Kamu Haber

TIP Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir 2023

TIP kazanmak için kaç net gerekir 2023? 2023 yılında LYS’de kaç net yaparsam tıp kazanırım? YGS geride kaldığına göre, tıp fakültesini kazanabilmek için LYS’de kaç net yapmak gerekir? Tıp kazanmak için hangi bölümden kaçar net yapmalıyım? Tıp kazanmak için netlerim 2023 yılı için nasıl olmalıdır? 2023 yılında Tıp kazanmak için kaç bine girmek gerekir? Kaç nete tıp fakültesini kazanabilirim? Kaç bine kadar tıp fakültesini kazanma şansım vardır? LYS için hangi bölümleri çözersem tıp fakültesini tercih edebilirim? Konu ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulabileceğiniz yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz…

TIP Fakültesinde Okumayı İstemek

Tıp fakültesi’nde okumayı istemek bir tercih değildir, kişilerin bilinçli olarak yaptıkları bir seçimdir. Yüksek puan aldım, sıralama olarak tıp fakültesine girebiliyorum gibi düşüncelerden hareketle Tıp Fakültesi’ni tercih etmeK doğru değildir. Herhangi bir üniversitenin tıp fakültesinde okumak: Kaliteli bir gelecek, standartları yüksek bir hayat ve toplumsal saygınlık kazandırması açısından okumayı cazip hale getiren unsurlar olarak ön plana çıksa da biz www. tercihiniyap .net olarak tıp fakültesinde okumanın tercih olmasından öte, bilinçli olarak seçim sonucu okunması gereken bir bölüm olduğunu düşünüyoruz. Tıp fakültesi’nde okumak isteyen bir bireyin farkında olması gereken en önemli şey: İnsanlara sağlıklı bir yaşamın devamını sağlayan çok değerli ellere sahip olduğunun bilincidir.

Eşyaların Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları (Eşyaların GTİP Kodları)

İnsanların dünya hayatında varolan diğer şeylerden keyif alabilmeleri için, yaşamlarını sağlıklı sürdürmeleri olmazsa olmazdır. Sağlıklı yaşamın anahtarı da, doktorların bilgi, beceri ve tecrübelerini yansıtan marifetli ellerinde gizlidir.  Bu anlamda tıp fakültesi mezunları, ölüm ile yaşam arasında yer alan ince çizginin belirleyicisi olma rolünü üstlenmektedir.  Bütün bu nedenlerden dolayı, tıp fakültesi sadece statü, yüksek maaş ve daha komformist bir yaşam için tercih edilebilecek bir alan değildir. Tıp tercihi yapacak olanların, insan hayatını daha uzun süre sağlıklı kılmak için ne yapabilirim? Sorusuna cevap vererek bilinçli seçim sonucu bu fakülteye girmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

TIP Fakültesi Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Bilindiği üzere ÖSYS bir puan değil, sıralama sınavıdır. Bu sınavda kaçıncı olduğu tercihleri hem etkilemekte, hem de belirlemektedir. Her ne kadar, kişilerin üniversitede okumak istedikleri bölüm tercihlerinin puan ve sıralama odaklı olmaması gerektiğini vurgulasakta, sistemin kendi kuralı gereği tercihler sıralama/puan odaklı gerçekleşmektedir. Bu nedenle, ÖSYS sonuçlarına göre, şu sıralama içerisinde yer alanlar ancak tıp fakültesini kazanabilmektedir ifadesi ülkemiz açısından yanlış olmayacaktır. Biz de tercihiniyap olarak tıp fakültesini kazandıracak netleri açıklamadan önce ilgili puan türü sıralamasında kaçıncı olmanız gerektiğini belirteceğiz. Daha sonra bazı üniversitelerin bu taban puanları üzerinden analizimizi belirteceğiz.

2023 Yerleştirme Sonuçları Tıp Fakültesi Taban Puanları (Bazı Devlet Üniversiteleri)

Bazı devlet üniversitelerinin tıp fakültesi taban puanlarına baktığımız da üniversiteler arası puan aralığının oldukça geniş olduğunu görüyoruz. 460 ile 520 arasında değişen taban puanlarda, üniversitenin tıp alanında yapmış olduğu çalışmalar, üniversitenin vermiş olduğu eğitim kalitesi, üniversitenin akademik kadro kalitesi ve üniversitenin uluslararası alanda tanınır olup olmaması gibi etkenler ön plana çıkmaktadır. Bu puan aralığında olan öğrencilerin MF-3 puan türü sıralamasına göre ilk 16.000 içerisinde yer almaları gerekmektedir. Hacettepe için ilk 1.250 kişi arasında ve diğer büyük devlet üniversiteleri için de ilk 5.000 kişi arasında yer almak gerekmektedir.

Tıp Kazandıran Anadolu İmam Hatip Liseleri Hangileridir? En Başarılı AHL’ler Nelerdir?

  • Akdeniz Üniversitesi Taban Puanı: 491.790
  • Adıyaman Üniversitesi Taban Puanı: 461.677
  • Ankara Üniversitesi Taban Puanı: 506.912
  • Dicle Üniversitesi Taban Puanı: 467.633
  • Dokuz Eylül Üniversitesi Taban Puanı: 495.317
  • Ege Üniversitesi Taban Puanı: 501.306
  • Hacettepe Üniversitesi Taban Puanı: 521.889
  • Cerrahpaşa Üniversitesi Taban Puanı: 514.981
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi Taban Puanı: 469.899
  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi Taban Puanı: 461.295

2023 Yılında Bu Puanları Alabilmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

İyi bir tıp fakültesine girebilmek için, Sosyal Bilimler testi de dahil olmak üzere bütün alanlardan çok iyi netler çıkarmak gerekmektedir. Özellikle, sınavda bazı öğrenciler tarafından sınav süresinin yetersiz kalması nedeniyle boş bırakılması düşünülen sosyal bilimler alanından minimum 20 net ve üzeri yapmak gerekmektedir. Bir de MF-3 puan türünü ağırlık olarak en fazla etkileyen alan olan Fizik-Kimya ve Biyoloji kısmının çok iyi yapılması gerekmektedir. Bu üç dersin yüzdesel olarak ağırlığı, YGS’de yer alan bütün derslerden daha fazladır. Üç dersin toplam yüzdesel ağırlığının MF-3 puan türüne etkisi %42 olarak belirlenmiştir. YGS’de yer alan bütün derslerin etkisi ise %40’tır.

MF-3 Puanında 470 Alabilmek İçin, Ortaöğetim Başarı Puanı 55 Olan Bir Öğrenci: YGS için 35 Türkçe, 30 Fen, 38 Matematik ve 20 Sosyal Bilgiler neti yaptığında; LYS için 65 Matematik-Geometri ve 65 Fizik-Kimya- Biyoloji neti yapması bu puanı almasını sağlayacaktır.

MF-3 Puanında 500 Alabilmek İçin, Ortaöğetim Başarı Puanı 55 Olan Bir Öğrenci: YGS için35 Türkçe, 34 Fen, 36 Matematik ve 24 Sosyal Bilgiler neti yaptığında; LYS için 70 Matematik-Geometri ve 75 Fizik-Kimya- Biyoloji neti yapması bu puanı almasını sağlayacaktır.

Hedefi Hacettepe Tıp Olan ve Ortaöğetim Başarı Puanı 55 Olan Bir Öğrenci: Bir Öğrenci: YGS için 35 Türkçe, 37 Fen, 38 Matematik ve 30 Sosyal Bilgiler neti yaptığında; LYS için 72 Matematik-Geometri ve 77 Fizik-Kimya- Biyoloji neti yapması gerekecektir.

YGS’de Sosyal Bilgiler Neti Olmayan ve Ortaöğetim Başarı Puanı 55 Olan Bir Öğrenci:  YGS için 35 Türkçe, 37 Fen, 38 Matematik neti yaptığında; LYS için 65 Matematik-Geometri ve 68 Fizik-Kimya- Biyoloji neti yapması durumunda 463 puan alabilmektedir.

LYS için 82 net Fizik-Kimya- Biyoloji Neti Olan ve Ortaöğetim Başarı Puanı 55 Olan Bir Öğrenci: YGS için 32 Türkçe, 38 Fen, 32 Matematik neti yaptığında; LYS’de de 60 Matematik-Geometri neti yaptığında, Sosyal Bilgiler kısmından hiç net yapmasa dahi 480 üstünde bir puan alabilecektir.

Tıp fakültesi kaç yıl sürer?

Tıp Bölümünün eğitiminden bahsedecek olursak, Türkiye’deki her tıp fakültesinde olduğu gibi eğitim süresi 6 yıldır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu