kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İnternet Editörü Maaşı 2023 Ne Kadar?

Dünyada şu anda gelişmekte olan internet sektöründe farklı pozisyonlarda binlerce personel çalışmaktadır. Özellikle de haberciliğin internete kaymasıyla internet editörü mesleği oldukça popülerleşmiştir. Peki internet editörü maaşı 2023 ne kadar? 2023 İnternet Editörü maaşı ne kadar?

A+
A-

Tarihin başından beri insanlığın gelişimi sürüyor. Her yıl, her ay, her hafta, her gün hatta her dakika yeni bir gelişmeye gebe. Önce ateş, sonra yazı, şimdiyse internet hayatlarımızı değiştirdi. İnternetin bulunması ve yaygınlaşmasıyla birlikte insanlık tarihi de geri dönüşü olmayan bir yola girdi. İnternet insanlığın her aşamasını tamamen değiştirdi. Bu değişim mesleklere de yansıdı. İnternetin yaygınlaşmasıyla pek çok meslek tarihe karışırken pek çok meslek de ortaya çıkmış oldu. İnternetin en çok etkilediği sektörlerden biri de tartışmasız medya sektörü. Yazılı basın internet ile birlikte radikal bir değişime uğradı. Matbaalar ardı ardına kapanmaya başladı. Gazeteler internete taşındı. Habercilik tamamen değişti.İşte o değişime dair akla ilk gelen meslek ise tartışmasız internet editörlüğü mesleğidir. Dünyada milyonlarca kişi internet editörü olarak çalışmaktadır.

İnternet ve Ağ Teknolojileri 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İnternet Editörü Nedir?
İnternet Editörü mesleğinin tanımı oldukça kapsamlıdır. İnternet editörü ajans, alandaki muhabirden, internetteki binlerce veriden kısacası haberin kaynağından gelen haberlerin takibini yapar. Haber yazımızı, haber seçimi, habere değer verme, haberin ve sürecin planlamasını yapar. Gazetelerde nasıl çarpıcı başlıklar atılıyorsa internete uygun başlıklar vardır. İnternet Editörü arama motorlarına, internete, sosyal medyaya uygun başlık ve haber yazımı yapar. İnternet sitesinin veya internet gazetesinin sayfa düzenine uygun çalışır. Haberin resmini,fotoğraflarını çeker, düzenler ve yerleştirir. Haberin içeriği olarak yazı, fotoğraflar ve vidoları düzenler, oluşturur, seçer. Haber içeriğine bağlantılar ekleyerek referanslar verir. Haberin takibini yapar ve son halini verir. En çok aranan haberleri yazmak ve arama motorlarında bu haberleri en üst sıralara taşımaya çalışır.

İnternet Editörü Ne İş Yapar?

İnternet Editörü olarak çalışan kişinin pek çok işi vardır. Yukarıda biraz anlatmaya çalıştık. Ancak daha profesyonel olarak ifade edilmesi gerekiyor. İnternet Editörü öncelikle bilgisayar ve internete hakim olmalıdır. Bilgisayar donanımlarını ve uygulamalarını iyi kullanmalıdır. İnternetin ve arama motorlarının çalışma prensiplerine hakim olmalıdır. Haber okuyucusu ve sosyal medya kullanıcısının eğilimlerini bilmelidir. Haber yazmayı, mesleği bilmelidir.

İnternet Editörü medyayı tanımalı ve medya organlarını takip etmelidir. Bu şekilde gündeme hakim olur ve gerektiğinde gündem oluşturabilir. Bir günde hatta bir saatte binlerce haber İnternet Editörünün önüne düşmektedir. İnternet Editörü bu haberler içerisinde ilgili kurumun yayın anlayışı, okuyucu kitlesine gibi etkenlere bağlı olarak doğru haberleri seçebilmeli ve bu haberleri doğru şekilde verebilmelidir.

İnternet Editörü hem haberi doğru kategoriye sokabilmelidir hem de internet sitesinin kategorilerine hakim olmalıdır. Sadece kategori değil haberi nerede sunacağını da bilmelidir. Açık olmak gerekirse hangi haberin manşet, hangi haberin sürmanşet, hangi haberin düz haber olduğunu ayırt edebilmelidir.

İnternet Editörü haberin içerik olarak yeterliliğini takip etmelidir. Buna bağlı olarak farklı kaynaklardan haberin takibini yapmalıdır. Ayrıca medya etiğine uygun hareket etmelidir. Bunları yaparken yayıncılık diline de dikkat etmelidir.

İnternet Editörü haber atlamamalıdır. Mümkünse haber atlatmalıdır. Tüm haberlerin son durumunu analiz etmeli ve takip etmelidir. İnternet Editörünün tek işi haber yazımı değildir. Haberlere yapılan okuyucu yorumlarından da sorumludur.

İnternet Editörü hem site haritasına hem de sosyal medya hesaplarına hakim olmalıdır. Ve haberlerin değerine ulaşabilmesi için çaba göstermelidir. İnternet Editörü SEO gibi arama motorlarıyla direk bağlantılı olan konularda bilgi sahibi olmalıdır.

İnternet Editörü Maaşı 2023 Ne Kadar?

Türkiye’de ve dünyada binlerce internet sitesi bulunmaktadır. Ayrıca pek çok kişi blog sayfası ve kendi internet sitesini açmaktadır. İnternet Editörleri internet sitesinde faaliyet gösteren her sitede çalışabilir. Sınırsız bir iş kapasitesi olan internet sektörü ülkemizde hala gelişmektedir. Ancak büyük bir hızla büyüdüğünü belirtmek gerek. Peki internet editörü maaşı 2023 ne kadar? İnternet editörü olarak çalışanlar 2023 yılında ne kadar maaş alıyor?

İnternet Editörü maaşı 2023 ne kadar? İşte bu sorunun belli bir yanıtı yoktur. Her site personellerine farklı bir politika ile ücret ödeyebilmektedir. Örnek vermek gerekirse bazı siteler internet editörü olarak çalışan personellerine yaptıkları iş başına yani yazdıkları içerik başına para ödemektedir. Bazı internet siteleri ise personellerin başarısına, internet sitesine yaptıkları olumlu etkiye göre maaş ödemektedir. Bazı internet siteleri ise personellerine düzenli maaş öder. Tüm bu ödeme politikalarını inceleyeceğiz.

Bazı internet siteleri internet editörlerine ürettikleri içerik başına ücret öder demiştik. Türkiye’de bu sistem kelime sayısına doğru orantılı olarak da çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse 300 kelimelik özgün bir yazı için 5 Türk Lirası kazanabilirsiniz. Ayrıca üretilen içerik başına 1-2 Türk Lirası ücret ödeyen iş verenlerde bulunmaktadır. Bazı internet siteleri ise internet editörlerinin performanslarına göre ücret öder demiştik. Siteye giren tekil sayısına göre de maaş alan editörler bulunmaktadır.

İnternet Editörü olarak düzenli maaş alan personeller ise 2023 yılında ortalama 10 Bin Türk Lirası maaş almaktadır. Türkiye’de internet editörü olarak çalışan personeller İstanbul ilinde 10 bin 500 Türk Lirası ile 11 bin Türk Lirası arasında maaş alırken başta Ankara ve Anadolu’daki illerde bu rakam 9 bin Türk Lirası ile 10 bin 500 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.

Fatih WiFi Şifresi – Güncel Fatih İnternet Şifresi

Internet editörü ne demek?

İçerik Editörü; internet sitesi, blog ve sosyal medya gibi dijital ortamlar için içerik oluşturma ve düzenleme işlemlerini yürütür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.