kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Malzeme Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

​​​​​​​Malzeme mühendisi maaşları kamuda ne kadar oldu, malzeme mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, malzeme mühendisi çalışma saatleri ve şartları nasıldır, malzeme mühendisi ne iş yapar, özel sektörde malzeme mühendisi maaşı ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Malzeme mühendisi maaşları ne kadar, malzeme mühendisi olabilmek için yapılması gerekenler ve bunun gibi daha bir çok sorunuza cevap verdiğimiz bu yazımızda sizler için en iyi bilgileri derledik.

Meslek tanıtımlarından maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da malzeme mühendisi maaşları ile malzeme mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Malzeme Mühendisi Maaşları Ne Kadar oldu?

MALZEME MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL MALZEME MÜHENDİSİ OLUNUR? MALZEME MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Malzeme mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl malzeme mühendisi olunura cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin malzeme mühendisi olabilmesi için ilgili alandan mezun olması gerekmektedir, malzeme mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren malzeme mühendisliği bölümünü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Malzeme mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Ham maddelerin saflık derecesini arttırmak üzerine çalışırlar,
  • Gerekli ortamı oluşturarak metaller veya diğer hammaddelerden yeni malzeme üretimi için gerekli ortamı oluştururlar ve bu malzemelerin şekillenmesini sağlarlar,
  • Malzemelerin korunmasına yönelik ortamın oluşmasını sağlarlar,
  • Üretilmiş olan ürünlerin kalite kontrolü ve analizi üzerinde çalışırlar.
 

MALZEME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? MALZEME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Malzeme mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye ayrılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan malzeme mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle malzeme mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan malzeme mühendislerine baktığımızda durum bu kadar iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA MALZEME MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir malzeme mühendisi maaşı 19-29 bin TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE MALZEME MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli malzeme mühendislerine asgari ücret veya biraz daha üzerinde maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan malzeme mühendisi maaşları için 9-10 bin TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Bu tamamen kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

Malzeme mühendisi ne iş yapar?

Malzeme mühendisi; birçok türde teknoloji ve ürünü geliştirmek için, malzemelerin araştırılması, belirlenmesi, tasarımı ve geliştirilmesinden sorumludur. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.