kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Elektronik Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Elektronik mühendisi maaşları 2023 kamu personeli olarak ne kadar, elektronik mühendisi olmak için ne yapılır, elektronik mühendisi çalışma saatleri ve çalışma şartları nasıldır, elektronik mühendisi ne iş yapmaktadır, özel sektörde elektronik mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından mesleklerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da elektronik mühendisi maaşları ile elektronik mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Elektronik Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? ELEKTRONİK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Elektronik mühendisliği nedir sorusundan önce nasıl elektronik mühendisi olunabilire cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin elektronik mühendisi olabilmesi için ilgili bir alandan mezun olması gerekmektedir, elektronik mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren elektronik mühendisliği veya türevi bölüm bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak atanması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Elektronik mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Yeni cihaz, devre ve sistemler tasarlayarak geliştirmek,
  • Elektronik aksamların kontrolünü yapmak ve güvenlik standartlarına uygunluğunu belirlemek,
  • Farklı sistemlerde kullanılan elektronik aksamların performanslarının geliştirilmesini sağlamak ve bunun için uygulamalar geliştirmek,
  • Dijital ve analog elektronik sistemlerin üretim, bakım, onarım ve gelişimini sağlamak.

<div></div>

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI VE ORTAMI NASILDIR? ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Elektronik mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan elektronik mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle elektronik mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan elektronik mühendislerine baktığımızda durum bu seviyede iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 ELEKTRONİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli elektronik mühendislerine asgari ücret ve civarlarında maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan elektronik mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim.

KAMUDA ELEKTRONİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Elektronik Mühendisi           25650-25750 Türk Lirası

Kamuda elektronik mühendisi maaşları aşağı yukarı tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler, ek mesai ücretleri gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir elektronik mühendisi 2023 yılında 25700 TL civarında maaş almaktadır.

<div></div>

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Elektrik Elektronik Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Elektrik Elektronik Mühendisliği önü açık mı?

Tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla iş imkanı bulabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.