kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Biyoloji Konuları 2023 Nelerdir?

​​​​​​​AYT biyoloji konuları 2021 nelerdir, AYT’de biyoloji dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT biyoloji sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de biyoloji dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan biyoloji dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT BİYOLOJİ KONULARI 2023 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT biyoloji sorularını çözen bir adayın SAY yani sayısal puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

40 soruluk fen bilimleri alan yeterlilik testi içinde biyoloji dersinden 13 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı 2023 AYT biyoloji konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2022 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2023 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde biyoloji konuları 2023 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Biyoloji Bilimine Giriş

İnorganik Bileşikler

Organik Bileşikler

Hücre

Madde Geçişleri

DNA

RNA

Enzimler

Protein Sentezi

Ekoloji

Canlıların Sınıflandırılması

İnsanda Üreme ve Gelişme

Hücre Bölünmeleri

Eşeyli- Eşeysiz Üreme

Kan Grupları

Mendel Genetiği

Biyoteknoloji

Evrim

Solunum – Fotosentez – Kemosentez

Bitki Biyolojisi

Cinsiyete Bağlı Kalıtım

Sistemler

Duyu Organları

Ayrıca biyoloji dersinin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AYT BİYOLOJİ KONULARI 2023 NELERDİR?

İnsanda Üreme ve Gelişme
Hücre Bölünmeleri
Eşeyli- Eşeysiz Üreme
Kan Grupları
Mendel Genetiği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.