kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Mali Müşavir Maaşları 2023 Ne Kadar?

Mali Müşavir Maaşları 2023 Ne Kadar? Mali Müşavir Nedir? Ne Demek? Kimdir? Mali Müşavir Ne İş Yapar? Mali Müşavir Nasıl Olunur? Mali Müşavir ücretleri, kazançları 2023 Ne Kadar? Yeminli Mali Müşavir Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Dünyadaki en önemli mesleklerden biri de mali müşavirlik mesleğidir. Gerçek ve tüzel kişilerin ya da kurumların hesap bilgilerinin düzenlenmesi, analizi, varlık ve borç girişi ile sermaye hesabı gibi önemli işlemleri yapar. Yolda kafamızı nereye çevirsek avukat tabelaları ile mali müşavir tabelaları görebiliriz. Bu meslekte tıpkı avukatlık mesleği gibi oldukça yaygındır. Ancak tam olarak mali müşavirlerin ne iş yaptığı, ne kadar para kazandığı bilinmez. Bu nedenle sık sık “Mali Müşavir Maaşları 2023 Ne Kadar?” sorusu sorulur. İşte milyonların sorduğu soruların cevabı…

Mali Müşavir Kimdir? Mali Müşavir Ne İş Yapar?

Mali Müşavir Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Muhasebe alanı ile yakından ilişkili olan mali müşavirlik mesleği oldukça önemlidir. İşletme, iktisat, maliye vb. gibi İİBF içindeki bölümlerden mezun olan öğrenciler mali müşavir olabilir. Mali müşavirlik üst düzey bir muhasebecilik pozisyonudur. Müşavir kelimesi Arapça bir sözcüktür. Danışman anlamına gelir. Mali müşavir de mali, ekonomik danışmanlık yapan kişiye denir.

Mali Müşavir Ne İş Yapar?

 • Güncel mevzuata göre vergi planlaması yapıp buna yönelik hizmet verir.
 • Vergi iadelerini hazırlar.
 • Muhasebe defteri tutar.
 • Bordro yönetimi yapar. Gelir-gider dengesini inceler.
 • Mali tutarsızlıkları bulur, kontrol eder ve düzeltir.
 • Rapor, bütçe, iş planı ve finansal tabloları derleyerek sunum hazırlar.
 • Hesap planlarını analiz eder. İş planlarını inceler.
 • Finansal güvenliğin korunması için çalışır.
 • Mali kayıtların yasalara uygun şekilde tutulmasını sağlar.
 • Gizli kalması gereken finansal bilgileri korur.
 • Müşteri ilişkilerini iyi yönetir ve güven kazanır.

Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapabilmek için adaylarda eğitim şartı aranır. Üniversitelerde İİBF bünyesindeki bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Peki nedir bu bölümler? Öğrenciler iktisat, muhasebe, işletme, hukuk, kamu yönetimi, siyasal bilimler, maliye, bankacılık bölümlerinden en az lisans seviyesinde yani 4 yıllık okullardan mezun olmalıdır. Başka bir seçenek de bu bölümlerden yüksek lisans yapmak gerekmektedir.

Eğitim şartını karşılamak yetmez. Adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır. Kamu haklarını elinde tutan, memuriyetten ihraç edilmemiş adaylar 3 yıl stajyer olarak mali müşavirlik yapmalıdır. Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını başarıyla geçen adaylar mali müşavirlik ruhsatını da almalıdır.

Mali Müşavir Maaşları 2023 Ne Kadar?

Mali müşavir maaşları 2023 yılında ortalama 18-42 bin TL civarındadır. Ancak çevresi geniş olmayan, işleri yeterince iyi olmayan kişilerin ayda 20-30 bin TL aralığında kazandığı da görülmektedir. Bu noktada ne kadar çok defter tutarsanız, ne kadar çok hizmet verirseniz, ne kadar çok müşteri bulursanız o kadar çok para kazanabilirsiniz. Öyle ki alanında başarılı isimlerin aylık kazançları 40 bin TL ile 50 bin TL arasında değişebilir.

Yeminli Mali Müşavir Maaşları 2023 Ne Kadar?

10 yıl mali müşavir olarak görev yapıp deneyim kazanan isimler yeminli mali müşavir olmak için sınava girerler. Sınavda başarılı olanlar yeminli mali müşavir unvanının sahibi olur. Bu isimler danışmanlık hizmeti yapabilir, vergi danışmanlık şirketlerinde çalışabilir, finansal denetim şirketlerinde çalışabilir. Yeminli mali müşavir maaşları ve kazançları, mali müşavir maaşlarından çok daha fazladır. Ortalama seviyede iş yapan mali müşavir 34-35 bin TL ücret kazanırken, aynı seviyede hizmet sunan yeminli mali müşavir 45-50 bin TL arasında para kazanabilir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Kaç yılda mali müşavir olunur?

 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan kişiler, 3 yıllık muhasebe stajının yanı sıra meslek sınavını da başarmış olmak zorundadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.