kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Sınav Konuları Nelerdir?

Ziraat Bankası kariyer kadrolarından denetim görevine sahip olan Müfettiş Yardımcılığı sınavı konuları nelerdir? Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı sınavı nasıl? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı nedir? Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı nasıl olunur? Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı sınavı nasıl? Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınav konuları nelerdir? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Nedir? 

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı, Ziraat Bankası tarafından teftiş ve inceleme ile görevlendirilen ve Banka Teftiş Kurulu Başkanlığı’na bağlı olarak görevlerini yürüten kariyer grubu mesleğidir. Bu bağlamda Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcıları ile Ziraat Bankası Müfettişleri banka merkezi ve şubelerinin mevzuata uygun, plan, politika ve hedeflere uygun biçimde iş ve işlemlerini gerçekleştirip gerçekleştirmediği ile ilgili olarak denetim ve incelemeler gerçekleştirmektedirler. Bu incelemeyi bankanın merkezinde, ülke içi ve ülke dışı tüm şubelerinde yapmaktadırlar.

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunur?

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların Ziraat Bankası tarafından düzenlenen ya da bankanın sınav protokolü ile çeşitli kuruluşlara yaptırdığı yazılı sınavdan ve sonrasında başarılı olan adaylar için düzenlenecek olan sözlü mülakatlardan başarılı olmaları gerekmektedir. Adayların Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavına katılabilmeleri için bankanın belirlemiş olduğu azami yaş şartını sağlıyor olmaları, kamu hak mahrumiyeti sahibi olmamaları, banka tarafından ilan edilecek bölümlerden mezun durumda olmaları ya da bu bölümlerden lşe başlama dönemine kadar mezun olabileceklerini belgelendirmeleri, askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı aşağıda yer alan alanlar için düzenlenmektedir;

İdari Alan; İşletme, Maliye, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Ekonometri, Uluslararası İlişkiler, İstatistik, Finans, Bankacılık, İşletme Bilgi Yönetimi, Risk Yönetimi, Muhasebe, Yönetim Bilişim Sistemleri ile bankacılık alanı ile ilgili bölümler ve Finans Mühendisliği bölümleri

Mühendislik Alanı; Bilişim Sist. Müh., Bilgisayar Müh., Elektrik – Elektronik Müh, Elektrik Müh., Elektronik Müh., Elektronik ve Haberl. Müh., Endüstri Müh., Enerji Sist. Müh., Endüstri ve Sistem Müh., İşletme Müh., İnşaat Müh., Matematik Müh., Makine Müh., Yazılım Müh., Mekatronik Müh., bölümleri

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavına başvuru şartlarını sağlayan adayların, banka tarafından gerçekleştirilecek olan ilk aşamaya katılmaları mümkün olacaktır. Bu aşama çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir yazılı sınavdır. Bu sınav İdari Alan ve Mühendislik Alanı olmak üzere iki grup için düzenlenmektedir. Bu iki alan için düzenlenen sınavların Genel Yetenek – Genel Kültür alanları ile Yabancı Dil alanları ortak olarak düzenlenirken, alan bilgisi konuları ise farklılaşmaktadır.

ziraat bankasy bina

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavı konuları idari alan ve mühendislik alanı için aşağıdaki şekildedir;

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı İdari Alan sınav konuları;

Genel Yetenek – Genel Kültür – 50 soru
Yabancı Dil Oturumu – 40 soru

Alan Bilgisi Oturumu – 50 soru
Hukuk dersleri – 15 soru
Ekonomi dersleri – 22 soru
Muhasebe dersleri – 13 soru

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Mühendislik Alanı sınav konuları; 

Genel Yetenek – Genel Kültür – 50 soru
Yabancı Dil Oturumu – 40 soru

Alan Bilgisi Oturumu – 50 soru

Ortak Alan (Genel Alan Bilgisi – Genel Ekonomi) – 25 soru

Zorunlu Uzmanlık Alanı (Bilgisayar Grubu – Elektrik / Elektronik – Endüstri / İşletme) – 25 soru

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavında adaylara sorulacak olan alan bilgisi derslerinin içerikleri ise şu şekildedir;

İdari Alan İçin;

Ekonomi Dersi

Mikro Ekonomi
Makro Ekonomi
Para – Banka ve Kredi
Uluslararası Ekonomi
İşletme Ekonomisi
Maliye Politikası
Güncel Ekonomi
Türkiye Ekonomisi

Hukuk Dersi;

Ticaret Hukuku
Medeni Hukuk
Borçlar Hukuku
Kıymetli Evrak Hukuku
İcra ve İflas Hukuku
İş Hukuku
Türk Ceza Hukuku
Bankacılık Kanunu
Medeni Usul Hukuku
Ceza Usul Hukuku

Muhasebe Dersi;

Mali Tablolar Analizi
Genel Muhasebe

Mühendislik Alanı için;

Genel Alan Bilgisi Dersleri

Fizik – 1
Fizik – 2
Matematik – 1
Matematik – 2
Diferansiyel Denklemler
Lineer Cebir
Ticari Aritmetik
Mühendislik Etiği

Genel Ekonomi Dersleri;

Güncel Ekonomi
Türkiye Ekonomisi
Makro Ekonomi
Uluslararası Ekonomi
Para – Banka ve Kredi
İşletme Ekonomisi

Elektrik – Elektronik Dersleri

Devre ve Sist. Analizi
Elektrik Devre Temelleri
Sayısal Devreler
Elektromagnetik Alan
İşaretler ve Sistemler
Mikroişlemci Sistemler
Güç Elektroniği
Elektronik
Kontrol Temelleri

Bilgisayar Dersleri

Network
İnternet ve Bilgi Güvenliği
Veri Yapıları ve Algoritmalar
Veri Tabanı Yön. Sis.
İşletim Sist.
Yapısal Programalama
Nesne Tabanlı Programlama
Web Teknolojileri ile Uygulamaları

Endüstri – İşletme Dersleri

Yöneylem Araştırması
Üretim Plan. ve Kontrol
Kalite Kontrol
Mühendislik Mekaniği
Üretim ve Benzetim
İnsan Kanakları
Ergonomi
İstatistik

Adayların Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olabilmeleri için sınavda başarılı olabilmeleri için birinci bölümde %70 oranında başarılı olmaları, ikinci bölümde %60 oranında başarılı olmaları, üçüncü bölüm yani alan bilgisinde ise en az %50 oranında başarılı olmaları gerekmektedir. Aksi halde adayların başarılı olmaları mümkün olmayacaktır.

Bu şartları sağlayarak başarılı olan adaylardan Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı mesleğine alınacağı duyurulan aday sayısının dört katı kadarı arasında yer alanlar sözlü mülakatlara katılmaya hak kazanacaklardır.

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı Görev Yeri, Şartları ve Maaşı

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı yazılı ve sözlü sınavlarında başarılı olan adaylar Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcısı olarak mesleğe atanmaya hak kazanacaklardır. Meslek mensuplarının görev yerleri Bankanın merkezinde bulunan Teftiş Kurulu Başkanlığı olacaktır. Bazı denetim ve incelemeleri evrak ve sistem üzerinden yapabilecek olan Müfettiş Yardımcıları ve Müfettişler bazı durumlarda, durumun gerektirmesi halinde yerinde incelemeler için turneye çıkabilmektedirler. Bu turneler ülkenin 81 ilinde kurulu bulunan şubelere ya da yurt dışı teşkilatında bulunan şubelere olabilmektedir.

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılarının maaşları, aydan aya alınan çift ödemeler, temettü ödemeleri ve harcırah gibi eklemeler ve yıl içerisinde girilen vergi dilimi sebebiyle değişkenlik gösterebilmektedir. Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılarının maaşlarına dair detaylı açıklamalara aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla erişebilirsiniz;

Ziraat Bankası Müfettiş Yardımcılığı sınavı, mesleği ve şartlarına dair bilgiler almak ve bu hususta aklınıza takılanları sormak için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.