Kamu Haber

Tam Burslu Okumak Nedir? Tam Burslu Nasıl Kazanılır?

Tam Burslu Okumak Nedir? Tam Burslu Nasıl Kazanılır?

İyi bir üniversitede okumak pek çok gencin hayalidir. Eğitim aşamasının zorlu bir çok yolu mevcuttur. Bu yollarda eğitim masrafını kısmak için çoğu kişi burslu okumanın peşinde. Peki burslu okumak nedir, tam burslu nasıl kazanılır, gelin birlikte bakalım…

Türkiye’de ve dünyada en önemli konu eğitimdir. İnsanlar yeni, modern, teknolojinin aktif kullanıldığı dünyaya adapte olmak için kendini iyi eğitmelidir. Her 10-20 yılda bir eğitim trendi değişmektedir. Öğrenciler de değişikliklere en iyi şekilde uyum sağlayıp en iyi liselere ve en iyi üniversitelere girmek için rekabet etmektedir. Türkiye’nin en iyi liseleri ve üniversiteleri özel girişimlerdir. Bu okullarda okumak için ya ücret ödemeniz gerekir ya da burs kazanmanız gerekmektedir. Özellikle de ‘tam burslu’ kavramı öğrencileri yakından ilgilendirir. Liseye ve üniversiteye geçişte öğrenciler özel okullardan tam burs kazanırsa ücret ödemeden okula kayıt olabilir. Bu ayrıca büyük bir başarı gösterildiğinin göstergesidir. Yüzlerce kişinin 20, 30, 40 bin TL ödeyerek girdiği okula sizin tek kuruş ödemeden girmeniz sizin başarınızın göstergesidir. Peki tam burslu okumak nedir? Ne demek? Tam burslu lise ve üniversite nasıl kazanılır? Tam burslu üniversitelerde burs kesilir mi? Hangi masraflar karşılanır?

Yüksek İhtisas Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları

Tam Burslu Okumak Nedir? Ne Demek?

Vakıf üniversitelerinde, özel üniversitelerde ve özel liselerde karşımıza tam burslu okumak kavramı karşımıza çıkmaktadır. Vakıf üniversiteleri ve özel liseler öğrencilerine burs imkanları sağlar. Böylece sporda, sanatta, müzikte, liseye ve üniversiteye geçiş sınavında büyük başarı sağlayan kişiler, istenilen kriterleri sağlayan kişiler burs almaya hak kazanır. Tam burslu okula kayıt olduğunuzda okul ücreti ödemezsiniz. Okulun size özel sunduğu burs desteği, yurt desteği, yemek desteği gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Arkadaşlarını büyük paralar ödeyerek aldığı paralı eğitimi siz ücretsiz alırsınız.

Örneğin Ankara’da Bilkent Üniversitesi en iyi özel üniversitesi olarak gösterilir. Bu üniversitesinin 2019-2020 akademik yılı eğitim ücreti 45 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu okulda Hukuk Fakültesinde burssuz eğitim almak isteyenler, belirli kriterleri sağlarsa yıllık en az 45 bin TL ödeme yapması gerekir. Bu ücret her yıl artabilir. Onlarca kişi 45 bin TL ödeyerek Bilkent’e kaydolur. Kimileri de %25, %50 az da olsa %75 bursla okula kayıt olabilirsiniz. Bu kişiler de ücretin %75’ini, %50’sini ya da %25’ini ödemektedir. Ancak Türkiye’de alanınızda ilk 100’e girme başarısı gösterirseniz Bilkent’te %100 bursla hiçbir ücret ödemeden okula kayıt olabilirsiniz. kamu haber

Tam Burslu Öğrencilerin Hangi Masrafları Karşılanır?

Bu konuya tam olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü her lise ve her üniversite için bu durum farklılık gösterebilir. Örneğin bazı okullar öğrencilerin sadece eğitim masraflarını, okul ücretlerini karşılamaktadır. Ancak bazısı öğrenciye aylık burs verir, yemek bursu sağlar, yurt imkanı sunar. Örneğin ilk 100’e girme başarısı gösteren öğrencileri ikna etmeye çalışan üniversiteler öğrencilerine 2-3 bin TL’ye kadar aylık burs verebilmektedir. Ancak sıralamanız geriye gittikçe faydalandığınız imkanlar da azalacaktır. Ancak ne olursa olsun okula %100 bursla girdiğiniz için pek çok imkandan ücretsiz faydalanacağınızı unutmamalısınız.

Tam Burslu Okurken Burs Kesilir Mi?

Bu sorun cevabı ‘kesinlikle evet’ olacaktır. Öğrencileri bu cevap üzebilir. Ancak gerçek budur. Okullar tam burs verdiği öğrencilerin en başarılı öğrencilerden olmasına devam etmesini ister. En başarılı %5 ya da %10’luk dilimin dışına çıkan öğrencilerin bursları kesilebilir. Öğrencilere 1-2 sene birkaç tane dersi alttan alma hakkı tanınır. Bazı okullar ise sert bir tutum izler. Belirli bir başarıyı gösteremezsiniz bursunuz tamamen ya da kademeli olarak kesilebilir. Bu nedenle maddi imkansızlıklar içindeki öğrencilerin her daim dikkatli olması gerekir. Aksi takdirde burstan ve okuldan olabilirsiniz.

Tam Burslu Olma Şartları Nelerdir?

Tam burslu olma şartları üniversiteye, bölüme, liseye, alana, başarınıza göre değişebilir. Örneğin yalnızca liseye ve üniversiteye geçişte aldığınız başarılı sonuçlara göre tam burslu olabilirsiniz. Bazen de okullarınızda müthiş başarılı olup okulda eğitime devam ederken burs oranınızı arttırabilirsiniz. Bazen de yaptığınız spor, müzik, yetenek vb. başarılarınızla okul yönetiminden tam burs alabilirsiniz. Fakat ne olursa olsun sınavlardan, eğitimde başarılı olmanız istenir.

Tam Burslu Üniversitelerde Burs Kesilir Mi?

Tam burslu üniversitelerde burs kesilir. %25, %50, %75 veya %100 burslu okula kaydolan kişilerin burslarını kısmi veya tamamen kaybettiğine çok rastlanır. Çünkü burs verilirken öğrencilerin devamsızlık sınırına, başarı durumuna, disiplin kurallarına dikkat etmesi istenir. Bunlara dikkat etmeyen ve özrü veya mazereti olmayan öğrencilerin bursu kesilir.

Tam Burslu Öğrencilere Para Veriliyor Mu? Burs Veriliyor Mu?

Üniversitelerde bu konuda politikalar uygulanabilir. Bazı üniversiteler öğrencilerine yalnızca eğitim bursu verirken bazı okullar ek olarak aylık burs da bağlayabilir. İlk 100’e, ilk 1000’e giren öğrencilere 2-3 bin TL’ye kadar burs teklif edilebilir. Böylece okullar başarılı öğrencileri okullarına kazandırmaya çalışır. Ancak sıralaması nispeten öğrencilere teklif edilen burs miktarı düşebilir ya da hiç teklif edilmez.

Tam Burslu Okumak, Tam Burslu Öğrenci Olmak Mantıklı Mı?

Tam burslu okumak özellikle iyi vakıf üniversiteleri söz konusu olunca çok mantıklıdır. Burada okula ve bölüme de bakmak gerekir. Örneğin söz konusu üniversite Koç, Sabancı, Bilkent gibi uluslararası standart üzerinde üniversiteler ise tam burslu okumak müthiş bir fikirdir. Ancak yeni kurulan, kampüsü, kültürü olmayan, akademik kadrosu yetersiz üniversitelerde sırf tam burslu okumak için okumak iyi bir fikir olmayabilir. Ama iyi bir üniversitede tam burslu okumak müthiş mantıklıdır. Öbür türlü 5-6 senede 150-200 bin TL eğitim masrafı vermek gibi bir seçenek de bulunur. Onun yerine ücretsiz okumak ekonomik olarak tercih sebebidir.

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Bursları

Tam Burslu öğrenciler harç öder mi?

1-Program süresi içinde olan ve katkı payı/öğrenim ücreti muafiyeti içeren “burslu” öğrenciler katkı payı/öğrenim ücretinden muaftır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Burs, belli birtakım öğrencilerin başarısıyla kazandığı belli miktar, okul sürdükçe süren bedava para hakkıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu