kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

AYT Türk Dili ve Edebiyatı Konuları 2019 (Edebiyat)

2019 alan yeterlilik testi türk dili ve edebiyatı konuları nelerdir, AYT edebiyat konuları 2019 nelerden oluşmaktadır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

2019 alan yeterlilik testi türk dili ve edebiyatı konuları nelerdir, AYT edebiyat konuları 2019 nelerden oluşmaktadır, YKS içindeki AYT türk dili ve edebiyatı soruları hangi puan türlerinde kullanılmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT’den kimler sorumludur,YKS kaç sorudan oluşmaktadır ve AYT’ler içindeki edebiyat sorusu kaçtır gibi sorunların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık. Bu soruların cevapları ve AYT türk dili ve edebiyatı konuları listemiz için yazımızı inceleyebilirsiniz.

YükseköğretimKurumları Sınavı (YKS) ÖSYM tarafından düzenlenen bir üniversiteye giriş sınavıdır. Alan Yeterlilik Testi (AYT) bu sınavın ikinci oturumunu kapsamaktadır. AYT’lere 4 yıl ve daha fazla öğrenim süresi olan yükseköğrenim kurumlarının bölümlerine yerleşmeyi hedefleyen herkes girebilir. AYT’den bu bölümlere yerleşmeyi düşünen herkes sorumludur fakat doğrudan sorumlu olunan AYT, girmeyi planlanan bölümün istediği puan türü ile ilişkilidir. YKS

AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KONULARI 2019

YKS isimli sınav TYT ve AYT isimli iki oturumdan oluşmaktadır. TYT 120 soruyu AYT ise 160 soruyu kapsamaktadır. Fakat adaylar özellikle AYT’deki 160 soruyu çözmek zorunda değillerdir. Dil sınavı dışındaki AYT’ler üzerinden üç puan türü ortaya çıkmaktadır. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak adlandırılan bu puan türleri adayların girmeyi planladığı bölüme göre kullanılmaktadır. Bu yüzden de adaylar girecekleri bölüm için istenen puan türünü etkileyen AYT içindeki testlerden sorumludur.

AYT kısmında edebiyat soruları bir test grubunda çıkmaktadır. Bu 40 soruluk türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler kısmıdır. Bahsedilen bu gruptaki 40 sorunun 25 tanesini türk dili ve edebiyatı oluşturmaktadır. Türk dili ve edebiyatı soruları eşit ağırlık ve sözel puan türlerine etki etmektedir.

YKS’nin AYT kısmında çıkan türk dili ve edebiyatı soruları için aslında aşağıdaki listedeki konular çıkıyor diyebiliriz. Ama içlerinde geçişkenlik göz önünde bulundurulduğunda TYT türkçe konularının da AYT kısmındaki türk dili ve edebiyatında az da olsa çıktığını söylemek yanlış olmaz. TYT türkçe konularına da göz atmak isterseniz TIKLAYINIZ

AYT türk dili ve edebiyatı konuları 2019 listesi aşağıdaki gibidir. Liste yayımlandığı tarihteki en güncel halindedir, değişiklik yapılması halinde yeni bir liste halinde güncellenecektir.

Diğer Edebiyat Konuları

·        Söz Sanatları/Edebi Sanatlar

·        Şiirler ve Şiir Bilgisi

·        Türkiye Dışında Gelişen Türk Edebiyatı

·        Edebiyatımızda İlkler

·        Dünya Edebiyatı

·        Batı Edebiyatı

·        Edebiyat Akımları

·        Bilmeceler

·        Tekerlemeler

·        Maniler

·        Ninniler

·        Kitap özetleri

·        100 Temel Eser

İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı

Sözlü Edebiyat

Yazılı Edebiyat  

İslamiyetin Kabulünden Sonraki Türk Edebiyatı  

·        Divan Edebiyatı

·        Halk Edebiyatı

·        Anonim Türk Halk Edebiyatı

·        Dini-Tasavvufi Türk Halk Edebiyatı

·        Âşık Tarzı Türk Halk Edebiyatı

Batı Etkisindeki Türk Edebiyatı

·        Tanzimat Edebiyatı

·        Servet-i Fünun (Edebiyatı Cedide) Edebiyatı

·        Fecr-i Ati Edebiyatı

·        Milli Edebiyat

·        Beş Hececiler

·        Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı

·        Yedi Meşaleciler

·        Garipçiler (Birinci Yeniciler)

·        İkinci Yeniciler

·        Toplumcu Gerçekçiler

·        Maviciler

·        Hisarcılar

Türk dili ve edebiyatı ve diğer AYT konuları, bu derslerin soruları, üniversite bölümleri ve tercihleri, atamalar, ÖSYM sınavları ve bunlar gibi konularda takıldıklarınızı ve merak ettiklerinizi BURAYA TIKLAYARAK forum sayfamızda sorabilirsiniz.

*Yukarıdaki bilgiler ve edebiyat konuları listesi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurulu(YÖK) ve sınav hazırlık kaynaklarından derlenmiştir. Yapılacak değişikliklerde dikkate alınması gereken resmi kurumlar bunlardır bu yüzden zaman zaman bu kurumların internet sitelerini incelemeniz faydalı olacaktır.

Yorumlar

  1. sozelcimurat Avatar sozelcimurat dedi ki:

    Edebiyat konuları içinde, ya da test içinde demek daha doğru olur, türkçe soruları da çıkıyor mu acaba? Sadece edebiyat soruları mı var yoksa?