kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KYK Yurt Yönetim Memuru Maaşı ve Nöbet Ücreti 2023’da Ne Kadar Oldu?

KYK Yurt Yönetim personeli ilanının 2023 yılında da geleceğini bekliyoruz. 2023 yılı içinde 700 ile 1.000 arasında personel alımı olacaktır. Bizde bu yazımızda Yurt Yönetim memuru nasıl çalışır? KYK yurt yönetim memuru maaşı 2023 te ne kadar oldu? KYK yurt yönetim memuru nöbet ücreti yeni yılla birlikte ne kadar oldu? Yurt yönetim memuru nöbeti nasıl belirlenmektedir? KYK Yurt Yönetim Memurunun tayin durumu nasıldır? Sorularına cevap vermek istiyoruz.

A+
A-

Kredi ve Yurtlar Kurumuna geçtiğimiz sene 756 sözleşmeli yurt yönetim personeli alınmıştır. KYK resmi web sitesinde yayımlanan ilan metnine göre 2016 KPSSP3 puan türünden alım yapılan Yurt Yönetim Memurluğu mesleği için her il’e yapılacak olan atama sayısının dört katı mülakat sınavına katılmıştır. 2022 yılında tamamlanan bu atamadan sonra 2023 yılında da 2022 kpssp3 puanı ile KYK’ya personel alımı yapılacaktır. Bizim yurt yönetim memurluğu kadrosuna yapılacak atama sayısı için beklentimiz 700 ile 1.000 kişi arasındadır. Peki, Yurt Yönetim Memuru kimdir, nasıl çalışır, 2023 yılında maaşı ne kadardır, nöbet ücreti 2023’da ne kadar olmuştur? Bunları hep birlikte konuşalım istiyoruz.

KYK Öğrenim Kredisi Evlenince Silinir Mi? Evlilik Affı Söz Konusu Mu?

Yurt Yönetim Memuru Nasıl Çalışır? Görevleri Nelerdir?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak çalışan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü üniversitelerin çevresinde öğrencilerin barınma ihtiyacının karşılanması için kurulmuş bir teşkilattır. Bu teşkilatta yer alan görevli personellerden en önemlisi Yurt Yönetim Memurlarıdır. Yurt yönetim memurlarının görevleri şunlardır: Öğrenci mevcut durumunu sistem üzerinden takip ve kontrol ederek izinsiz şekilde yurda giriş yapmayanlar hakkında gerekli işlemleri yapmak, öğrencilerin izin işlemlerini yerine getirmek, yurt genelinde disiplini sağlamak ve disipline aykırı davranışların önlenmesini sağlamak, yurt öğrencilerinin sosyal, kültürel, sportif ve eğitsel aktivitelerine yardımcı olmak,  yetkisi dahilinde öğrencilerin talep ve müracatlarını karşılamak, öğrenci katları, odaları ve ortak kullanım alanlarını kontrol etmek ve kurum mevzuatında belirtilen diğer görevleri yerine getirmek.

Yurt müdürlüklerinde 24 saat esasına göre hizmet verilmektedir. Yurt Yönetim Personeli Genel Müdürlükçe belirlenen görevleri yürütmek durumundadır, personelin çalışma saatlerini ise ilgili mevzuat çerçevesinde görev yapılan il müdürlükleri belirlemektedir. Yurt yönetim memurları normal çalışmanın yanı sıra nöbet usulüne göre çalışmaktadır. Bayram ve hafta sonları da nöbet sırası gelen kişi nöbet süresi boyunca görevinin başında bulunmak zorundadır.

Yurt Yönetim Memuru Maaşı 2023’de Ne Kadardır?

Memur maaşlarına yapılan 2023 zammı ile birlikte Yurt Yönetim Memurlarının maaşları da zamlanmıştır. Bilindiği üzere, 2023 yılında devlet memurlarının maaş zam oranı %10,70 olarak belirlenmiştir. ” KYK Yurt Yönetim Memurlarının 2023 yılı için maaşları 9.085 TL ” olarak belirlenmiştir. KYK Yurt Yönetim memurları maaşlarının yanı sıra nöbet parası da almaktadır, nöbet parası en fazla 90 saat üzerinden verilmektedir. 1 Ocak 2023 Bütçe Kanununda fazla çalışma ücreti saat başına 2,13 TL olarak belirlenmiştir. 4. dönem toplu sözleşme kararına göre KYK personeli saat başı bu rakamın üç katı yani  6,39 TL nöbet ücreti almaktadır. 90 saatlik nöbet ücretinin karşılığı brüt 575,10 TL iken net olarak 484,46 TL olarak hesaplanmaktadır. Son olarak KYK Yurt Yönetim Personellerinin kalacak yeri ve yemekleri, ilgili yurt yönetimi tarafından karşılanmaktadır.

KYK İnternet Şifresi Alma ve Değiştirme

Yurt Yönetim Memuru Nöbet Ücretleri 2023

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinde “Normal mesai saatleri dışında verilen hizmet” başlıklı 36 ncı maddesine göre “(1) Yurtlarda, Genel Müdürlükçe belirlenecek usul ve esaslara göre özel ve gece hizmetleri verilir. Bu hizmeti yürütmek üzere gerekli personel bulundurulur. Özel ve gece hizmeti, hizmetin devamıdır.” hükmüne yer verilmiş ve bu hükme dayanılarak Özel ve Gece Hizmetleri Talimatı düzenlenmiştir. Talimatta özel hizmetin normal günlerde mesai bitiminden 24.00’e kadar (17:00-24:00), hafta sonu ve diğer resmi tatil günlerinde mesai başlangıcından 24.00’e kadar (08:00-24:00), yarım çalışılan günlerde ise 13.00-24.00 saatleri arasında yürütülen hizmetler olduğu düzenlenmiştir. Özel ve gece hizmetlerine katılan yurt yönetim memuru nöbet ücretleri 2023 yılı için şu şekilde belirlenmiştir:

  • KYK Yurt Yönetim Memuru 50 saatlik nöbetin net ücreti 269,14 TL
  • KYK Yurt Yönetim Memuru 60 saatlik nöbetin net ücreti 322,97 TL
  • KYK Yurt Yönetim Memuru 70 saatlik nöbetin ücreti 376,80 TL
  • KYK Yurt Yönetim Memuru 80 saatlik nöbetin net ücreti 430,63 TL
  • KYK Yurt Yönetim Memuru 90 saatlik nöbetin net ücreti 484,46 TL

KYK Yurt Yönetim Memuru Tayin Hakkı

KYK Yurt Yönetim memurları bir sene sonunda becayiş yapma hakkını elde edebilirken, üç sene sonunda da tayin isteme hakkına sahip olurlar. Yurt yönetim memurlarının eşleri özel sektörde sigortalı olarak çalışsalar dahi, eşlerinin bulunduğu il’e tayin hakkı verilmediği bilinmektedir.

Yurt Yönetim Memuru kaç saat çalışır?

90 saat genel olarak her ilde verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.