kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

2018 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Eleme Sınavı Açıklandı! ÖSYM Skandalı Devam Ediyor!

12 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı TEKRAR sınavının sonuçları 28 Ağustos 2018 tarihi itibariyle açıklandı. Açıklanan sonuçlar daha evvel skandal bir hâl alan bu sınav sürecine bir skandal halkası daha ekledi. Detaylar haberimizde;

A+
A-

Sayıştay Başkanlığı 2018 yılı için 45 kişilik Denetçi Yardımcı Adayı almak üzere ilana çıktı. İlana göre toplamda üç aşamada alım gerçekleştirilecek ve ilk aşama olan Eleme Sınavı 26 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecekti. Ancak 26 Mayıs 2018 tarihinde elektronik olarak gerçekleştirilmesi planlanan sınavda çıkan ve çözülemeyen bir dizi teknik aksaklık nedeniyle Ankara Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi’nde sınavı ileri bir tarihe ertelemek zorunda kalan ÖSYM; bu skandalın ardından skandal uygulamalar ile adayları zor duruma sokmaya devam etti. Gündem

İlk Sınavda Neler Oldu?

26 Mayıs 2018 tarihinde Ankara Öveçler, İstanbul ve İzmir merkezlerinde sınav tamamlanırken, sınavı yarım kalan Ankara Esenboğa adayları o gün için yaptıkları hiçbir harcama tazmin edilmeksizin evlerine gönderilirken, kısa süre sonra gelen açıklama ile ÖSYM sınavın tekrar edileceğini ancak ilk aşamada sınavını tamamlamış olan diğer üç sınav merkezindeki adayların seçimlik hakka sahip olduğunu duyurdu. Buna göre sınavını tamamlayan adaylara sınavda sorulan sorular açılarak, bu soruların yanıtlarına göre ilk sınavlarının geçerli olması hakkı ya da bu sınav geçersiz sayılarak yeni sınava girme hakkı tanındı.

Bu skandal karar üzerine iki sınavdan tek liste çıkması gibi tamamen haksız ve adaletsiz bir tablo ortaya çıkmasına sebep olan ÖSYM bu süreç içerisinde de sınavı tamamlanamamış olan adaylara dair herhangi bir tazmin duyurusu yapmadı. Hem bu şekilde maddi ve manevi mağdur edilen hem de yeniden yapılacak sınavda iki sınavdaki rakipleriyle birden yarışmak zorunda bırakılan adaylar bu hengame içerisinde adeta dayatma ile 12 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilecek sınav sürecine iteklendi.

12 Ağustos 2018 tarihinde kağıt ortamında gerçekleştirilen sınavın neticeleri 28 Ağustos 2018 tarihi itibariyle açıklandı ve skandalın bir başka yüzü ortaya çıkmaya başladı.

Sonuçlarda Ciddi Tutarsızlıklar Var!

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla çok sayıda adayın aktif olarak bulunduğu FORUM sayfamızda iki sınavdan da ayrı ayrı neticeler elde eden adayların sonuçları mukayese edildiğinde, çok ciddi dalgalanmalar göze çarptı. Örneğin iki farklı sınavda aralarında sadece 2 Genel Kültür – Genel Yetenek neti farkı olan iki adayın birisi ilk 10 içerisinde yer alırken bir diğeri 50’li sıralarda kendisine yer bulabildi. Bu durumun ortaya çıkardığı tablo neticesinde iki sınavın kendi içerisinde değerlendirildiği, sapmaların kendi içerisinde etkisini gösterdiği ancak bu etkilere rağmen tek bir sıralama yapıldığı görünümü ortaya çıktı.

İki Ayrı Sınavdan Tek Sıralama Yapılamaz!

Birbirinden farklı koşullara sahip ve farklı soruların sorulduğu iki ayrı sınavdan tek bir KLASİK sınava katılım listesi çıkarılması her iki sınava katılan adaylar için de ciddi bir haksızlık ortaya koymaktadır. Sınav günü ve diğer sabit ve değişken koşulların birbirinden tamamen farklı olacağını dâhi öngöremeyerek böyle bir uygulama yapan ÖSYM’nin milyonları ilgilendiren sınavları ne şartlar altında sevk ve idare edebileceği tüm adayların aklında ciddi bir soru işaretidir. Bu kadar basit bir kaideyi dâhi düşünmeyerek binlerce adayı mağdur eden ÖSYM’nin en kısa sürede bu sınavın iptalini sağlaması ve adaletli, yeni bir sınavı, becerebildiği sınav yöntemleri ile yeniden tesis etmesi gerekmektedir. Aksi halde bu çifte standardın gerek ÖSYM nezdinde gerekse sınavın asıl sahibi olan ve Türkiye’nin en saygın kurumlarının başında gelen Sayıştay Başkanlığı nezdinde güven duygusunu ciddi şekilde örseleyecek bir hâl almasına müsade edilmeden sonraki aşamalara geçilmeyip, sınavın herkes için eşit koşullarda yenilenmesi verilebilecek en hayırlı karardır.

Bu Sınavlara Giren Adayların Masrafları Tazmin Edilmeli!

Sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir kurumu olan ÖSYM’nin bu sınavın iptali ile eşitlik ve adaleti sağlaması akabinde de bu sınavlara girmiş olan adayların, yol, konaklama gibi masraflarını tazmin etmesi gerekmektedir.

28 bin civarında başvuru almış olan 2018 Kaymakamlık sınavından dâhi elde edeceği gelir 5 Milyon Türk Lirasını aşacak olan ÖSYM’nin bu tazmini gerçekleştirmesi, bunca kazancının içerisinde emek veren adaylara ve bu adayların vicdanına borcudur.

Adaylar Neler Yapabilir?

Bu süreçte mağdur olan tüm adaylar ile sürecin içinde emeği ile ders çalışan ve bu haksızlığın bugün değilse bile bir gün muhatabı olmaya da aday olanların Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurması, CİMER yolu ile bu skandalı dillendirmesi gerekmektedir. Buna ek olarak sınavda taraf olan ve haksızlığın direkt muhatabı olan adayların dava açarak sürecin bir an evvel durdurulması adına adım atması herkes için hayırlı olacaktır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.