YKS

İstanbul’da En Başarılı Liseler Hangileridir? 2022 – 2023 İstanbul’da En İyi Liseler

Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul’da 15 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Şehirdeki bu kalabalık birçok yeni okulun açılmasını sağlamıştır. Köklü devlet okullarının yanında, yüzlerce özel okulun bulunduğu İstanbul’da birbirinden iyi durumda olan liseler bulunmaktadır. Biz de İstanbul’da bulunan devlet liseleri içerisinde en başarılı olanları listelemek istedik. İstanbul’da bulunan Anadolu İmam Hatip, Anadolu ve Fen Lisesi içerisinden en iyi olanlar hangileridir?

Liseler içerisinde başarılı olma kriteri olarak üniversite yerleştirme sonuçlarını veri kabul ettik. Özellikle tıp, eczacılık, diş hekimliği, iyi üniversitelerin mühendislik bölümleri (Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Bilkent, Sabancı, Koç vs.) ve hukuk fakülteleri kazanma oranlarını göz önünde bulundurduk. Bu sonuçlardan liselerle ilgili sağlam bir analiz elde edeceğinizi umarak, İstanbul’da en başarılı liseler hangileridir? 2022 YKS sonuçlarına göre en iyi liseler hangileridir? Sorularının cevabını vermek istiyoruz. Bakalım İstanbul’da bulunan Fen, Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liseleri içerisinde hangileri daha iyi durumdadır?

İstanbul’da En Başarılı Fen Liseleri 2022 – 2023

En başarılı liseler söz konusu olduğunda ilk akla gelen fen liseleridir. Fen liselerine yerleştirme taban puanları oldukça yüksek olduğundan bu liselerden mezun olan öğrencilerin üniversitelere yerleştirme sınavında aldıkları puanlarda genel olarak yüksek kapatmaktadır. Biz de bu veriler doğrultusunda öncelikle İstanbul’da en başarılı ve en iyi fen liselerini belirtmek istiyoruz.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi

2020 YKS sonuçlarına göre liseden mezun olarak üniversiteye yerleşen 101 öğrenciden, 50 öğrenci tıp fakültelerine, 32 öğrenci iyi üniversitelerin mühendislik bölümlerine, geriye kalan öğrencilerde iyi üniversitelerin diş hekimliği, eczacılık, hukuk ve psikoloji bölümlerine yerleşmiştir.  

İstanbul Çapa Fen Lisesi

2020 YKS sonuçlarına göre liseden mezun olarak üniversiteye yerleşen 86 öğrenciden, 37 öğrenci tıp fakültelerine, 5 öğrenci diş hekimliği fakültelerine, 44 öğrenci de iyi üniversitelerin mühendislik ve diğer fakülte bölümlerine yerleşmiştir. 9 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 4 öğrenci Koç Üniversitesine, 2 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) ve 10 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine (İTÜ) yerleşmiştir.

İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi

Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre liseden mezun olan 104 öğrenci çeşitli üniversitelere yerleşmiştir. Bu 104 öğrenciden; 58 tanesi tıp fakültelerine, 3 öğrenci diş hekimliği fakültelerine, 3 öğrenci eczacılık fakültelerine yerleşmiştir. 5 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 2 öğrenci Bilkent İhsan Doğramacı Üniversitesine, 1 öğrenci Koç Üniversitesine, 2 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) ve 9 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine (İTÜ) yerleşmiştir.

 

İstanbul’da En Başarılı Anadolu Liseleri 2022 – 2023

İstanbul’da fen liselerinin yanı sıra başarı noktasında Anadolu Liseleri çok daha fazla ön plandadır. Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre İstanbul’da bulunan birçok Anadolu Lisesi, Fen Liselerine göre daha başarılı mezunlar vermektedir. Yazımız devamında İstanbul’da en iyi Anadolu Liselerini görebilirsiniz.

Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi mezunlarının büyük bölümü üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşmiştir. 2020 üniversite sınavı sonrası lise mezunlarından 3 tanesi Galatasaray Üniversitesine, 20 tanesi Koç Üniversitesine, 14 tanesi Boğaziçi Üniversitesine, 10 tanesi Bahçeşehir Üniversitesine, 5 tanesi Bilkent İhsan Doğramacı Üniversitesine ve 5 tanesi de Amerika ve İtalya gibi ülkelerde bulunan üniversitelere yerleşmiştir.

İstanbul Fatih Erkek Lisesi

İstanbul Fatih Lisesi, 1884 yılında Fatih ilçesinde kurulan köklü liselerden bir tanesidir. Üniversite sınavlarında birçok birinciyi mezun eden lise olarak bilinmektedir. 2020 yılı mezunlarının 29 tanesi tıp fakültesine, 77 tanesi başta Almaya Berlin ve Münih ve İsviçre Zürih kentlerinde bulunan üniversiteler olmak üzere yabancı üniversitelere, 7 tanesi Koç Üniversitesine ve 6 tanesi de Boğaziçi Üniversitesine yerleşmiştir.

Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

İstanbul’daki köklü liselerden bir diğeri de Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi olarak bilinmektedir. 1908 yılında kurulan lise konumu itibariyle de çok özel bir yere sahiptir. Lise mezunlarından 56 öğrenci tıp fakültelerine, 7 öğrenci diş hekimliği fakültelerine ve 11 öğrenci de hukuk fakültelerine yerleşmiştir. Bunun yanı sıra 2020 mezunlarından 24 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 11 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine, 10 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine, 21 öğrenci Koç Üniversitesine ve 16 öğrenci de yabancı ülkelerde bulunan üniversitelere yerleşmiştir.

İstanbul Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

Okuldan mezun olduktan sonra 2020 yılı YKS sonuçlarına göre 33 öğrenci sayısal puan türünde, 22 öğrenci dil puan türünde ve 13 öğrenci de eşit ağırlık puan türünde ilk 3 bin içerisinde yer almayı başarmıştır. Diğer mezunlara ilişkin güncel verilerin henüz paylaşılmaması nedeniyle 2019 YKS sonuçlarına ait verileri paylaşmayı uygun bulduk.

2019 YKS sonuçlarına göre lisenin 137 mezunu üniversiteye yerleşmeyi başarmıştır. Lisenin mezunlarından 50 tanesi tıp fakültesini kazanırken, 14 tanesi diş hekimliği ve eczacılık fakültelerini kazanmıştır. 5 mezun da hukuk fakültesini kazanırken, 43 öğrenci de mühendislik fakültesini kazanmıştır. Mühendislik fakültesini tercih eden lise mezunlarının büyük bölümü, Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ üniversitelerine yerleşmiştir.

 

İstanbul Çağaloğlu Anadolu Lisesi

Okulun 2020 YKS başarı tablosunu yayımlamaması nedeniyle 2019 yılına ait verileri paylaşacağız. 2019 yılında Çağaloğlu Anadolu Lisesi’nden mezun olanlar içerisinde 41 öğrenci tıp fakültelerine, 7 öğrenci diş hekimliği fakültelerine ve 5 öğrenci de hukuk fakültelerine yerleşmiştir. Bunun yanı sıra 2019 mezunlarından 19 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 19 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine, 10 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine, 7 öğrenci Koç Üniversitesine ve 5 öğrenci de Bilkent İhsan Doğramacı Üniversitesine yerleşmiştir.

İstanbul Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi

2020 YKS sonuçlarına göre lise mezunlarından 124 tanesi üniversiteye yerleşmiştir. Bunlar içerisinden 31 tanesi tıp fakültelerine ve 12 tanesi diş hekimliği fakültesine yerleşmiştir. 8 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 19 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine ve 8 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine yerleşmiştir.

İstanbul Haydarpaşa Lisesi

2020 YKS sonuçlarına göre lise mezunlarından 265 tanesi üniversiteye yerleşmiştir. Bunlar içerisinden 52 tanesi tıp fakültelerine ve 11 tanesi diş hekimliği fakültesine yerleşmiştir. 14 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 35 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine, 3 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesine ve 20 öğrenci de Yıldız Teknik Üniversitesine yerleşmiştir.

 

İstanbul’da En Başarılı Anadolu İmam Hatip Liseleri 2020 – 2021

Fen ve Anadolu Liselerinden sonra üniversite yerleştirme sınavlarında en başarılı liseler hiç kuşkusuz Anadolu İmam Hatip Liseleridir. İstanbul’da bulunmakta olan bazı Anadolu İmam Hatip Liselerinin de oldukça iyi düzeyde mezun verdiği bilinmektedir. Yazımız devamında AHL mezunlarının hangi üniversite ve bölümlere yerleştiklerini görebilirsiniz.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

2020 YKS sonuçlarına göre Kartal AHL mezunlarından 39 tanesi tıp fakültesine, 9 tanesi diş hekimliği fakültesine, 32 tanesi mühendislik fakültesine ve 16 tanesi de hukuk fakültesine yerleşmiştir. 26 öğrenci Boğaziçi Üniversitesine, 15 öğrenci İstanbul Teknik Üniversitesine, 8 öğrenci Galatasaray Üniversitesine, 6 öğrenci Koç Üniversitesine ve 4 öğrenci de Sabancı Üniversitesine yerleşmiştir.

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

İstanbul’da bulunan bir diğer başarılı AHL’de Kadıköy’de bulunmaktadır. 2020 YKS sonuçlarını detaylı şekilde göremediğimiz okulda 2020 başarı görseli şu şekilde paylaşılmıştır: 2020 YKS’de ilk 500 içerisinde 4 öğrenci, ilk bin içerisinde 7 öğrenci, ilk on bin içerisinde 38 derece ve ilk yirmi bin içerisinde 51 derece olarak aktarılmıştır.

M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi

2020 YKS sonuçlarını detaylı şekilde göremediğimiz okulda 2020 başarı görseli şu şekilde paylaşılmıştır: 2020 YKS’de ilk bin içerisinde 9 öğrenci, ilk on bin içerisinde 34 derece ve ilk yirmi bin içerisinde 49 derece olarak aktarılmıştır.

İstanbul’da bulunan Fen, Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liseleri içerisinde hangileri daha iyi durumdadır?

Galatasaray Lisesi
İstanbul Fatih Erkek Lisesi
Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İstanbulda en iyi okullara yerleştirme başarısı Kadıköy Anadolu Lisesi olmasına rağmen, bu listede neden yok?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu