YKS

YKS Özel Koşul ve Açıklamalar Madde 4

YKS özel koşul ve açıklamalar madde 4 nedir, YKS özel koşul ve açıklamalar ne içindir, YKS tercihlerinde kullanılan özel koşul ve açıklamaların içinde yer alan bk. 4 nedir, özel koşul ve açıklamalar kaç kısımdan oluşmaktadır, bu oluşturulan kısımların ayrılma nedenleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık. Yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları içinde yer alan madde 4’ün ve diğer soruların açıklamaları yazımızın içindedir.

YKS yani yükseköğretim kurumları sınavı; adayların bir üniversiteye yerleşmek için yapacakları tercihlerde kullanılacak puanları almak için girdiği ve ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavıdır. Üniversite öğrencisi olma adayları bu sınava girerek sözel, sayısal, eşit ağırlık, dil ve TYT (temel yeterlilik testi) puan türlerini alabilmektedir.

Adaylar aldıkları bu puan türleri ile ilişkili bölümleri tercih ederken yine ÖSYM tarafından düzenlenen kılavuzlar üzerinden tercih listesi oluşturmaktadır. Bu tercih listelerine 2 yıllık bölümleri yazacaklar Tablo 3’ü, 4 yıllık bölümleri yazacak olanlar da Tablo 4’ü inceleyerek bölüm seçerler. Tablo 4 ve Tablo 3 içinde yer alan bölümlerin büyük bir çoğunluğunun yanında özel koşul ve açıklamalar için belirlenmiş bir bölüm bulunmaktadır. Bu sütunda yer alan numaralar o bölüme dair bazı özel durumları içermektedir.Bizler bu maddelere kolayca ulaşabilin diye sizler için bu yazıları düzenlemeye çalışıyoruz.

YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR MADDE 4 NEDİR? YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR NEDİR?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi özel koşul ve açıklamalar tercih etmeyi düşündüğünüz bölüm ile ilgili bazı durumlardır. Bu kimi zaman cinsiyet ve yaş ile ilgili bir durum olabilirken, kimi zaman zorunlu hazırlık kimi zamanda burs ile ilgili durumlar olabilmektedir.

YKS özel koşul ve açıklamalar iki kısımdan oluşmaktadır. 1.kısım, adayların tercihlerinden sonra AİS yani aday işlemleri sisteminde bulunan bilgileri ışığında bilgisayar sistemi tarafından kısmi olarak veya tamamen kontrol edilerek bireyin yerleştirmeye uygunluğunun belirlenmesini sağlayacak koşul ve açıklamaları içermektedir. 2. kısım ise ÖSYM’den ziyade başvurulacak kurumların dikkate alacağı ve kontrol edeceği, uygulayacağı koşul ve açıklamalardan oluşmaktadır. Koşul ve açıklamalar kılavuzu sistemin daha verimli işlemesi ve sizlerin inceleyebilmenizi ve rotanızı buna göre çizmenizi kolaylaştırması açısından bu şekilde ikiye ayrılmıştır.

YKS özel koşul ve açıklamalar kılavuzunda yer alan madde 4 ise;

Bk. 4 “İsteyen öğrencilere kontenjan dahilinde (bazı üniversiteler için kontenjana bağlı olmaksızın) bir yıl süreli yabancı dil hazırlık programı uygulanır. Hazırlık programı süresi, öğretim süresi sütununda gösterilmekte olan yıllara dahil değildir.” açıklamasını içermektedir.

 

*Yukarıdaki bilgiler ÖSYM’nin 2018 YKS kılavuzlarından ve resmi web sitesinde yayımladığı içerikler üzerinden derlenmiştir. Yapılacak değişiklikler ve uygulamalar ile ilgili lütfen ÖSYM’nin resmi yollardan yapacağı duyuruları takip etmeyi ihmal etmeyiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu