kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Evde Bakım Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

​​​​​​​Evde bakım teknikeri maaşları ne kadar olacak, evde hasta bakım teknikerliğinin görevleri nelerdir, evde bakım teknikeri nasıl olunur, evde bakım teknikeri nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör evde bakım teknikeri maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Evde bakım teknikeri maaşları ne kadar sorusu birçoğumuzun aklına takılan sorulardan biridir. Bu mesleğin şartlarını ve koşullarını sizlere daha iyi bir fikir oluşturması açısında bu yazımızda derledik.

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise evde bakım teknikeri maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

Evde Bakım Teknikeri Nedir? Ne İş Yapar?

EVDE BAKIM TEKNİKERLİĞİ NEDİR? EVDE HASTA BAKIM TEKNİKERİNİN GÖREVLERİ

Evde bakım teknikeri sağlık alanında çalışan diğer teknikerler gibi uzmanların belirlediği alanda destek personeli olarak çalışan, verilen işlerin takibini yapan ve bu tip görevlerde yer alan bir teknikerliktir.

Evde hasta bakım teknikeri olarak da adlandırılan mesleği daha iyi anlamak için görevlerini incelemek yerinde olacaktır:

Hastaları;

a) Fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden bakım gereksinimlerini değerlendirmek. Günlük yaşam aktivitelerinin korunmasını, sürdürülmesini ve en üst düzeyde kullanmasını desteklemek.

b) Diyetisyen tarafından önerilen beslenme programına uygun olarak beslemek, kilo takibi yapmak ve değişiklikleri sağlık ekibi üyeleri ile değerlendirmek.

c) Yaşam alanını kaza riski ve güvenlik yönünden değerlendirmek, gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak.

ç) Sağlık ekibi tarafından planlanan tıbbi bakımı takip etmek, tıbbi bakımın uygulanmasına yönelik problem tespit etmesi halinde sağlık meslek mensubuna durumu iletmek.

d) Ağız ve diş bakımı gibi günlük kişisel bakıma yardımcı olmak. Yatağa bağımlı olma, hastalık veya engellilik nedenli bağımlılık durumlarında kişisel bakım ve temizlik uygulamalarını yerine getirmek.

e) Sağlık hizmetlerine ulaşmasına yardımcı olmak, gerektiğinde refakat etmek.

f) Bakım veren aile üyelerini desteklemek.

g) İstismardan korumak, aileyi ve gerekli durumlarda ilgili kurumları bu konuda bilgilendirmek.

ğ) Sosyal aktivitelere yönlendirmek ve katılımı desteklemek.

EVDE BAKIM TEKNİKERİ NASIL OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların tekniker olabilmesi için 2 yıllık bir önlisans programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her 2 yıllık önlisans programı ile istenilen her teknikerlik yapılamamaktadır. Evde bakım teknikeri olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Evde Hasta Bakımı

EVDE BAKIM TEKNİKERİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? EVDE BAKIM TEKNİKERİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Evde bakım teknikerinin çalışma şartları kolaydır diyemeyiz. Bir hastanın hele ki yaşlı veya bakıma muhtaç bir hastanın bakımı ile uğraşmak gerçekten zorlayıcı bir iştir.

Evde bakım teknikerleri hem hastanede hem de evlerde bakım yapabilmektedir ve bu da çalışma ortamlarının durumdan duruma değişiklik gösterebildiğine işarettir. Bunun dışında genellikle hasta ile iletişim halindedir. Hastanın yakınları ile de sık sık iletişim kurmaktadırlar.

Çalışma şartlarının daha zor veya kolay olması ilgilenilen hastanın ihtiyaç duyduğu bakıma göre değişiklik gösterebilmektedir. Çalışma şartlarının yorucu, yıpratıcı ve zorlayıcı olduğunun altını çizmekte fayda var.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat evde bakım teknikerliğinde bu rakam minimum olarak görülmelidir. Acil durumlarda nöbete çağırılma, ek mesaiye kalma, rutin nöbetler vs. nedeni ile 40 saati fazlasıyla geçen çalışma saatlerine sahip olunabilmektedir.

EVDE BAKIM TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADAR?

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknikerlerin ocak ayında aldıkları zamdan sonra maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak evde bakım teknikerleri de bu zamdan sonra 9-11 bin TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

 

ÖZEL SEKTÖR  EVDE BAKIM TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası evde bakım teknikeri maaşlarının özel sektörde  ortalama olarak 8-9 bin TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler daha fazla maaş verebilmektedir.

Sağlık bakım Teknisyeni ne oluyor?

Hasta bakım teknikeri evlerde ve işletmelerde hasta ve yaşlıların ihtiyaçlarını gideren personeldir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.