2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı Taban Puanları Neden Açıklanmıyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettiş Yardımcılığı taban puanları neden açıklanmıyor? Sınava katılacak adaylar neden ilan edilmedi?

09.12.2020
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2020 yılında gerçekleştirilecek olan Vergi Müfettiş Yardımcılığı alımı başvuruları alındı. Ancak sınava kısa süre kala Kovid 19 salgını sebebiyle yazılı sınav ileri bir tarihe ertelendi. Başvurular tamamlanmış olmasına rağmen sınava katılma hakkı elde etmiş olan adayların ilan edilmemiş olması adayları endişelendirmektedir. Bunun yanında adaylar kendilerine bir takvim belirlemek için de bir an evvel taban puanın ve sınava katılma hakkı kazanmış olan adayların ilan edilmesini beklemektedir. Detayları ve değerlendirmelerimizi haberimizde bulabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı Alımı İlan ve Başvuru Süreci Nasıldı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2020 yılında sürecine başlanmak üzere 27 Ekim 2020 tarihinde Vergi Müfettiş Yardımcılığı alım ilanı yayımlandı. Bu ilana göre Bakanlığı Vergi Denetim Kurulunda görevlendirilmek üzere toplam 175 adet Vergi Müfettiş Yardımcısının istihdamı için sınav düzenleneceği belirtildi.

Adayların 2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavına başvuruda bulunabilmeleri için yaş şartı, askerlik şartı, belirli alanlardan mezun olma şartı gibi şartlar ile birlikte 2020 veya 2019 senesinde gerçekleştirilmiş olan KPSS A Grubu oturumlarında alınmış olan aşağıda yer verdiğimiz puan türlerinden en az 80 puana sahip olmaları gerekmekteydi.

Adayların 2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı alımına başvuruda bulunurken kullanacakları, en az bir tanesine sahip olmaları gereken KPSS A Grubu puan türleri şu şekildedir;

VMY KPSS Puan Türleri
KPSS P48
KPSS P47
KPSS P18
KPSS P17
KPSS P23
KPSS P28
KPSS P27
KPSS P22

2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı alımı için Bakanlık başvuruları 16 Kasım 2020 tarihi ile 27 Kasım 2020 tarihleri arasında kabul etti. Adaylar başvurularını Hazine ve Maliye Bakanlığı web sitesi tabanında oluşturulan elektronik başvuru ekranına kaydolarak gerçekleştirdiler.

2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı Yazılı Sınavı Ne Zaman Yapılacaktı? Kaç Kişi Sınava Kabul Edilecek?

2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı alımı toplam 175 kişinin mesleğe alımı için gerçekleştirilecektir. Vergi Denetim Kurulu tarafından düzenlenecek olan alımın birinci aşaması, yani yazılı yarışma sınavına ise mesleğe alınacak olan 175 adayın beş katı kadar aday katılabilecektir. Bu bağlamda 2020 yılında düzenlenecek olan Vergi Müfettiş Yardımcılığı alımına toplam 875 kişi yazılı sınav aşamasında katılım gösterecektir.

2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavı bu 875 aday için 19 Aralık 2020 ilâ 20 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecekti. Ancak Bakanlık yapmış olduğu duyuru ile sınavın ileride bir tarihe ertelendiğini ilan etti.

2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı Yazılı Sınavına Katıalcak Olan Adayların Listesi ile Alım Taban Puanı Neden Açıklanmıyor?

27 Kasım 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettiş Yardımcılığı 2020 alımı başvuruları resmi olarak tamamlandı. Adaylar izleyen günlerde başvurular sonucu sınava katılma hakkı elde eden adayların listesi ile son girecek olan adayın oluşturduğu başvuru taban puanlarını öğrenmeyi beklerken 2 Aralık 2020 tarihinde yapılan duyuru ile 19 – 20 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan yazılı sınavın ertelendiğini öğrendi.

Ülkemizde ciddi düzeye yeniden erişen Kovid – 19 salgını sonrası olağan karşılanan bu durum elbette herhangi bir tepki ile karşılanmadı. Tabii olarak karşılanan bu durumun yanında adayların beklentisi en azından sınava girip giremeyeceklerini ve haklarının saklı tutulup tutulmayacağını öğrenmekti. Özellikle 2018 yılında gerçekleştirilmesine günler kala ertelenmiş olan Vergi Müfettiş Yardımcılığı alımının daha sonra haklar saklı tutulmaksızın iptal edilmiş olması adaylar da yeniden benzer bir durumun oluşması endişesini doğurdu.

Bu yönden adayların hem sınava girip giremeyeceklerini öğrenmek hem de listenin ilan edilerek haklarının saklı tutulup tutulmayacağı konusunda bilgi almak gibi beklentileri bulunmaktadır. Adayların bir çok sınavın yapılacağı önümüzdeki dönemde bu sınava yönelik hazırlıklarını sürdürebilmeleri için taban puan ve listelerin yayımlanması faydalı olacaktır. Ayrıca adaylar Bakanlıktan liste ile birlikte haklarının korunacağının da belirtilmesini beklemektedirler.

Bu yönden Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi ELVAN’dan tüm adaylar adına ricamız, listelerin bir an evvel açıklanması ve adayların haklarının saklı kalacağı yönünde bir şerh ile ilan edilmesidir.

2020 Vergi Müfettiş Yardımcılığı alımı sürecini takip etmek, yazılı sınava hazırlanan adaylar ile sınava ve mesleğe dair bilgi alışverişinde bulunmak için FORUM sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.