kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2019 Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu Alım İlanı

28 Aralık 2018 tarihinde Dışişleri Bakanlığı tarafından toplam 50 adayın istihdamı için Aday Meslek Memurluğu ilanı yayımlandı. Bu ilana göre 2019 yılında tamamlanacak olan alım sürecinde alım aşamaları neler olacak? Yazılı sınav var mı? Sınav usûlü nasıl? İlana dair tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İlan ile Alakalı Genel Bilgiler;

Meslek Memurluğu; Dış politika oluşumu ve icrası görevini yerine getiren ve ülke dışında ülkeyi temsil eden diplomatik kariyer meslektir.

Bu alım ile birlikte en fazla 50 meslek memuru ataması yapılacaktır. Sınav aşamalarını geçen adayların atamaları 7 ilâ 9. derece kadrolara gerçekleştirilecektir.

Aday Meslek Memurluğu Sınavına Başvuru

Aday meslek memurluğu sınavına başvurular 3 Ocak 2019 tarihinde başlayacak 22 Ocak 2019 tarihinde sona erecektir.

Aday Meslek Memurluğu Sınavı Başvuru Koşulları

Aday meslek memurluğu sınavına başvuracak adayların 1 Ocak 1984 ve daha geç tarihte doğmuş olmaları gerekmektedir. Yani otuz beş yaşını doldurmamış olmalıdırlar.

Adayların;

-Hukuk Fakültesi,

-Uluslararası İlişkiler Bölümü
-Siyaset Bilimi Bölümü
-Kamu Yönetimi Bölümü
-İktisat Bölümü
-İşletme Bölümü
-Maliye Bölümü
-Finans Bölümü
-Tarih Bölümü
-Sosyoloji Bölümü
-Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü
-Psikoloji Bölümü mezunu adayların yanı sıra bu bölümlerin derslerinden en az yüzde seksenine sahip diğer bölümlerden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

Ayrıca sosyal bilimler alanı ya da mühendislik fakültesi mezunu olan adaylardan; Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, İktisat veya Hukuk alanlarının birisinden yüksek lisans yapmış olmaları gerekmektedir.

Sınava başvuruda bulunmak isteyen adayların, son açılan aday meslek memurluğu sınavına başvuruda bulunarak sınava hak kazandığı halde girmemiş olması durumunun bulunmaması gerekmektedir.

Adayların Yabancı Dil puanları ile gerçekleştirecekleri başvuru neticesinde yapılan sıralama neticesinde, alım yapılacak kadro sayısının 20 katı kadar aday arasında yer almaları gerekmektedir.

Aday Meslek Memurluğu sınavına başvuru için puan koşulları ile kadro sayıları ve alım yapılacak alanlar aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Alım Kategorisi

Alım Yapılacak Dil Alanı

YDS Koşulu

Kadro Sayısı

Sınava Girecek Aday Sayısı

1

İngilizce

85 puan

30 kişi

600 kişi

2

Almanca / Fransızca

85 puan

10 kişi

200 kişi

3

Arapça

85 puan

5 kişi

100 kişi

4

Rusça

85 puan

5 kişi

100 kişi

TOPLAM

50 kişi

1000 kişi

Adaylar başvuruda 2017 yılı, 2018 yılı veya 2019 yılı Yabancı Dil Sınavı YDS puanlarını kullanabileceklerdir.

Aday Meslek Memurluğu Sınavı

Aday meslek memurluğu alımının ilk aşaması olan Yazılı sınav aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır;

İngilizce dili alanından başvuru yapmış adaylar yalnızca bu dilden sınava tabi tutulacak iken, diğer dillerden sınava giren adaylar ayrıca İngilizce dilinde; Kompozisyon ve Türkçeden İngilizceye çeviri kısımlarından sınava tabi tutulacaklardır.

Adayların yazılı sınavda başarılı olabilmek için bu dört kısmın her birisinden en az 70 puan almaları, İngilizce dışından başvuran ve İngilizce alanından katılacakları oturumlar bulunan adayların bu oturumlardan da en az 60 puan almaları gerekmektedir.

Bu şekilde başarılı sayılan adaylardan, sınava İngilizce alanından girmiş olanların ikinci veya üçüncü bir yabancı dilden almış olduğu en az 80 YDS puanının bu puanı aşan kısmı için, yazılı sınavdaki aritmetik ortalamalarına ekleme yapılacaktır. Sınava başka bir alandan başvurmuş olan adaylar içinse İngilizce YDS veya varsa üçüncü bir dil puanı için yapılacak ekleme 70 YDS puanını aşan kısım için olacaktır.

Aday Meslek Memurluğu Sözlü Mülakatı

Sözlü mülakat Bakanlıkça gerçekleştirilecek ve en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak mesleğe girmeye hak kazanacaktır. Eğer bir alandaki kadro tamamlanamış olursa, diğer alanların başarılı olmuş ancak asil listeye girememiş yedek adaylarından tamamlama yapılarak toplam kadro sayısı doldurulabilecektir.

İlanın tam metni için TIKLAYINIZ

2019 Aday Meslek Memurluğu Alım Sürecini FORUM Başlığından takip etmek için Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.