KPSS

2020 KPSS Ortaöğretim Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Memur olmak için milyonlarca adayın katıldığı 2020 KPSS Ortaöğretim başvuru tarihleri 21.08.2020 ile 07.09.2020 tarihleri olarak belirlenmiştir. Her sınavda olduğu gibi kamu personeli seçme sınavında da bazı adaylar başvuru tarihlerini çeşitli nedenlerle kaçırmaktadır. Bu nedenle ÖSYM tarafından 2020 KPSS geç başvuru tarihleri açıklamıştır. Başvuru tarihini kaçıran adayın iki yılı heba olmasın diye böyle bir çözüm bulunmuştur. Peki, 2020 KPSS Ortaöğretim geç başvuru tarihleri ne zaman? KPSS Ortaöğretim Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu için geç başvuru tarihleri ne zaman yapılacak? Öncelikle, ÖSYM tarafından uygulanan sınavlarda geç başvuru nedir ve ne işe yarar konularına değinelim daha sonra da ana konumuzun cevabını verelim.

Geç Başvuru Nedir?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen her sınavda olduğu gibi kamu personeli seçme sınavı ortaöğretim oturumu içinde başvuru sürecini çeşitli nedenlerle yapamayan adayların, iki yıl kaybetmelerini önlemek adına, önlerindeki ilk KPSS ortaöğretim oturumuna katılmalarını sağlamak adına başvuru sürecinin yeniden açılmasıdır. 2020 KPSS Ortaöğretim başvuruları 21Ağustos 2020 ile 7 Eylül 2020 tarihleri olarak belirlenmiştir. Beklenmedik aksilikler, görünmeyen kazalar ve başa gelen talihsiz olaylar nedeniyle sınav başvurusunu tamamlayamayan adaylar için geç başvuru tarihleri açıklanmıştır. Sınava katılmak isteyen adayların başvurularını yapamamalarına sebep olan nedenler şunlardır:

  • Adayın ciddi bir tedavi sürecine girmesi ve başvuru tarihlerinden bihaber olması,
  • Adayın geçici olarak akıl sağlığını kaybetmesi,
  • Adayın psikolojik problemlerinden dolayı süreci unutması,
  • Adayın sınava katılmaktan geçici olarak vazgeçmesi,
  • Adayın sınav başvuru tarihlerini düzgün şekilde takip etmemesi,
  • Sınav başvurusu yapmayı son güne kadar öteleyen adayın kimliğini başvuru tarihine bitimine yakın tarihlerde kaybetmesi,
  • Aday İşlemleri Sisteminde yapılacak başvurularda fotoğrafın güncellenmesi gerektiğinin bilinmemesi,
  • Adayın sınav başvuru tarihlerini yanlış hatırlaması ve tekrar tekrar kontrol etmemesi…

KPSS Ortaöğretim Geç Başvuru Tarihleri Ne İşe Yarar?

Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek için bir yıl boyunca emek harcayan adaylar, başvuru sürecini kaçırdıkları takdirde sınava katılamazlar. Bu durum gerek adayın gerekse de ailesinin ciddi şekilde üzülmesine sebep olmaktadır. Böyle bir durum adayın bir yıllık emeğinin boşa gitmesine neden olacaktır. ÖSYM tarafından bu duruma bir son vermek adına geç başvuru süreci kabul edilmiştir. Geç başvuru sürecinin normal başvuru sürecinden tek farkı; başvuru ücretlerinin normal başvuru ücretlerine göre arttırılması noktasında görülmektedir. ÖSYM tarafından 2020 KPSS Ortaöğretim geç başvuru ücreti belirlenirken normal başvuru ücretine %50 zam yapılacaktır.

2020 KPSS Ortaöğretim Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Milyonlarca adayın iki yıl da bir katılmak zorunda oldukları kpss ortaöğretim sınavı memur olmak isteyenlerin mecburen katıldıkları sınavdır. Bu kişiler içerisinde sayıları yüz binleri bulan aday, sınavın normal başvuru tarihlerini kaçırmaktadır. ÖSYM tarafından adaylara yapılan en anlamlı jest olan geç başvuru tarihleri bu noktada devreye girmektedir. O halde; 2020 KPSS Ortaöğretim Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman? Sorusuna cevabına bakalım.

2020 KPSS Ortaöğretim Geç Başvuru Tarihleri : 22 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olup, 23 Haziran 2020 saat 23:59’da sona erecektir. ÖSYM geç başvuru tarihini 48 saat olarak belirlemiştir. Adayların bu konuda dikkatli davranmaları gerekmektedir.

2020 KPSS Ortaöğretim sınavı 8 Kasım 2020 tarihinde uygulanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu