Görevden Ayrılan Memura Ödenen Tazminat Ücreti 2020 Ne Kadar?

Görevden Ayrılan Memura Ödenen Tazminat Ücreti 2020 Ne Kadar? Görevden Ayrılanlara Ödenen Tazminat Var Mı? Nedir? Görevden Ayrılma Tazminatı Ne Kadar? Görevden Ayrılma Tazminatı Kimlere Ödenir?

A+
A-

Devlet memurlarıyla ilgili hemen hemen her konu ilgi çekmektedir. Memurların maaşları, aldıkları tazminatlar, ücret, sosyal hakları sık sık sorulara konu olur. Özellikle de memurların görevden ayrıldıklarında tazminat alıp almadıkları, bu tazminatın ne kadar olduğu merak edilmektedir. Bu kapsamda sorulan sorulara cevap verebilmek için günlerce araştırma yaptık. İşte görevden ayrılan memura ödenen tazminat miktarı 2020…

Görevden Ayrılanlara Ödenen Tazminat Var Mı? Nedir?

Çalıştıkları kamu kurumlarıyla ilişiği kesilecek şekilde görevlerinden ayrılan kamu personellerine bazı durumlarda tazminat ödenmektedir. Bu tazminat emeklilik tazminatı ve ayrılma tazminatı olarak da bilinmektedir. Görevden ayrılma tazminatı, emekli olan, toptan ödeme alan, sözleşmesi fesih edilen, görevlerine son verilen veya çalışma süresini dolduran memurlara ödenir. Ayrıca bu tazminatı alacak çalışanların hayatını kaybetmesi durumda bu tazminat kanuni mirasçılarına ödenmektedir.

<div></div>

Görevden Ayrılma Tazminatı Ne Kadar?

Tazminat miktarı, ödemeden yararlanacak olan tüm çalışanlar için aynıdır. Üstelik gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımıyla hesaplanmaktadır. Ayrıca ödenen tazminat miktarı her kamu personeline ödendiği dönemde değişmemektedir. Tazminatın miktarı 13.558 gösterge rakamının görevden ayrıldığınız tarihte geçerli olan aylık katsayısıyla çarpılırak bulunur. Brüt tutardan yalnızca binde 759 oranda damga vergisi kesintisi yapılır.

1 Ocak 2020’den 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olacak dönemde görevden ayrılacak, emekli olacak kamu personeline bir kere olmak üzere net 1.965 TL tazminat ödenir. Görevden ayrılma tazminatı 2019’un ikinci yarısında 1.863 Türk Lirasıydı. Yani 102 TL’lik bir artış yaşandı.

<div></div>

Görevden Ayrılma Tazminatı Kimlere Ödenir?

Bu tazminattan kimlerin faydalanacağı merak konusudur. Çünkü her memur böyle bir tazminatı duyunca kendisinin alıp alamayacağını araştırmaktadır. Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve 399 sayılı KHK’ya tabi olan kamu çalışanları ile kamu işçileri bu tazminattan faydalanabilir. İşte faydalanacak memurlar;

<div></div>

Emekliye ayrılanlara ödenir. (kendi isteği ile veya re’sen)

-Kendilerine toptan ödeme yapılarak kurumlarıyla ilişikleri kesilenlere ödenir.

-Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlayıp da görevine son verilenlere ödenir. (ceza ile son verme hali hariç)

-Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olup da kendi kusurları olmaksızın sözleşmeleri feshedilenler veya hizmet süreleri sona erenlere ödenir.

-Terhis olan yedek subaylara ödenir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.