kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

SGK Personel Maaşları 2023 Ne Kadar?

Ülkemizde yer alan il ve ilçelerin tamamında on binlerce personeli bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışan personel maaşları 2023 yılında ne kadar olacak? SGK memurları 2023 ocak ayı zammıyla birlikte ne kadar maaş alacak? SGK bünyesinde çalışan memur 2023 yılında ne kadar maaş alacak? SGKda icra memuru, denetmen yardımcısı, denetmen, müfettiş yardımcısı, müfettiş ve diğer personel 2023 yılında ne kadar maaş alacak? İşte detaylar…

A+
A-

Ülkemizde neredeyse her il ve bu illerin ilçelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bulunmaktadır. SGK bünyesinde on binlerce personel çalışmaktadır. Farklı kadro ve pozisyonlarda çalışan SGK personeli, 2023 yılında ne kadar maaş alacaktır?

Sosyal Güvenlik Kurumu son yıllarda memur, denetmen, uzman ve müfettiş istihdamı konusunda en çok personel alan kamu kurumların başında gelmektedir. Kontenjanları açıklanan KPSS 2022/2 bazı kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına merkezi yerleştirme işleminde de en çok atama SGK için yapılacaktır. Genel olarak açılan kontenjanlara İİBF ve SBF mezunlarının istihdam edileceği kurumun memurlarına verdiği maaş merak konusudur. Bu nedenle bizde tercihiniyap ekibi olarak ” SGK Personel Maaşları 2023 Ne Kadar? ” yazısını kaleme almak istedik.

SGK Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı Maaşı 2023

SGK Bünyesinde Çalışan Personeller

Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak il ve ilçede faaliyet göstermektedir. 16 Mayıs 2006 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi üzerine kurulmuştur. Genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlık olarak üç ana organı bulunan kurumun bünyesinde yaklaşık 30.000 personel çalışmaktadır. SGK’nın temel amacı: Sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay, hızlı erişilebilir ve malî açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sisteminin yürütümünü sağlamaktır. Kurum bu amacı yerine getirebilmek için birçok kadro ve ünvanda personel istihdam etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Bu amaç doğrultusunda SGK bünyesinde istihdam edilen bazı kadrolar şunlardır:

SGK Memuru

SGK İcra Memuru

SGK Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni

SGK Avukatı

SGK Denetmen Yardımcısı

SGK Denetmeni

SGK Uzman Yardımcısı

SGK Uzmanı

SGK Müfettiş Yardımcısı

SGK Müfettişi

SGK Başkan Yardımcısı

SGK Başkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Personel Maaşları 2023

Sosyal Güvenlik Kurumu, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi bünyesinde on binlerce personel çalıştıran kamu kurumlarından bir tanesidir. SGK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir kurum olarak çalışmaktadır. Kurum merkez ve taşra teşkilatı olarak faaliyet göstermektedir. SGK bünyesinde çalışanların büyük bölümü taşra kadrosunda bulunmaktadır. Bir çok kadro ve pozisyonda yer alan SGK memurlarının 2023 net maaşları şöyledir:

 • SGK memur maaşı (Lise mezunu 13/3 Derece Kademe): 13.610 TL
 • SGK memur maaşı (Önlisans mezunu 10/2 Derece Kademe): 13.630 TL
 • SGK memur maaşı (Lisans mezunu 9/1 Derece Kademe): 13.634 TL
 • SGK memur vhki maaşı (Lisans mezunu 9/1 Derece Kademe): 13.695 TL
 • SGK memur bilgisayar işletmeni maaşı (Lisans mezunu 9/1 Derece Kademe): 13.618 TL
 • SGK icra memuru maaşı (Lisans mezunu 9/1 Derece Kademe): 13.652 TL
 • SGK denetmen yardımcısı maaşı (Lisans mezunu 9/1 Derece Kademe): 14.982 TL
 • SGK denetmen maaşı (Lisans mezunu 7/1 Derece Kademe): 15.484 TL
 • SGK müfettiş yardımcısı maaşı (Lisans mezunu 9/1 Derece Kademe): 16.055 TL
 • SGK müfettiş maaşı (Lisans mezunu 7/1 Derece Kademe): 16.898 TL
 • SGK uzman yardımcısı maaşı (Lisans mezunu 9/1 Derece Kademe): 16.124 TL
 • SGK uzmanı maaşı (Lisans mezunu 7/1 Derece Kademe): 17.048 TL
 • SGK başkan yardımcısı maaşı (Lisans mezunu 1/3 Derece Kademe): 22.552 TL
 • SGK başkanı maaşı (Lisans mezunu 1/3 Derece Kademe): 23.533 TL

Burada belirtilen maaşlar hesaplanırken 2023 ocak ayında %6 zam yapılacağı düşünülerek hesaplama yapılmıştır.

SGK Uzman Yardımcılığı Maaşı

SGK çalışmak için hangi bölüm okunmalı?

Hukuk, Siyaset Bilimi, İktisat, İşletme, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Bankacılık, Sigortacılık, İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği gibi lisans programlarını bitirmesi şartını aranır.

Yorumlar

 1. Sgk'lı Avatar Sgk'lı dedi ki:

  SGK da artmayan tek şey maaşlar. Hiç bir ek gelir de yok. Memleketten getirdiklerimizi yemesek bildiğin asgari ücretin biraz üstü. Nereden girdim bu kuruma diye düşünüp dururum.

 2. SGK PERSONELİ Avatar SGK PERSONELİ dedi ki:

  Bu maaş turalarını nasıl hesapladını inanın çok merak ediyorum. 18 yıllık SGK memuruyum (vhki kadrosunda görev yapıyorum) 2/1 derece/kademedeyim 13600 alıyorum. Üniversite Mezunu işe başlayan memur kadrsoundaki kişinin maaşı 11270.00 tl. ama prime esas kazancı asgari ücretin altında olduğu için devlet takviye yapıyor.