Kamu Haber

Gizli Numaralar Nasıl Engellenir? Gizli Numara Nasıl Kapatılır?

Gerek Türkiye’de gerek dünyada cep telefonu olmayan insan sayısı çok azaldı. Cep telefonlarının, akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda pek çok değişiklik oldu. Özellikle de gizli numaralardan gelen aramalar, özel numaralardan elen aramalar canımızı sıkmaya başladı. Gün içinde, işteyken, spordayken, evdeyken, uyuyorken gizli numaraların araması herkesi rahatsız ediyor. Gizli ve özel numaralardan bazen tanımadığınız bazen de tanıdığınız kişiler sizi arayabiliyor. Ancak ne olursa olsun bazı kişiler hiçbir şekilde gizli numaralar tarafından aranmak istemiyor.  Bu noktada gizli numaraları engelleme, özel numaraları kapatma işlemleri önem kazanıyor. Peki gizli numaralar nasıl engellenir? Gizli numaralardan gelen aramalar nasıl kapatılır?

Gizli Numara Nasıl Bulunur? Özel Numara Nasıl Engellenir?

Gizli Numara Nedir? Nedir? Neden Arar?

Her sabit veya mobil hatta ait bir telefon numarası vardır. Örneğin Ankara’da yaşayan birinin evinde 312 alan kodlu bir sabit telefon numarasına bağlı hat bulunur. Cep telefonu kullanan birinin de mobil hatta bağlı bir telefon numarası vardır. Bu numaralar bir eve, bir kişiye özel numaralardır. Bu numaraları araştırarak, ulaşarak numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bazı kişiler bunun olmasını istemez ve numaralarını gizleyerek arama yapar. İşte gizli numara derken bu durum ifade edilir. Kişiler cep telefonuyla numaralarını gizleyerek tanıdığı veya tanımadığı kişileri arayabilir. Ancak karşı tarafından gizli numaradan gelen aramaları kabul edip etmediği burada belirleyicidir. kamu haber

Gizli Numara Nasıl Engellenir? Özel Numara Engelleme

Türkiye’de farklı telefon operatörleri bulunur. Turkcell, Vodafone, Türk Teleko, PTTCell, Fenercell, Bimcell gibi bu operatörlere abone olan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bu kişiler özel numaralardan, gizli numaralardan arama kabul etmek istemediğinde engelleme ve kapatma işlemi uygulayabilmektedir. İşte özel numara engelleme, gizli numaralardan gelen çağrıları kapatma işlemleriyle ilgili merak edilenler…

Türk Telekom Gizli Numara Kapatma ve Engelleme

Türkiye’nin en büyük operatör firmalarından eski adıyla Avea yeni adıyla Türk Telekom bünyesinde milyonlarca abone bulunur. Türk Telekom aboneli gizli numaraları engellemek için arama ekranına ” *253# ” yazıp tuşlamalıdır. Bu işlemden sonra gizli numaralardan gelen çağrılar engellenmiş olacaktır.

Turkcell Gizli Numara Engelleme ve Kapatma

Turkcell’de gizli numaralardan gelen çağrıları engellemek, kapatmak için yapılması gereken basit bir işlem bulunur. Tıpkı Türk Telekom firmasında olduğu gibi arama ekranına “*253#” yazıp tuşlamanız gerekir. Daha sonra gizli numaralardan gelen çağrılardan kurtulmuş olursunuz.

Vodafone Gizli Numara Engelleme ve Kapatma

Vodefona aboneleri gizli numaraları engellemek için kısa mesaj göndermelidir. “GIZLI AC” yazıp 7046’ya ücretsiz kısa mesaj gönderip çağrıları engelleyebilirsiniz. Gizliden gelen aramaları açmak içinse “GİZLİ KAPAT” yazıp 7046’ya mesaj atabilirsiniz.

Fenercell Gizli Numara Kapatma ve Engelleme

Fenercell aboneleri “*253#” yazıp arama yaptıktan sonra gizli aramaları engellemiş olacaklar. “*100#” işlemler menüsü ile de bu işlemin yapılması mümkündür.

Bimcell Gizli Numara Kapatma ve Engelleme

Bimcell aboneleri de telefonun arama ekranına girip “*253#” yazıp işlem yaparak engelleme işlemini gerçekleştirebilir

PTTCell Gizli Numara Kapatma ve Engelleme

Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan PTT’nin PTTCell abneleri için gizli numara engelleme işlemi “*253#” aramasıyla yapılır. Gizli numara engelleme, gizli numara kapatma ve yasaklama işlemleri iPhone, Android ve diğer işletim sistemlerinden yapılabilir.

Gizli (Özel) Numara Nasıl Bulunur? Gizli Numara Nasıl Engellenir?

Telefonda gizli numara nasıl engellenir?

İlk etapta cihazınızın Telefon kısmına gelin ve çağrı geçmişine dokunun. Engellemek istediğiniz numaradan gelen çağrıya dokunun. Engelle ya da Spam ve son olarak Bildir’e dokunun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu