kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2019 KPSS A ve Öğretmenlik Başvuruları Başladı! Başvurular Ne Zaman Bitiyor?

2019 KPSS A ve Öğretmenlik Başvuruları Başladı! Başvurular Ne Zaman Bitiyor? KPSS A ve ÖABT sınav tarihleri 2019 ne zaman? KPSS ve ÖABT başvuru ücretleri 2019 ne kadar? KPSS A ve ÖABT nedir?

A+
A-

Türkiye’de her 10 kişiden 9’u devlet memuru olmak istemektedir. Aileler küçük yaştan itibaren çocuklarını devlet memuru olmaları için yönlendirmektedir. Bu nedenle pek çok kişinin hayali farklı unvan ve kadrolarda olsa bile kamu personeli olma yönündedir. Bu doğrultuda büyüyenlerin büyük çoğunluğu kariyer mesleklerinden birini icra etmeyi ve memur olmayı veya öğretmen olmayı hedeflemektedir. İşte tam da bu noktada karşımıza Kamu Personeli Seçme Sınavı çıkmaktadır. Pek çok kişi “KPSS nedir?” sorusunu sormaktadır. KPSS devlet memuru adaylarının girmek zorunda olduğu ve ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. Peki 2019 KPSS A ve ÖABT ne zaman? KPSS A ve Öğretmenlik başvuruları başladı mı? KPSS A ve ÖABT başvuruları ne zaman bitiyor? KPSS A ve ÖABT nedir? Kamu Haber

osym kpss

KPSS A ve ÖABT Başvuru Tarihleri 2019

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu (KPSS A) ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) için başvuru kılavuzu yayımlandı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren KPSS için geri sayım sürerken pek çok kişi başvuru tarihleriyle ilgili araştırma yapmaya başladı.  ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan osym.gov.tr adresi üzerinden yapılan açıklama ile 2019 yılında yapılacak KPSS A ve ÖABT için başvuruların başladığı açıklandı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu, ÖABT başvuruları 3 Mayıs 2019 tarihinde saat 15.00 itibariyle resmen başladı. Adaylar başvurularını 15 Mayıs 2019 tarihinde saat 23.59’a kadar yapabilecek. Adaylar girecekleri sınava ilişkin başvuru ücretini ise en geç 16 Mayıs 2019 tarihinde yatırabilecek.

Sınavlara ilişkin geç başvuru tarihi 2019 28 Mayıs 2019 tarihi olarak belirlendi. Başvuru tarihlerini kaçıran adaylar 28 Mayıs tarihinde hem başvurularını yapabilecek hem de başvuru ücretlerini yatırabilecek.

KPSS A ve ÖABT Sınav Tarihleri 2019

2019 yılında düzenelenecek Kamu Personeli Seçme Sınavına girecek adayların başvuru sürecine ve sınava ilişkin bilgi almak istemesi durumunda osym.gov.tr adresine girmeleri ve başvuru kılavuzunu kontrol etmeleri gerekmektedir. Başvuru kılavuzunda sınav tarihleri ve başvuru tarihleriyle ilgili her türlü bilgi verilmektedir. Peki KPSS 2019 ne zaman? KPSS A ve ÖABT 2019 yılında ne zaman düzenlenecek?

GY-GK ve Eğitim Bilimleri 14 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

1. Oturum (Kamu Yönetimi, ÇEKO, Uluslararası İlişkiler) ve KPSS A 2. Oturum (Maliye, İktisat, Hukuk) 20 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

3. Oturum (Muhasebe, İşletme, İstatistik) 21 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

NOT: Sınava girecek adayların tamamının 14 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek sabah oturumuna girmeleri gerekmektedir.

osym kpss ogretmen

KPSS ve ÖABT Başvuru Ücreti 2019

Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi başvuruları başladı. Adayların sınavlara girebilmeleri için hem başvuru yapmaları hem de başvuru ücretini yatırmaları gerekmektedir. Peki 2019 KPSS ve ÖABT başvuru ücreti en kadar?

2018’de Kamu Personeli Seçme Sınavında her bir oturum için adaylar 60 TL başvuru ücreti ödemekteydi. ÖABT için de 60 TL ücret söz konusuydu.  Alan Bilgisi oturumuna da 40 TL ödenmişti. 2019 yılında KPSS ve ÖABT başvuru ücretlerine ÖSYM tarafından yüzde 25 zam yapıldı. 2019 yılında GK-GY oturumu için 75 TL, Eğtiim bilimleri için 75 TL, ÖABT için 75 TL ödenecek. Alan Bilgisi oturumu için 50 TL ödenmesi gerekecek.  Ayrıca ÖABT’ye giren ve GK-GY ve Eğtiim Bilimlerine giren bir öğretmen adayının cebinden 225 TL para çıkacak.

KPSS A Grubu Nedir?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden, Hukuk Fakültelerinden mezun olan adayların girebileceği KPSS A ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. “KPSS A Nedir?” sorusu her yıl binlerce kez sorulmaktadır. Bu sınavlar ile Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Müsteşarlık Kadroları, Uzman kadrolar, Uzman Yardımcısı kadroları, genel müdürlükler, üst düzey kariyer memurluklarına girilebilmektedir. Ayrıca bu süreçte sınav sonrasında ilgili kurum ve kuruluşun sözlü sınav ve yazılı sınav yaptığı da bilinmektedir.

ÖABT Nedir?

ÖABT, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin kısaltılmış halidir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olmak isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır. Öğretmen olmak isteyen her kişinin Eğtiim Bilimleri ve ÖABT’ye girmesi zorunludur.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

osym sik sorulan sorular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.