Gündem

Otoyollarda Hız Sınırı Kaç Km?Otoyollarda Hız Sınırı Kaç Km?Otoyollarda Hız Sınırı Kaç Km?

Otobanda hız sınırıkaç km? Otobanda güncel hız sınırı kaçtır 2023? Otobanlarda hız koridoruuygulaması. Otoban hız aşımı cezası kaç TL? Otoyollarda hız limiti ne kadardır2023? Otobanda hız limitlerine uymamanın cezası 2023. Hız koridoru nedirnerelerde var?

2023 Vinç Operatörü Maaşları Ne Kadar?

Hız sınırı; trafikte seyir halinde yer alan araçların,o güzergâhta ne kadar süratle gidebileceğini belirleyen, yasal olarak çizilmişbir sınırdır. Trafik kuralları oluşturulurken hız sınırı veya hız limiti herbölgenin trafik yoğunluğu, bulunduğu bölgenin koşulları dikkate alınarakbelirlenmektedir. Karayollarının durumuna, kaza sayısına ve bölgedeki trafiğindurumuna göre yıldan yıla hız sınırları artırılıp düşürülebilmektedir.

Ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) karayollarındakihız sınırları tespit işlemini tesis etmekle yetkilendirilmiştir. KGM tarafındanyayınlanan mevzuatlar ile şehir içinde, şehirlerarası oto yollarda ve diğerotoyollarda hız sınırları belirlenmektedir. Bu hız sınırları yolların yapımısırasında dikkate alınmakta, yolda oluşan yıpranmalar, yolların fiziki durumu obölgenin iklim koşulları, arazinin engebe durumu hız sınırı tespitinde dikkatealınmaktadır. Belirlenen hız sınırların üzerindeki hızlarda seyahat etmek trafikkazalarında can ve mal kayıplarını artırdığı gibi kaza sebepleri arasında da sayılmaktadır.Karayolları Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu yönetmeliğe göre otoyollardahız sınırı 2023 otomobiller için 120 Km/saat olarak düzenlenmiştir.Diğer bütün araçlar için otobanda hız sınırı aşağıdaki tabloya detaylıolarak verilmiştir. Bu hızların üzerinde otoyollarda seyahat etmek ciddianlamda kaza oluşmasına sebep vermektedir.

Aracın Türü Otoban Hız Sınırı (km/s)
Otomobiller 120
Minibüsler 100
Otobüslar 100
Kamyonetlar 95
Panelvanlar 110
Kamyonlar 90
Çekiciler 100
Motosikletler (L3) 100
Motosikletler (L4, L5, L7) 80
Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar 70
Özel yük taşıyan araçlar 60
Arızalı bir aracı çeken diğer araçlar 40

Yukarıda belirtilen araçlar haricinde diğer araçlarınise otoyollara diğer adıyla otobanlara girişleri karayolları trafik kanununagöre yasaktır.

 Otoyolda hızsınırını aşmanın cezası nedir?

Otoyollara bekleyen radar sistemi kurulu araçlararacılığı ile otoyolda seyahat eden araçların hızları tam olarak belirlenebilmektedir.Polisler sürekli olarak otoyollarda gezici ya da sabit olarak radar araçları ileçeşitli denetlemeler yapmaktadırlar. Eğer otobanda yönü size dönük sağdabekleyen bir araç görürseniz, sivil dahi olsa, radar tespiti yapıyor olmasıkuvvetle muhtemeldir ve radar uyarı levhası genellikle yoktur. Karayollarıtarafından belirlenen ve ilan edilen hız sınırını aşan sürücüler radar araçlarıtarafında tespit edildikleri zaman haklarında idari para cezasıuygulanmaktadır. Belirlenen azami hız sınırının %10’u kadar ihlaller hata payıolarak kabul edilmekle birlikte yüzde onu aşmayan sürücü hakkında herhangi bircezai işlem uygulanmamaktadır.

Hız koridoruuygulaması nedir, nerelerde var 2023?

Temmuz 2022 itibariyle radar araçlarının haricinde artıkhız koridoru uygulamaları da otoyollarda başlamıştır. Hız koridoru uygulamasışu şekilde işlemektedir: Aracın otoyola giriş gişesinden çıkış yaptığı gişeyekadar geçen süre ile aradaki mesafeye bölünerek ortalama hız bulunmaktadır.Tespit edilen bu ortalama hız, hız sınırlarının üstünde ise araç plakası üzerindenidari para cezası tahakkuk ettirilmektedir. Hız koridoru sistemi ileplakanıza ceza tutanağı düzenlenmesi durumunda adresinize gönderilen cezamakbuzu ile cezanız hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz, internet üzerindenyapılan sorgulamalar geç güncelleme sebebiyle gerçeği yansıtmamaktadır. İkigişe arası ceza sistemi mevcut olan yollar aşağıda verilmiştir. Sisteminzamanla diğer yollara da yayılacağı yetkililerce dile getirilmiştir.

Hız koridoru uygulaması bulunan yollar Uygun süre
İstanbul-Ankara TEM Otoyolu 4 Saat 15 Dakika
İzmir-Aydın Otobanı 1 Saat 11 Dakika
Niğde – Şanlıurfa Otoyolu 5 Saat 21 Dakika
Adana – Mersin Otoyolu 1 Saat 6 Dakika
Adana Şanlıurfa Otoyolu 3 Saat 43 Dakika

Kesilen cezaların miktarları hız sınırını ne kadaraştığınız ile ilgili olarak değişmektedir. 2017 yılı itibariyle hız sınırını%10 ile %30 arasında aşarsanız 206 Türk Lirası ceza kesilmektedir, bu cezanınyanı sıra ehliyet puanınızdan da 10 ceza puanı düşülmektedir. Hız sınırını %30’danfazla bir hız ile ihlal etmeniz durumunda ise 427 Türk Lirası para cezasıkesilmektedir. Hız sınırını bir sene içerisinde %30’dan fazla 5 defa ihlaletmeniz durumunda sürücü belgenize el konulmaktadır. Yasal hız sınırını %30 ileihlal etmeni durumunda ehliyetinizden 15 ceza puanı düşülmektedir.Aşağıda otobanda hız sınırı aşımı cezaları verilmiştir.

İhlal Oranı  Ceza Miktarı %25 İndirim  Ceza Puanı 
%10-%30 arası 206 TL Ceza 154,50 TL 10
%30’dan sonrası  427 TL Ceza 320,25 TL 15

Trafik tabelaları ile trafik hız sınırlarının nizamişekilde gösterilmesi gerekmektedir ayrıca radar konulacak bölgelere görülebilecekşekilde radar uyarıları konulmalıdır. Ülkemizde tuzak radar uygulamalarıolduğu, radar cezalarının para kazanma amacı güttüğü gibi iddialar birçoksiyasetçi ve hukukçu tarafından daha önce dile getirilmiştir. Tuzak radaruygulamaları hakkında verilmiş ve kesinleşmiş Yargıtay kararları da mevcuttur.

Her Sürücüye AynıMiktarda Radar Cezası Adil Mi?

Yukarı da belirttiğimiz üzere radar tespitlerindedüzenlenen para cezaları herkese aynı miktarda düzenlenmektedir. Ancak birsürücü için caydırıcı olan para cezası diğer bir sürücü için değer arzetmemektedir. İskandinav ülkelerinde aracın değerine göre para cezasıuygulanması yöntemine gidilerek cezanın caydırıcılığı sağlanmaya çalışılmıştır.

HGS Kartı Nedir? Nereden Alınır? Ücreti Ne Kadar?

3213 1 f7b8d20d9ae7b58e08b29a038e96a2bd

Her Sürücüye AynıMiktarda Radar Cezası Adil Mi?

birsürücü için caydırıcı olan para cezası diğer bir sürücü için değer arzetmemektedir. İskandinav ülkelerinde aracın değerine göre para cezasıuygulanması yöntemine gidilerek cezanın caydırıcılığı sağlanmaya çalışılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu