Kamu Haber

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır? Trafikten Men Cezası Sorgulama

Trafik kazaları, ölümler, yaralanmalar, maddi kayıplar… Türkiye’de her gün yüzlerce trafik kazası meydana gelmektedir. Her yıl binlerce kişi trafikte hayatını kaybetmektedir. On binlerce kişi de yaralanmaktadır. Üstelik maddi kayıplarda olağanüstü seviyede yaşanmaktadır. İçişleri Bakanlığı can ve mal kaybını önlemek için trafik kurallarının uygulanmasına ve denetlenmesine ağırlık veriyor. Kurallara aykırı davranan sürücülere ve araçlara ceza uygulanıyor. Özellikle de ‘trafikten men cezası’ sürücüleri korkutuyor. Günümüzde binlerce kişi trafikten men cezası almış bulunuyor. Pek çok kişi de bu cezanın nasıl kaldırılacağını merak ediyor. Peki trafikten men cezası nasıl kaldırılır?

Trafikten Men Cezası Nedir? Neden ve Ne Zaman Verilir?

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır?

Trafikten men cezası en ağır cezalardan biridir. Bu cezayı alan sürücülere idari para cezası da uygulanmaktadır. Araca ilişkin belgelere ve araca el konulabilmektedir. Bu nedenle sürücüler zor zamanlar yaşamaktadır. Pek çok kişi de bu cezanın nasıl kaldırılacağını araştırmaktadır.

Trafikten men edilen araç, otomobil, motosiklet tekrar trafiğe dönebilir. Ancak bunun için önce trafikten men edilmesiyle sonuçlanan nedenlerin ortadan kalkması gerekir. Yani usulsüzlük, kural dışılık giderilmelidir. Her şey kuralına uygun olmalıdır. Ayrıca trafikten men cezasıyla birlikte yenilen cezalar ödenmelidir. Araç otoparka çekildiyse bunun bedeli de ödenmelidir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra trafik tescil şubelerine giderek aracınızın tekrar trafiğe dönmesi için başvuru yapabilirsiniz. Eğer kuralına uygun hareket ettiyseniz bu ceza kaldırılabilir ve aracınız trafiğe dönebilir. kamu haber

Trafikten Men Cezası Sorgulama

Özellikle araç alım-satımı söz konusuyken herkes diken üstündedir. Alıcı temiz ve cezasız bir araç almak ister. Satıcı ise kısa sürede işlemin gerçekleşmesini diler. Ancak dijitalleşmenin artmasıyla artık tüm sorgulamalar kolaylıkla yapılabiliyor. İnsanlar araçların hangi cezaları yediğini, kaza yapıp yapmadığını öğrenebiliyor. Örneğin trafikten men cezası yiyen bir araç kısa sürede öğrenilebilir.

Geçmişte bir aracın trafikten men edilip edilmediği T.C. kimlik numarası ve plaka bilgisi ile kısa sürede öğrenilebiliyordu. Ancak bu durumun gizlilik ilkelerine aykırı olduğuna karar verildi. Trafikten men cezası sorgulama işlemi yetkisi noterliklere verildi. Yani bir aracın men cezası olup olmadığını noterlere giderek öğrenebilirsiniz. 

Trafik Tescil Belgesi Seri No Nedir? Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Men nasıl öğrenilir?

trafikten men işleminin olup olmadığı emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şubesinden de öğrenilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu