YKS

YKS Özel Koşul ve Açıklamalar Madde 3

YKS özel koşul ve açıklamalar madde 3 nedir, YKS özel koşul ve açıklamalar ne içindir, YKS tercihlerinde kullanılan özel koşul ve açıklamaların içinde yer alan Bk. 3 nedir, özel koşul ve açıklamalar kaç kısımdan oluşmaktadır, bu oluşturulan kısımların ayrılma nedenleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık. Yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları içinde yer alan madde 3’ün ve diğer soruların açıklamaları yazımızın içindedir.

YKS yani yükseköğretim kurumları sınavı; adayların bir üniversiteye yerleşmek için yapacakları tercihlerde kullanılacak puanları almak için girdiği ve ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan ve uygulanan üniversiteye giriş sınavıdır. Üniversite öğrencisi olma adayları bu sınava girerek sözel, sayısal, eşit ağırlık, dil ve TYT (temel yeterlilik testi) puan türlerini alabilmektedir.

Adaylar aldıkları bu puan türleri ile ilişkili bölümleri tercih ederken yine ÖSYM tarafından düzenlenen kılavuz üzerinden tercih listesi oluşturmaktadır. Bu tercih listelerine 2 yıllık bölümleri yazacaklar Tablo 3’ü,4 yıllık bölümleri yazacak olanlar da Tablo 4’ü inceleyerek bölüm seçerler.Tablo 3 ve Tablo 4 içinde yer alan bölümlerin büyük bir çoğunluğunun yanında özel koşul ve açıklamalar için belirlenmiş bir bölüm bulunmaktadır. Bu sütunda yer alan numaralar o bölüme dair bazı özel durumları içermektedir. Bizler bu maddelere kolayca ulaşabilin diye sizler için bu yazıları düzenlemeye çalışıyoruz.

YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR MADDE 3 NEDİR? YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR NEDİR?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi özel koşul ve açıklamalar tercih etmeyi düşündüğünüz bölüm ile ilgili bazı durumlardır. Bu kimi zaman burs ile ilgili bir durum olabilirken, kimi zaman zorunlu hazırlık kimi zaman da cinsiyet ve yaş ile ilgili durumlar olabilmektedir.

YKS özel koşul ve açıklamalar iki kısımdan oluşmaktadır. 1.kısım, adayların tercihlerinden sonra AİS yani aday işlemleri sisteminde bulunan bilgileri ışığında bilgisayar sistemi tarafından kısmen veya tamamen kontrol edilerek bireyin yerleştirmeye uygunluğunun belirlenmesini sağlayacak koşul ve açıklamaları içermektedir. 2. kısım ise ÖSYM’den ziyade başvurulacak kurumların dikkate alacağı ve kontrol edeceği, uygulayacağı koşul ve açıklamaları içermektedir. Koşul ve açıklamalar kılavuzu sistemin daha verimli işlemesi ve sizlerin inceleyebilmenizi ve rotanızı buna göre çizmenizi kolaylaştırması açısından bu şekilde ikiye ayrılmıştır.

YKS özel koşul ve açıklamalar kılavuzunda yer alan madde 3 ise;

Bk. 3 “Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %75 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte üçünü; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez.Burslu-İndirimli programlarda burslar-indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk-indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir.” açıklamasını içermektedir.

*Yukarıdaki bilgiler ÖSYM’nin 2018 YKS kılavuzlarından ve resmi web sitesinde yayımladığı içerikler üzerinden derlenmiştir. Yapılacak değişiklikler ve uygulamalar ile ilgili lütfen ÖSYM’nin resmi kanallarından yapacağı duyuruları takip etmeyi ihmal etmeyiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu