kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2020 YDT Yabancı Dil Testi Ne Zaman?

2020 yılında YKS-DİL puanının hesaplanması ve bu yönde bölüm tercihi yapacak olan adayların merak ettiği 2020 YDT sınav tarihi ne zaman? Detaylar yazımızda.

YKS
A+
A-

Üniversitelerin yabancı dil ile alakalı lisans programlarına yerleşmek isteyen adayların Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında katılması gereken ikinci oturum olan Yabancı Dil Testi YDT 2020 yılındeahangi tarihte yapılacak? Sınav konuları neler? 2020 YDT başvuruları ne zaman yapılacak? Tüm bu soruların yanıtları ile sınava dair diğer detayları yazımızda bulabileceksiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Üniversitelerde hayal ettikleri bölümlere yerleşmek isteyen adayların, bu hayallerine ulaşabilmek için aşması gereken sınav olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı ya da kısa adı ile YKS üç temel oturumdan meydana gelmektedir. Bu oturumlardan ilki gerek önlisans programlarına gerekse lisans programlarına yerleşmek isteyen tüm adayları ilgilendiren ve adayların lise öğrenimlerindeki temel ders ve bilgilere dair bir ölçüm yapılan TYT – Temel Yeterlilik Testidir. TYT, adayların puanlarının hesaplanabilmesi için aslî oturumdur. Yani TYT’ye girmemiş bir adayın ne lisans ne de önlisans programlarına atanabilecek bir puan almaları mümkün değildir. 

TYT’den sonra adayların katılmaları gereken oturumlar, sözel, sayısal, eşit ağırlık ya da dil alanında yerleşmek istedikleri Lisans Programlarına göre değişmektedir. Bu değişim temelde eşit ağırlık – sözel ve sayısal puanları için gerçekleştirilen AYT Alan Yeterlilik Testi veya yabancı dil alanında gerçekleştirilen ve yazımızın konusu olan YDT, yani Yabancı Dil Testi bağlamında belirginleşmektedir. 

AYT sınavında Eşit Ağırlık, Sözel veya Sayısal puanlarının alınmasını gerektiren bölümlere yerleşmek isteyen adayların tamamına hitap eden bir sınav formatı bulunmaktadır. AYT sınavında adaylar hedefleri doğrultusunda kendilerine yöneltilen Sosyal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik ve Fen Bilimleri sorularından dilediklerini çözerek sınavlarını tamamlamaktadırlar. 

Yabancı Dil Testi YDT

Yabancı Dil Testi’nde lise öğrenimlerini dil sınıflarında tamamlamış olan adaylara, özel olarak almış oldukları bu eğitime dair sorular yöneltilmektedir. Bu sınav Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS’nin gerçekleştirildiği haftada ikinci sınav günü olan Pazar gününün Öğleden Sonra oturumu olarak gerçekleştirilmektedir. 

Gerçekleştirilen sınavda adaylara Yabancı Dil alanından 80 soru yöneltilmektedir. Bu 80 soru çoktan seçmeli usûlde olup, diğer oturumlarda olduğu gibi 4 yanlış yanıt bir doğru yanıtı eksiltmektedir. 

YKS DİL puanının hesaplanması için adayların diğer tüm adaylar gibi Temel Yeterlilik Testi’ne de katılmaları ve Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe veya Matematik testlerinin en az birisinden 0,5 ve daha fazla net yapmaları gerekmektedir. Ayrıca katılacakları YDT oturumunda da yine en az 0,5 net yapmaları YKS DİL puanlarının hesaplanması için şarttır. 

YKS DİL puanının hesaplanmasında adayların TYT’den yapacakları net sayısı %40 etkili iken YDT’den yapacakları net sayısının etkisi %60’tır. Bu hesaplama ile birlikte adayların YKS DİL puanları ortaya çıkacak ve bu puanları tercihlerini gerçekleştireceklerdir. 

ais 4

2020 YDT Yabancı Dil Testi Başvuruları

2020 yılında üniversiteye dil alanından hazırlanacak ve bu sınav ile yerleşecek olan adaylar için başvurular diğer adaylar ile birlikte başlayacaktır. 2020 YKS başvuru tarihi henüz netlik kazanmış değildir. Ancak 2019 yılı sonuna doğru Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin açıklayacağı 2020 sınav takvimi ile birlikte netleşecek olan tarihlerde başvurularını yapabileceklerdir. 

2020 YKS için başvuru döneminin yine önceki yıllarda olduğu gibi Şubat 2020 – Mart 2020 tarihlerinde olmasını beklemekteyiz. Bu konuda tarihler netleştiği zaman, bu net tarihler ekseninde yazımızı güncelleyerek en doğru bilgiyi temin etmenizi sağlayacağız. 

2020 YDT Yabancı Dil Testi Ne Zaman?

2020 yılında gerçekleştirilecek olan 2020 YDT’nin 2020 YKS’nin gerçekleştirileceği haftada Pazar Günü öğleden sonra yapılacağını biliyoruz. Ancak bu tarihlerin ne zaman olduğu konusu ÖSYM’nin duyuracağı takvim ile kesinlik kazanacak. Önceki yıllardaki programa bakarak yaptığımız çıkarımlar ile tahmin ettiğimiz tarih 26 Temmuz 2020 Pazar günüdür. Şayet bu tarih ile ÖSYM’nin açıklayacağı 2020 sınav takvimi birbiri ile uyumsuz olur ise yazımızı güncel bilgi ışığında güncelleyecek ve size en net, en doğru bilgileri vermeye devam edeceğiz. 

2020 YDT sınavı ve diğer tüm sınavlara dair detaylı bilgiler almak, sorularınızı sormak ve tartışmalara katılmak için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayınız!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.