kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2019 TYT Hakkında Değerlendirme

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı hafta sonunda iki aşamalı olarak Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi sınavlarıyla tamamlandı. Biz de sizler için sınav atmosferini soluyarak, sınav sorularını yerinde görmek amacıyla 2019 YKS'ye katılım gösterdik. Sınav sonrasında da Tercihiniyap TV YouTube kanalımız üzerinden canlı yayın yaparak bütün soru ve cevapları sizlere aktarmaya çalıştık. Şimdi de bu yazımızda 2019 TYT sınavı hakkında değerlendirme yapmak istiyoruz.

YKS
A+
A-

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 15 ve 16 Haziran tarihlerinde yapılan Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi sınavlarıyla tamamlandı. TYT sınavı 15 Haziran 2019 Cumartesi günü sat 10:15’te başlayarak, 12:30’da tamamlanırken; AYT sınavı da 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 10:15’te başlayarak, 13:15’te tamamlandı. Adaylar, TYT sınavında 120 soru ve AYT sınavında da 160 soru çözdü. AYT sınavında, adayların yapacakları tercih işlemine göre 80 soru çözmeleri de yeterli oldu. Alan dışında bir tercih işlemi yapmayacağını düşünen çoğu aday, AYT sınavında 80 soruyu çözmekle yetindi. Her yıl olduğu gibi 2019 yılında gerçekleşen bu sınavlarda da adayların büyük bölümü soruları çözmekte zorlandı. Bu durum, Tercihiniyap TV YouTube kanalımızda sınav sorularını çözerken, adaylar tarafından bizlere merak edilen bazı soruların yöneltilmesine sebep oldu. Bir çok aday: TYT sınavı zor muydu, AYT soruları ne kadar zordu, üniversite taban puanları düşer mi veya yükselir mi? Şeklinde sorular yöneltti. Biz de arkadaşlarımızın merakını gidermek adına 2019 TYT sınavı hakkında genel bir değerlendirme yazısı kaleme almak istedik.

2019 TYT Soruları Zor Muydu, Kolay Mıydı?

2019 Temel Yeterlilik Testi (TYT) sorularını değerlendirirken kategorilere ayırmak gerekiyor. Bu kategoriler: Temel Matematik soruları, Türkçe soruları ve Sosyal Bilimler – Fen Bilimleri soruları şeklinde. Bazı arkadaşlarımız Sosyal Bilimler ve Fen Bilimler testlerinin neden bir kategori olduğunu merak edebililer, hemen söyleyelim. Arkadaşlar, TYT sınavında temel matematik ve Türkçe testleri sınava katılan bütün adayları ilgilendirirken, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri sırasıyla sözel ve sayısal puan türünden yüksek puan almayı hedefleyen adayları etkilemektedir. Bu durumlar birlikte soru sayısı ve puanları etkileme açısından da temel matematik ve Türkçe alanlarını ayrı kategoride değerlendirmek gerekir.

2019 TYT sınavında Türkçe soruları zor soru tiplerinden oluşturulmuştur. Türkçe sorularında paragrafların uzun olmasının yanı sıra, çeldirici şıkların varlığı, cümlelerde kapalı anlama gelecek ifadelerin kullanılması ve sözcüklerin yaygın şekilde kullanılan sözcüklerden seçilmemesi gibi unsurlar seçilmiştir. Bütün bunlar adayların soruları çözmekte ciddi zaman kaybı yaşamalarına sebep olmuştur. Sınav sonunda adayların büyük bölümünün Türkçe sorularını yetiştirememekten yakındıklarını işittiğimizi belirtelim. 2019 TYT Türkçe sorularının, 2018 TYT Türkçe sorularına göre daha zor sorular olduğunu da söyleyelim. Bu nedenle, denemelerde yapmış olduğunuz Türkçe netlerinizin 3 ile 5 net arasında düşmesi moralinizi bozmamalı arkadaşlar. Türkçe sorularının standart sapması yüksek olacağından, yapmış olduğunuz her bir netin getirisi daha yüksek olacak ve bu durum yapamadığınız 3, 5 Türkçe sorunun puan olarak telafi edilmesini sağlayacaktır.

2019 TYT sınavında matematik sorularının büyük bölümü zor soru tiplerinden oluştuğunu belirtelim. Sınavda muhakeme etme gücüne ciddi ağırlık veren ÖSYM, matematik sorularında bu yöntemi çoğu soruda kullanmıştır. Dört işlem üzerinden hızlıca yapılan matematik sorusu yok denilecek kadar azdır. ÖSYM, matematik sorularında yöntem değiştirdiğini 2018 YKS sorularında da 2019 MSÜ sorularında da bizlere göstermişti. Bu duruma 2019 TYT sınavında da devam etmiştir. Ciddi zaman kaybına neden matematik soruları, 2018 TYT matematik sorularından biraz daha ağırdı. Sınava ilk kez hazırlanan adaylar, yeni sınav sistemine çözmüş oldukları denemelerle hazırlanmış olsalar da matematik soruları, denemelerde sorulanlardan daha zor gelmiştir. Bu nedenle 2019 TYT sınavında, denemelerde yapılan netlerden 2 ile 3 net daha düşük yapan adaylar, morallerini çok fazla bozmamalıdır. Matematik sorularına ait standart sapma da yüksek olacaktır.

2019 TYT sınavının en kolay soruları, sosyal bilimler konularından sorulmuştur. Fen bilimleri konuları içerisinde sorulan sorularda görece kolay gelmiştir. Her iki bölümden de oldukça yüksek netler yapılmıştır. Özellikle, sosyal bilimler kısmında yer alan sorular diğer bölümlere nazaran kolay tutulmuştur. Bu bölümlerden deneme sınavlarında 11, 12 doğru yapabilen adaylar, doğru sayılarını 3, 4 tane arttırmıştır. Sınav öncesinde adaylar, din kültürü ve felsefe konularından çok çekinseler de bu bölüme ait sorular beklenmedik kadar kolay soru tiplerinden oluşmuştur. 2018 TYT sınavında en yüksek standart sapma puanı sosyal bilimler bölümünde iken, bu sene en düşük standart sapma puanı sosyal bilimlerde olacaktır. Fen bilimleri bölümünde de bu kadar kolay sorulmamış olsa da, geçtiğimiz yıllara göre kolay sorular sorulmuştur. Özellikle fizik ve kimya sorularının yarıdan fazlası çok kısa sürede çözülebilen sorulardan oluşmuştur.

2019 TYT Puanları Düşer Mi? Yükselir Mi?

Yukarıda belirtiğimiz durumlar birlikte değerlendirildiğinde, sınavın temel matematik ve Türkçe sorularının geçtiğimizin yılın sorularına göre daha zor sorulmuş olması, bu sene geçtiğimiz yılla aynı netleri yapan adayların daha yüksek puan almalarını sağlayacaktır. 2019 TYT puanlarınızı hesapladığınız robotlarda çıkan puanlara 5 ile 8 puan daha eklemenizi öneririz. Özellikle matematik veya Türkçe neti fazla olan arkadaşlarımızın standart sapma nedeniyle daha yüksek puan alacaklarını da ifade etmek isteriz. Bu durum, 2019 üniversite yerleştirme taban puanlarında puanların yükseleceğini göstermektedir. Bölümlere göre taban puanların kaç puan yükseleceğini daha detaylı şekilde başka yazılarımızda açıklamaya çalışacağız.

Tercih süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için YouTube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz. Tercihiniyap TV kanalına abone olmak için Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.