süreci

Yabancı dil sınavına (YDS) hazırlık yapacak arkadaşlar için bir liste hazırlamaya çalıştık. Öncelikle sıfırdan başladığınız varsayarak öncelikle temel gramer yapılarını taramakta fayda var. Ancak yüzeysel bir şekilde hangi yapının cümleye hangi anlamı verdiğini öğrenseniz YDS için yeterli olacaktır. YDS hazırlık için tavsiye ettiğim gramer kitabına buradan ulaşabilirsiniz. 

Gramer için fazla zaman ayırmanızı önermem hatta eğer temeliniz varsa grameri paragraf çözerken tekrar edebilirsiniz. Paragraf çözmek ve okuduğunuzu anlayabilmek hayatınızın geri kalanı boyunca en fazla faydalanacağınız İngilizce dört unsurdan birincisidir. Paragraf okuma ve anlama becerinizi geliştirmenizi kolaylaştıracak iki kitap tavsiye edeceğim. Birincisi METÜ yayınlarına ait more to read I yalnızca Kızılay’da bulunan olgunlar çarşısından temin edebilirsiniz. Kitap ODTÜ hazırlık sınıflarında da kullanılmaktadır. İkincisi ise Akın dil tarafından hazırlanmış olan buradan erişebileceğiniz kaynaktır.

YDS paragraf sorularında çıkan sözcükler çoğunlukla aynıdır. Bu sebepten paragraf çalışırken mutlaka boş bir deftere bilmediğiniz tüm kelimeleri not alın ve tekrar yapın bir süre sonra sürekli aynı kelimelerle karşılaştığınızı fark edeceksiniz. Bunun yanı sıra bir cep sözlüğü temin ederek kelime ezber sürecinizi destekleyebilirsiniz. YDS hazırlık sürecinde çok değil düzenli çalışmak size kazandıracaktır. Mobil uygulama veya cep sözlüğü de her yere taşıma ve her yerde çalışma imkanı tanıdığı için önemlidir. Kelime öğrenme sürecinde öncelik sırası bizce şöyle olmalıdır: Fiil, sıfat, pharal verbs, isim. Paragraf okuma ve anlama sürecinde en kritik olan ve en az önemli olan sözcük türü sıralaması bu şekildedir. 

YDS Kitap Önerileri Dışında Bunlarda Etkili

Bildiğiniz üzere YDS listening veya writing gibi alanlarda herhangi bir ölçüm yapmadığı için dizi izlemek veya film izlemek kısıtlı fayda sağlayacaktır. Tavsiyemiz sosyal medya ve basın kuruluşlarının yabancı haber kaynaklarını da boş zamanlarınızda kullanmaktır.

İngilizce – Türkçe sözlük tavsiyesi olarak ise tureng  en geniş kapsamlı sözlük demek yanlış olmayacaktır. Öz deyişler, metaforlar, kalıp sözcükler ve terimler dahil anlamlı bir tercüme için iyi bir dijital sözlüktür. Mobil uygulamasını telefonunuza indirmenizi öneririz.  

Daha evvel YDS, IELTS, TOEFL gibi sınavlara hazırlanmış ve istediği puanları alabilmiş adaylarla fikir alışverişi için forum tercihiniyap adresini kullanabilirsiniz.

5732 1 633d361111d0fa1b70b84304baf21b2a

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Ebru dedi ki:

    Merhabalar

  2. Ebru dedi ki:

    Merhabalar

  3. Ebru dedi ki:

    Merhabalar