Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadar?

Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadar? Belediye Başkanı Özlük Hakları ve Gösterge Rakamları Belediye Başkanı Nasıl Olmalı? Belediye Başkanı Nasıl Olmalı? Belediye Başkanının aylık kazancı ne kadar?

18.01.2021
A+
A-

Ülkemizde hizmet sınıfını yürüten kişilerden biri de belediye başkanıdır. Belediye başkanları hakkında en çok merak edilen konu da aldıkları maaştır. Sizlere bu yazımızda belediye başkanı maaşları ne kadar sorusunu cevapladık.

Türk siyasal hayatında yerel seçimlerin dolayısıyla belediyelerin yeri oldukça önemlidir. Belediyeler sahip oldukları maddi güçle, yetkilerle, vatandaşa doğrudan ulaşma kabiliyetleri ile ülkedeki siyasi havayı direkt olarak etkileyebilir. Bu nedenle belediyelere, belediye başkanlarına büyük önem verilir. Belediye başkanları, belediye başkan adayları ülkedeki en popüler kişiler haline gelir. Buna örnek olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Melih Gökçek, Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanları Recep Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu bu ünlü isimlere örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda başkanların ne kadar maaş aldığı da merak edilmektedir. Peki belediye başkanı maaşları ne kadar?

Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadar?

Belediye başkanlarının ne kadar maaş aldığı merak edilir. Başkanın aile ve çocuk durumu, eğitim durumu, ek tazminatlar, sigorta ve BES kesintisi, belediye bölgesinin nüfusu belirleyicidir. Bu kapsamda 5393 sayılı Belediye Kanunu belediye başkanlarının maaşları ile ilgili bilgileri ortaya koyar. Bu kapsamda belediye maaşları şu şekildedir;

Nüfusu 10 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı maaşları 10 bin TL civarındadır.

Nüfusu 50 bine kadar olan ilçelerde başkanların geliri 11 bin TL civarındadır.

Nüfusu 100 bine kadar olan il ve ilçelerde gelir 13 bin civarındadır.

Nüfusu 500 bine kadar olan il ve ilçeler için belediye başkanı maaşı 18 bin TL civarındadır.

Nüfusu 1 milyona kadar olan il ve ilçelerde başkanlar 21 bin TL civarında aylık alır.

Nüfusu 2 milyona yakın olan bölgelerde başkanlara aylık 24 bin TL civarında ücret verilir.

Nüfusu 2 milyonun üzerindeki yerleşim yerlerinde ise belediye başkanı maaşları 30 bin TL civarındadır.

Belediye Başkanı Özlük Hakları ve Gösterge Rakamları

Seçimle görevinin başına gelen belediye başkanlarının özlük hakları, gösterge rakamları merak edilmektedir. İşte belediyeler kanunu içerisinde yer alan gösterge rakamları;

 • Nüfusu 10 bine kadar olan yerlerde gösterge rakamı 70 bin
 • 10-150 bin arası olan yerlerde 80 bin
 • 50-100 bin arası olan yerlerde 100 bin
 • 100-250 bin arası 115 bin
 • 500-1 milyon arası 155 bin
 • 1-2 milyon arası yerlerde gösterge rakamı 190 bin
 • 2 milyondan fazla olan yerlerde 230 bin

Belediye kanununa göre bölgedeki nüfusa göre geçerli gösterge rakamları ile devlet memurları için kullanılan aylık katsayı çarpılır. Ortaya çıkan miktar aylık brüt ücret olarak belirlenir.

Belediye Başkanı Nasıl Olmalı?

Son yıllarda siyasi tartışmaların merkezinde yer alan belediye başkanları zaman zaman skandallarla da gündeme gelmektedir. Bu durum vatandaşın belediyelere, başkanlara, yöneticilere ve sisteme olan güvenini zedeler. Bu nedenle başta belediye başkanları olmak üzere siyasi yöneticilerin topluma örnek olması gerekir. Peki belediye başkanı nasıl olmalı?

 • Liderlikten kaçmamalı, sorumluluk sahibi olmalı.
 • Halka yakın olmalıdır.
 • Örnek vatandaş olmalı.
 • Vatandaşın, bölgenin, belediyenin, ülkelerin çıkarlarını korumalıdır.
 • Seçim uğruna vatandaşa, bölgeye ihanet etmemeli.
 • Belediyeyi borca sokmamalıdır.
 • Yolsuzluk, ahlaksızlık yapmamalıdır.
 • Geleceği düşünmelidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Gazi dedi ki:

  Bu ülkenin neden kalkınamadığının en güzel fotoğrafları,bunlara milletvekillerini, bakanları ve devlet başkanını da eklerseniz durum vahim! Birde hazineden partilere ödenen rakamları ekleyin 😢